MailPoet - en to id translation catalogue (740 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
id:  %1$s email(s) dijadwalkan.

en:  %1$s subscribers have been deleted.
id:  %1$s pelanggan telah dihapus.

en: "%2$s" imported from %1$s
id: "%2$s" diimpor dari %1$s

en: "Read more" text
id: Teks "Baca lanjut"

en: "View in browser"
id: "Lihat di peramban"

en: %1$d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
id: %1$d email telah dikirimkan ke pelanggan tidak terkonfirmasi.

en: %1$s day | %1$s days
id[0]: %1$s hari

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
id: %1$s email muncul lebih dari sekali pada file anda : %2$s.

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
id: %1$s email tidak benar : %2$s.

en: %1$s emails every %2$s
id: %1$s email setiap %2$s

en: %1$s emails received.
id: %1$s email diterima.

en: %1$s hour | %1$s hours
id[0]: %1$s jam

en: %1$s minute | %1$s minutes
id[0]: %1$s menit

en: %1$s out of %2$s sent.
id: %1$s dari %2$s terkirim.

en: %1$s second | %1$s seconds
id[0]: %1$s detik

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
id: %1$s pelanggan telah diekspor. Dapatkan file ekspornya [link]di sini[/link].

en: %1$s week | %1$s weeks
id[0]: %1$s minggu

en: %1$s year | %1$s years
id[0]: %1$s tahun

en: %1$s's import list
id: Daftar impor %1$s

en: %1$sth
id: ke %1$s

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
id: %s telah mencapai batas maksimum ukuran pengunggahan untuk multi-file uploader saat menggunakannya di peramban anda.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
id: %s telah mencapai batas maksimum ukuran pengunggahan pada situs ini.

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
id: %sUntuk mengedit%s, lintaskan mouse untuk menampilkan tombol edit di bawah ini.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
id: &#8220;%s&#8221; gagal mengunggah.

en: &lt; Prev
id: &lt; Sblm

en: (%1$s votes)
id: (%1$s suara)

en: , %1$s of which were %2$s
id: , %1$s di antaranya adalah %2$s

en: ... or duplicate one below to copy its design.
id: ... atau duplikasi salah satu di bawah ini untuk menyalin desainnya.

en: 1 hour
id: 1 jam

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 1st
id: Ke 1

en: 2 hours
id: 2 jam

en: 2nd
id: Ke 2

en: 30 minutes
id: 30 menit

en: 3rd
id: Ke 3

en: 5 Minute User Guide
id: Panduan Pengguna 5 Menit

en: 5 minute newbie guide
id: Panduan Pemula 5 Menit

en: << Back
id: << Kembali

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
id: Daftar baru "%1$s" telah dibuat pada segmen ini.

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
id: Tema bernama %1$s sudah ada. Untuk menimpanya, centang kotak terkait sebelum diunggahkan.

en: Action Required
id: Aksi Dibutuhkan

en: Actions & Notifications
id: Aksi & Notifikasi

en: Actions will be executed after %1$s messages
id: Aksi akan dieksekusi setelah %1$s pesan

en: Activate
id: Aktifkan

en: Activate bounce and check every...
id: Aktifkan limpahan dan periksa setiap...

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
id: Aktivasikan bila port SMTP anda diblok.

en: Activate now
id: Aktifkan sekarang

en: Add
id: Tambah

en: Add / Edit group of posts
id: Tambah / Edit grup kiriman

en: Add Images
id: Tambah Gambar

en: Add Link & Alternative text
id: Tambah Tautan & Teks Alternatif

en: Add List
id: Tambah Daftar

en: Add Subscriber
id: Tambahkan Pelanggan

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
id: Tambah checkbox pada halaman pembayaran pelanggan Anda untuk melakukan subscribe pada Mailpoet newsletter.

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
id: Tambahkan sebuah tautan pada footer semua newsletter anda sehingga pelanggan bisa mengedit profil dan daftar mereka. [link]Lihat laman profil pelanggan milik anda.[/link]

en: Add link / Alternative text
id: Tambah tautan / Teks alternatif

en: Add more themes
id: Tambah tema lagi

en: Added
id: Ditambahkan

en: Address:
id: Alamat:

en: Align center
id: Rata tengah

en: Align left
id: Rata kiri

en: Align right
id: Rata kanan

en: All
id: Semua

en: All Newsletters
id: Semua Newsletter

en: All Sent
id: Semua Terkirim

en: Allow site admins to change the sending method
id: Perkenankan admin situs untuk mengubah metode pengiriman

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
id: Perkenankan admin situs untuk menonaktifkan Konfirmasi Pendaftaran

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
id: Perkenankan pengguna yang mendaftar ke situs anda untuk berlangganan daftar-daftar pilihan anda.

en: Allowed Files
id: File Diperkenankan

en: Already paid?
id: Sudah membeli?

en: Alternative text:
id: Teks alternatif:

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
id: Muncul masalah pada pengunggahan. Silahkan coba lagi nanti.

en: Apply
id: Terapkan

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
id: Anda yakin telah memilih port yang tepat? Anda dapat membiarkannya kosong bila anda tidak tahu apa yang harus dispesifikasikan

en: Ask for:
id: Minta untuk:

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Auto Newsletters
id: Newsletter Otomatis

en: Automatic latest content
id: Otomatis konten terbaru

en: Average rating: %1$s
id: Rata-rata peringkat: %1$s

en: Back
id: Kembali

en: Back to lists
id: Kembali ke daftar

en: Background
id: Latar

en: Background color with alternate
id: Warna latar dengan alternatifnya

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
id: Kreatiflah! Itulah hal pertama yang dilihat pelanggan anda. Godalah mereka untuk membuka email anda.

en: Blocked IP
id: IP Diblok

en: Bookmarks Selection
id: Pilihan Bookmark

en: Bounce Email
id: Email Limpahan

en: Bounce Handling
id: Penanganan Limpahan

en: Bounce handling connection test
id: Pengujian koneksi penanganan limpahan

en: Bounce handling processing
id: Pengolahan penanganan limpahan

en: Bounced
id: Dilimpahkan

en: Bulk Actions
id: Aksi Masal

en: Button label:
id: Label tombol:

en: Cancel
id: Batal

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
id: Tidak dapat mengakses file CSV. Verifikasi hak akses ke direktori "%1$s" ini

en: Check out [link]our guide[/link] on how to fill out the form.
id: Lihat [link]panduan kami[/link] tentang bagaimana mengisi formulir.

en: Check this box if you want transparency
id: Centang kotak ini bila anda ingin transparansi

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
id: Periksa inbox anda sekarang untuk mengkonfirmasi berlangganan anda.

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
id: Pilih nama dan alamat email DARI untuk email notifikasi.

en: Choose files to upload
id: Pilih file untuk diunggah

en: Click here to add a title or text.
id: Klik di sini untuk menambah judul atau teks.

en: Click here to subscribe
id: Klik di sini untuk berlangganan

en: Click here to view media.
id: Klik di sini untuk melihat media.

en: Clicked
id: Diklik

en: Close
id: Tutup

en: Configuration and Permissions
id: Konfigurasi dan Perizinan

en: Configure each site manually
id: Konfigurasi setiap situs secara manual

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
id: Konfigurasi DNS anda dengan menambahkan sebuah rekod kunci/nilai pada TXT yang terlihat di bawah ini.

en: Confirm Reinstallation
id: Konfirmasi Pencabutan

en: Confirm your subscription to %1$s
id: Konfirmasikan berlangganan anda ke %1$s

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
id: Selamat, lisensi Premium anda telah aktif. Tinggal satu langkah lagi...

en: Connection method
id: Metode koneksi

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
id: Hubungi administrator anda untuk memodifikasinya, itu seharusnya bisa dikonfigurasi.

en: Content
id: Konten

en: Copy of
id: Salinan dari

en: Copy paste in a text box
id: Salin tempel pada kotak teks

en: Create a new email
id: Buat email baru

en: Create a new list
id: Buat daftar baru

en: Create an email account dedicated solely to bounce handling.
id: Buat sebuah akun email yang semata-mata hanya untuk menangani limpahan.

en: Created on
id: Dibuat pada

en: Custom horizontal line
id: Garis horisontal sesuaian

en: DKIM signature
id: Signature DKIM

en: Daily summary of emails sent
id: Rangkuman harian pengiriman email

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Day
id: Hari

en: Debug mode
id: Modus debug

en: Delete
id: Hapus

en: Delete image for all newsletters?
id: Hapus gambar untuk semua newsletter?

en: Delete subscribers
id: Hapus pelanggan

en: Delete the user
id: Hapus pengguna

en: Delete this newsletter for ever?
id: Hapus newsletter ini selamanya?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
id: Menghapus daftar tidak akan menghapus para pelanggan.

en: Delivery method
id: Metode pengiriman

en: Description
id: Deskripsi

en: Details & PSD
id: Rincian & PSD

en: Did these subscribers ask to be in your list?
id: Apakah para pelanggan ini diminta untuk masuk ke daftar anda?

en: Dismiss
id: Bubar

en: Display labels in inputs
id: Tampilkan label pada masukan

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
id: Tampilan bermasalah? [link]Lihat newsletter ini di peramban anda.[/link]

en: Display...
id: Tampilan...

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
id: Tampilkan di paling atas newsletter anda. Jangan lupa untuk menyertakan tag tautan, misalnya: [link]Tautan[/link]

en: Divider
id: Pembagi

en: Divider Selection
id: Pemilihan Pemisah

en: Dividers Selection
id: Pilihan Pemisah

en: Do nothing
id: Diam saja

en: Does it work? Try to connect.
id: Apakah itu bekerja? Cobalah untuk koneksi.

en: Don't wait & send right now.
id: Jangan tunggu & kirim sekarang juga.

en: Done
id: Selesai

en: Download original Photoshop file
id: Unduh file orisinil Phoroshop

en: Downloads: %1$s
id: Unduhan: %1$s

en: Draft
id: Draf

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
id: Seret dan letakkan %1$steks, kiriman, pemisah.%2$s Lihat di bagian kanan!

en: Drag the widgets below into your newsletter.
id: Seret widget di bawah ini ke newsletter anda.

en: Drop files here
id: Letakkan file di sini

en: Drop your footer image here.
id: Letakkan gambar footer anda di sini.

en: Drop your logo in this header.
id: Letakkan logo anda di header ini.

en: Duplicate
id: Duplikasi

en: Edit Automatic latest content
id: Edit Otomatisasi konten terbaru

en: Edit Lists
id: Edit Daftar

en: Edit lists
id: Edit daftar

en: Edit text
id: Edit teks

en: Edit your subscriber profile: %1$s
id: Edit profil pelanggan anda: %1$s

en: Edit your subscription
id: Edit berlangganan anda

en: Editing list %1$s
id: Pengeditan daftar %1$s

en: Element has been deleted.
id: Elemen telah dihapus

en: Elements deleted
id: Elemen dihapus

en: Email %1$s already exists.
id: Email %1$s sudah ada.

en: Email Status
id: Status Email

en: Email content
id: Konten email

en: Email notifications
id: Notifikasi email

en: Email subject
id: Perihal email

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
id: Email akan dikirimkan ke %1$s pada %2$s

en: Enabled
id: Aktifkan

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
id: Paksakan semua situs untuk mengirim dengan alamat email DARI yang unik. Anda hanya perlu untuk mengkonfigurasikan Otomatisasi Penanganan Limpahan (Premium), SPF & DKIM hanya sekali.

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
id: Masukkan alamat email yang seharusnya menerima notifikasi (pisahkan dengan koma).

en: Error Saving newsletter...
id: Penyimpanan Bermasalah newsletter...

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
id: Masalah Pengiriman Pesan <b><i>%s</i></b> ke <b><i>%s</i></b>

en: Error Validating the fields
id: Masalah pada Validasi field

en: Error when inserting emails.
id: Masalah saat menyisipkan email.

en: Error when inserting list.
id: Masalah saat menyisipkan daftar.

en: Export
id: Ekspor

en: Export Subscribers
id: Ekspor Pelanggan

en: Export confirmed subscribers only
id: Ekspor hanya pelanggan terkonfirmasi saja

en: Export to CSV
id: Ekspor ke CSV

en: Exporting %1$s subscribers
id: Mengekspor %1$s pelanggan

en: Failed Permanently
id: Gagal Permanen

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
id: Field "%1$s" dibutuhkan pada tabel "%2$s".

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
id: Field "%1$s" harus berupa email yang benar.

en: File canceled.
id: File dibatalkan.

en: Fill out the form below so we can connect to it.
id: Isilah formulir di bawah ini agar kami dapat terkoneksi dengannya.

en: Filter
id: Saringan

en: First Time? See it in Action
id: Baru Pertama? Lihat Aksinya

en: First name
id: Nama depan

en: First step: main details
id: Langkah pertama: rincian utama

en: Footer background
id: Latar footer

en: Footer text
id: Teks footer

en: For example, "Spring email". [link]Read the guide.[/link]
id: Sebagai contoh, "Spring email". [link]Baca petunjuk.[/link]

en: For your own use and never shown to your subscribers.
id: Untuk penggunaan anda sendiri dan tidak diperlihatkan ke pelanggan anda.

en: Friday
id: Jumat

en: From
id: Tidak

en: Get Help!
id: Dapatkan Bantuan!

en: Get Premium now
id: Dapatkan versi Premium sekarang

en: Get all MS users
id: Dapatkan semua pengguna MS

en: Go Premium!
id: Dapatkan Premium!

en: Go premium, you cannot send anymore!
id: Beralihlah ke premium, anda tidak bisa mengirim lagi!

en: Great, you'll never hear from us again!
id: Bagus, anda tidak akan lagi mendengarnya dari kami!

en: HTTP error.
id: Galat HTTP.

en: Header background
id: Latar header

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
id: Halo!
    
    Hore! Anda telah berlangganan ke situs kami.
    Anda perlu mengaktivasi berlangganan anda ke daftar(s): [lists_to_confirm] dengan mengklik tautan di bawah ini: 
    
    [activation_link]Klik di sini untuk mengkonfirmasi berlangganan anda.[/activation_link]
    
    Terima kasih,
    
     The team!

en: Help yourself. Or let us help you.
id: Bantu diri anda. Atau biarkan kami yang membantu anda.

en: Here is the list of bounced emails.
id: Berikut daftar email limpahan.

en: Hide!
id: Sembunyikan!

en: Horizontal line
id: Garis horisontal

en: How about a new list?
id: Bagaimana dengan sebuah daftar baru?

en: How do you want to import?
id: Bagaimana anda ingin mengimpor?

en: How does it work?
id: Bagaimana cara kerjanya?

en: How spammy is this newsletter?
id: Seberapa spam newsletter ini?

en: IO error.
id: Galat IO.

en: IP address
id: Alamat IP

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
id: Bila sebuah tema dengan nama yang sama sudah ada, akan ditimpa.

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
id: Bila jawabannya "tidak", anggaplah diri anda sebagai pelaku spam.

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
id: Bila anda mengkonfirmasi menukar tema, itu akan menimpa header, footer, pembagi dan gaya anda.

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
id: la anda meninggalkan kosong area ini, maka itu tidak akan ditampilkan saat anda mengirim email anda

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
id: Jika anda baru saja berhasil mengirim banyak email, semua masalah tersebut mungkin terdapat pada server anda yang terbatas.

en: If you want to use all capabilities of the uploader, like uploading multiple files at once, please upgrade to lighttpd 1.5.
id: Bila anda ingin menggunakan semua kapabilitas dari pengunggah, seperti pengunggah multi file, silahkan tingkatkan ke lighttpd 1.5.

en: Ignore column...
id: Abaikan kolom...

en: Image
id: Gambar

en: Image Parameters
id: Paramater Gambar

en: Image alignment
id: Rata gambar

en: Image has been deleted.
id: Gambar telah dihapus

en: Image selection has been saved.
id: Pilihan gambar telah tersimpan

en: Image selection has not been saved.
id: Pilihan gambar tidak tersimpan

en: Images
id: Gambar

en: Import
id: Impor

en: Import Subscribers
id: Impor Pelanggan

en: Import from %1$s
id: Impor dari %1$s

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
id: Impor dari plugin %1$s dibatalkan.

en: Import from plugin %1$s has been completed.
id: Impor dari plugin %1$s telah selesai.

en: Import subscribers from plugins
id: Impor pelanggan dari plugin

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
id: Impor %1$s pelanggan dari plugin: %2$s

en: In Queue
id: Dalam Antrian

en: Includes: %1$s
id: Termasuk: %1$s

en: Information is missing.
id: Informasi telah hilang.

en: Insert form
id: Sisipkan formulir

en: Install Themes
id: Instalasikan Tema

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
id: Tidak selalu bekerja sesuai yang kita harapkan, bukan? Kami punya [link]dukungan situs dedicated[/link] dengan dokumentasi dan sistem tiket.

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
id: Tampaknya widget anda telah dihapus dari [link]widgets area[/link] WordPress.

en: Key
id: Kunci

en: Last
id: Terakhir

en: Last name
id: Nama belakang

en: Last updated: %1$s
id: Terakhir diperbarui: %1$s

en: Latest content already sent.
id: Konten terbaru sudah dikirimkan.

en: Learn more.
id: Pelajari lebih lanjut.

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
id: Biarkan pilihan ini ke Ya. Hanya sebuah porsi kecil dari layanan SMTP yang meminta Autentikasi dimatikan.

en: Let subscribers select their lists:
id: Biarkan pelanggan memilih daftarnya sendiri:

en: Line is empty
id: Baris kosong

en: Link to browser version
id: Tautkan ke versi peramban

en: Links
id: Tautan

en: List "%1$s" has been deleted.
id: Daftar "%1$s" telah dihapus.

en: List "%1$s" has been duplicated.
id: Daftar "%1$s" telah diduplikasi.

en: List "%1$s" has been synchronised.
id: Daftar "%1$s" telah disinkronkan.

en: List created based on a newsletter segment.
id: Daftar dibuat berdasarkan segmen newsletter.

en: List has been updated.
id: Daftar telah diperbarui.

en: List of fields to export
id: Daftar field untuk ekspor

en: List selection
id: Pemilihan daftar

en: Lists
id: Daftar

en: Lists and Subscribers
id: Daftar dan Pelanggan

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
id: Daftar pelanggan yang telah berlangganan.

en: Loading...
id: Memuat...

en: Login
id: Masuk

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
id: Mencari metode pengiriman yang lebih cepat?  [link]Baca lebih lanjut[/link] untuk pengiriman dengan SMTP professional.

en: Mailbox Full
id: Mailbox Penuh

en: Mailbox not available
id: Mailbox tidak tersedia

en: Maximum of posts to show
id: Maksimal kiriman untuk ditampilkan

en: Maximum upload file size: %d%s
id: Maksimal ukuran file diunggah: %d%s

en: Maximum upload file size: %d%s.
id: Maksimal ukuran file diunggah: %d%s.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
id: Melampaui memori. Coba lagi dengan file yang lebih kecil.

en: Message delayed
id: Pesan ditangguhkan

en: Method set by the network admin.
id: Kumpulan metode oleh admin jaringan.

en: Modified On
id: Dimodifikasi Pada

en: Modify
id: Modifikasi

en: Monday
id: Senin

en: My first list
id: Daftar pertama saya

en: My rating: %1$s
id: Peringkat saya: %1$s

en: Name
id: Nama

en: Name & email of yourself or your company.
id: Nama & email anda atau perusahaan anda.

en: Need help?
id: Butuh bantuan?

en: Network's Default Sending Method
id: Metode Pengiriman Baku Jaringan

en: Network's Method
id: Metode Jaringan

en: New form
id: Formulir Baru

en: New list
id: Daftar baru

en: New subscriber to %1$s
id: Pelanggan baru ke %1$s

en: Newsletter Images
id: Gambar Newsletter

en: Newsletter Pro (by Satollo)
id: Newsletter Pro (oleh Satollo)

en: Newsletter can't be deleted.
id: Newsletter tidak dapat dihapus.

en: Newsletter deleted.
id: Newsletter dihapus.

en: Newsletter has been saved as a draft.
id: Newsletter telah disimpan sebagai draf.

en: Newsletter has been saved.
id: Newsletter telah disimpan.

en: Newsletter has been scheduled.
id: Newsletter telah dijadwalkan.

en: Newsletter profile has been updated.
id: Profil newsletter telah diperbarui.

en: Newsletter successfully created.
id: Newsletter berhasil dibuat.

en: Newsletters
id: Newsletter

en: Newsletters (by Tribulant)
id: Newsletters (oleh Tribulant)

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
id: Newsletter sudah dikirimkan. Newsletter terbaru anda akan dikirimkan setelahnya.

en: Next &gt;
id: Sljt &gt;

en: Next send out in %1$s
id: Pengiriman selanjutnya dalam %1$s

en: Next send out on %1$s
id: Pengiriman selanjutnya pada %1$s

en: Next step
id: Langkah selanjutnya

en: Next try in %s minutes.
id: Coba selanjutnya dalam %s menit.

en: No
id: Tidak

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
id: Tidak ada pelanggan ditemukan, besar kemungkinan mereka telah dihapus.

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
id: Tidak ada dari antrian email anda yang dikirimkan? Kalau begitu aktifkan opsi ini.

en: Not Configured!
id: Tidak Dikonfigurasikan!

en: Not active.
id: Tidak aktif.

en: Not sent yet.
id: Belum terkirim.

en: Once a week
id: Sekali dalam seminggu

en: Once every 28 days
id: Sekali setiap 28 harinya

en: Once every fifteen minutes
id: Sekali setiap limabelas menitnya

en: Once every five minutes
id: Sekali setiap lima menitnya

en: Once every ten minutes
id: Sekali setiap sepuluh menitnya

en: Once every thirty minutes
id: Sekali setiap tigapuluh menitnya

en: Once every two hours
id: Sekali setiap dua jamnya

en: Once every two minutes
id: Sekali setiap dua menitnya

en: One configuration for all sites
id: Satu konfigurasi untuk semua situs

en: One less subscriber to %1$s
id: Berkurang satu pelanggan ke %1$s

en: Oops! You're already subscribed.
id: Ups! Anda sudah berlangganan.

en: Open, clicks, unsubscribed
id: Buka, klik, berhenti berlangganan

en: Opened
id: Dibuka

en: Ordering
id: Susunan

en: POP3 without imap extension
id: POP3 tanpa ekstensi imap

en: Page %1$s
id: Halaman %1$s

en: Page does not exist.
id: Halaman tidak ada.

en: Page is not accessible.
id: Halaman tidak bisa diakses.

en: Pages
id: Halaman

en: Pause
id: Tunda

en: Paused
id: Tunda

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
id: File Photoshop tersedia sebagai bagian dari [link]fitur-fitur Premium[/link].

en: Pick a date
id: Pilih tanggal

en: Pick a list
id: Pilih daftar

en: Pick one or many lists
id: Pilih satu atau lebih daftar

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
id: Pilih daftar yang ingin anda impor para pelanggannya.

en: Pick your prefered configuration?
id: Pilih konfigurasi yang anda sukai?

en: Please enter first name
id: Masukkan nama depan

en: Please enter last name
id: Masukkan nama belakang

en: Please make a selection first!
id: Silahkan pilih dulu!

en: Please select a newsletter.
id: Pilih sebuah newsletter.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
id: Silahkan coba mengunggah file ini dengan %1$spengunggah peramban%2$s.

en: Please update your WordPress to the latest version, in order to get the latest uploading system.
id: Silahkan perbarui WordPress anda ke versi terbaru, agar memperoleh sistem pengunggahan terbaru.

en: Please verify your link to this page.
id: Mohon verifikasi tautan anda untuk halaman ini.

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
id: Silahkan verifikasi konfigurasi email anda dan pastikan anda dapat mengirim sebuah email ujicoba ini.

en: Position your mouse over the image to the left.
id: Posisi mouse anda di atas gambar ke kiri.

en: Post Selection
id: Pasca Seleksi

en: Posts
id: Kiriman

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
id: Lisensi Premium tidak tersedia untuk situs anda. Pesan [link]di sini[/link].

en: Premium version is valid for your site.
id: Versi Premium sesuai dengan situs anda.

en: Preview
id: Pratayang

en: Preview in new tab
id: Pratayang di tab baru

en: Preview page
id: Pratayang laman

en: Preview without images
id: Pratayang tanpa gambar

en: Process bounce handling now!
id: Memproses penanganan limpahan sekarang!

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
id: Proses disegarkan untuk menghindari kemungkinan putus koneksi.

en: Process refreshed to avoid a time limit.
id: Proses disegarkan untuk menghindari batas waktu.

en: Purchase the premium version.
id: Pesan versi premium.

en: Queue is empty!
id: Antrian kosong!

en: Radio buttons
id: Tombol radio

en: Random text or instructions
id: Teks acak atau instruksi

en: Read documentation
id: Baca dokumentasi

en: Read more
id: Baca lanjut

en: Read more.
id: Baca lagi.

en: Read online.
id: Baca daring.

en: Read our simple and easy [link]terms and conditions.[/link]
id: Bacalah [link]syarat layanan[/link] kami yang praktis dan mudah.

en: Registration is disabled on this site.
id: Pendaftaran dinonaktifkan pada situs ini.

en: Reinstall
id: Cabut instalasi

en: Reinstall from scratch
id: Instalasi ulang dari awal

en: Reinstall now...
id: Instalasi ulang sekarang....

en: Remove
id: Hapus

en: Remove from the queue
id: Hapus dari antrian

en: Remove image
id: Hapus gambar

en: Remove link
id: Hapus tautan

en: Remove text
id: Hapus teks

en: Reply-to name & email
id: Balas-ke nama & email

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Roles and permissions
id: Peran dan perizinan

en: SMTP Hostname
id: Hostname SMTP

en: SMTP port
id: Port SMTP

en: SPF and DKIM
id: SPF dan DKIM

en: Saturday
id: Sabtu

en: Save
id: Simpan

en: Save & close
id: Simpan & tutup

en: Save and reactivate
id: Simpan dan aktivasi ulang

en: Save as draft and close
id: Simpan sebagai draf dan tutup

en: Save settings
id: Simpan setelan

en: Saved.
id: Tersimpan.

en: Saving newsletter...
id: Menyimpan newsletter...

en: Schedule
id: Jadwal

en: Schedule it
id: Jadwalkan

en: Scheduled
id: Dijadwalkan

en: Scheduled to be sent in %1$s
id: Pengiriman dijadwalkan pada %1$s

en: Scheduled to be sent on %1$s
id: Pengiriman dijadwalkan pada %1$s

en: Search
id: Cari

en: Search newsletters
id: Cari Newsletter

en: Search recipients
id: Mencari penerima

en: Search subscribers
id: Cari pelanggan

en: Secure connection
id: Koneksi aman

en: Secure connection(SSL)
id: Koneksi aman (SSL)

en: Security error.
id: Galat Keamanan.

en: Segment of %1$s
id: Segmen %1$s

en: Select Files
id: Pilih File

en: Select at least 1 subscriber!
id: Pilih sedikitnya 1 pelanggan!

en: Selection options
id: Opsi pilihan

en: Self-signed certificates
id: Sertifikat self-signed

en: Send
id: Kirim

en: Send Process
id: Kirim Proses

en: Send a test mail
id: Kirim email ujicoba

en: Send immediately.
id: Kirim segera.

en: Send later
id: Kirim nanti

en: Send preview
id: Kirim pratayang

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
id: Kirim dengan penyedia SMTP profesional, sebuah solusi yang sangat bagus untuk daftar yang besar dan kecil. Kami menegosiasikan penawaran promosi dengan beberapa penyedia untuk anda.

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
id: Kirim sendiri beberapa email ujicoba untuk memastikan metode mana yang cocok dengan server anda.

en: Send...
id: Kirim...

en: Sender
id: Pengirim

en: Sender of notifications
id: Pengirim notifikasi

en: Sending
id: Mengirim

en: Sending a test email
id: Mengirim email ujicoba

en: Sending batch of emails...
id: Mengirim batch email...

en: Sending has resumed.
id: Pengiriman telah dilanjutkan.

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
id: Kirim segera setelah seseorang berlangganan ke mailing list %1$s

en: Sending is now paused.
id: Pengiriman sekarang dibekukan.

en: Sending per event
id: Kirimkan per kegiatan

en: Sending preview...
id: Mengirimkan pratayang...

en: Sending suspended.
id: Pengiriman ditangguhkan.

en: Sendmail path
id: Path sendmail

en: Sent
id: Terkirim

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
id: Kirim %2$s setelah seseorang berlangganan ke mailing list %1$s

en: Sent On
id: Dikirim Pada

en: Sent daily at %1$s.
id: Kirim harian pada %1$s.

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
id: Kirim bulanan dalam %1$s %2$s pada %3$s

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
id: Kirim bulanan dalam %1$s pada %2$s

en: Sent to %1$s out of %2$s
id: Dikirim ke %1$s dari %2$s

en: Sent to %1$s subscribers.
id: Kirimkan ke %1$s pelanggan.

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
id: Kirim mingguan dalam %1$s pada %2$s

en: Settings
id: Setelan

en: Show all months
id: Tampilkan semua bulan

en: Show all themes
id: Tampilkan semua tema

en: Show divider between posts
id: Tampilkan pemisah antara kiriman

en: Size:
id: Ukuran:

en: Social Bookmark Selection
id: Pemilihan Bookmark Sosial

en: Social bookmarks
id: Bookmark sosial

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
id: Maaf, anda telah mengisi kuota penyimpanan anda (%s MB).

en: Spam test results
id: Hasil uji spam

en: Split subscribers into %1$s pages.
id: Bagi para pelanggan ke dalam %1$s halaman.

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
id: Kuadrat atau karakter aneh apakah ditampilkan juga pada email anda? Pilih encoding untuk bahasa anda.

en: Standard Newsletters
id: Newsletter Standar

en: Standard newsletter
id: Newsletter standar

en: Stats
id: Statistik

en: Stats : %1$s
id: Stat : %1$s

en: Step %1$s
id: Langkah %1$s

en: Step 1:
id: Langkah 1:

en: Step 2:
id: Langkah 2:

en: Step 3:
id: Langkah 3:

en: Step 4:
id: Langkah 4:

en: Styles
id: Gaya

en: Styles could not be saved
id: Styles tidak bisa disimpan

en: Styles have been saved
id: Styles telah disimpan

en: Subject
id: Perihal

en: Subject line
id: Baris perihal

en: Submit
id: Kirim

en: Subscribe in comments
id: Berlangganan pada komentar

en: Subscribe in registration form
id: Berlangganan pada formulir pendaftaran

en: Subscribe to our Newsletter
id: Berlangganan ke Newsletter kami

en: Subscribe!
id: Berlangganan!

en: Subscribed
id: Berlangganan

en: Subscribed on
id: Berlangganan pada

en: Subscriber Status
id: Status Pelanggan

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
id: Pelanggan sudah ada. [link]Klik untuk mengedit[/link].

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
id: Pelanggan telah dimodifikasi. [link]Edit lagi[/link].

en: Subscriber has been saved.
id: Pelanggan telah disimpan.

en: Subscriber has not been modified.
id: Pelanggan belum dimodifikasi.

en: Subscriber has not been saved.
id: Pelanggan belum disimpan.

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
id: Tidak ada pelanggan : <b><i>%s</i></b>

en: Subscribers
id: Pelanggan

en: Subscribers can choose from these lists :
id: Pelanggan dapat memilih dari daftar ini:

en: Subscribers can edit their profile
id: Para pelanggan dapat mengedit profil mereka

en: Subscribers per page:
id: Pelanggan per halaman:

en: Subscribers to show per page:
id: Para pelanggan ditampilkan per halaman:

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
id: Pelanggan sekarang perlu untuk mengaktivasi berlangganan mereka melalui email untuk bisa menerima newsletter anda. Ini direkomendasikan.

en: Subscription confirmation
id: Konfirmasi berlangganan

en: Subscription date
id: Tanggal berlangganan

en: Subscription form for your newsletters.
id: Formulir berlangganan untuk newsletter anda.

en: Subscription without JavaScript is disabled.
id: Berlangganan tanpa JavaScript dinonaktifkan.

en: Success message:
id: Pesan keberhasilan:

en: Successfully connected to %1$s
id: Sukses terhubung ke %1$s

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
id: Berhasil dikirimkan ke <b><i>%s</i></b>

en: Sunday
id: Minggu

en: Tags: %1$s
id: Tag: %1$s

en: Take it easy, the plugin does the rest.
id: Tenang saja, plugin mengambil alih sisanya.

en: Test email successfully sent to %s
id: Email ujicoba berhasil dikirimkan ke %s

en: Text
id: Teks

en: Text of "Unsubscribe" link
id: Teks tautan "Tidak berlangganan"

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
id: Input <strong>email dari</strong> yang anda masukkan (%1$s) bukan alamat email yang benar.

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
id: Input <strong>balas ke</strong> email yang anda masukkan (%1$s) bukan alamat email yang benar.

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
id: Ekstensi PHP Extension openssl tidak aktif di server anda. Mintalah pada host anda untuk mengaktifkannya bila anda hendak menggunakan koneksi SSL.

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
id: Kirim Proses berhenti karena terlalu banyak masalah.

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
id: Alamat tersebut akan ditambahkan ke footer newsletter anda. Ini akan membantu mengabaikan penyaringan spam.

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
id: Alamat email limpahan "%1$s" mungkin menjadi penyebab masalah. Biarkan field kosong dan coba lagi.

en: The email ID %s is not published
id: ID email %s tidak dipublikasikan

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
id: Baris pertama dari file CSV harus berupa kolom header : "email","lastname","firstname".

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
id: Hal pertama yang dilihat pelanggan anda. Kreatiflah dan tingkatkan kedudukan terbuka anda!

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
id: Daftar dibuat otomatis saat mengimpor pelanggan pada plugin : "%1$s

en: The list does not exists or cannot be deleted.
id: Daftar tidak ada atau tidak dapat dihapus.

en: The list does not exists or cannot be synched.
id: Daftar tersebut tidak ada atau tidak dapat disinkronkan.

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
id: Daftar ada pada "%1$s" dan telah diimpor secara otomatis.

en: The list has been deleted.
id: Daftar ini telah dihapus.

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
id: Daftar yang anda tempel terlalu besar untuk peramban. <strong>Unggah file</strong> sebagai gantinya.

en: The newsletter doesn't exist.
id: Newsletter tersebut tidak ada.

en: The newsletter has been duplicated.
id: Newsletter telah diduplikasi.

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
id: Newsletter tersebut akan dinonaktifkan, anda perlu mengaktivasi ulangnya sekali setelah anda selesai mengeditnya. Anda mau lanjutkan?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
id: Kiriman di bawah ini telah ditambahkan dengan widget %sOtomatisasi konten terbaru%s

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
id: Baris kedua file CSV harus berupa satuan nilai : "joeeg@example.com","Average","Joe".

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
id: Segmen tersebut telah dihapus dari antrian newsletter ini.

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
id: Solusi praktis untuk daftar kecil. Host situs anda memberlakukan batasan kiriman email per harinya.

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
id: Daftar pelanggan yang akan digunakan untuk kampanye ini.

en: The theme %1$s has been installed on your site.
id: Tema %1$s telah diinstalasikan pada situs anda.

en: The theme you selected could not be loaded.
id: eme yang anda pilih tidak bisa digunakan

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
id: Dua baris pertama dari file yang anda unggah adalah sebagai berikut:

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
id: Peramban web pada perangkat anda tidak dapat digunakan untuk mengunggah file. Sebagai gantinya anda mungkin bisa menggunakan  <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app untuk perangkat anda</a>.

en: Theme %1$s could not be deleted.
id: Tema %1$s tidak dapat dihapus.

en: Theme %1$s has been deleted.
id: Tema %1$s telah dihapus.

en: Themes
id: Tema

en: Then paste your list here
id: Lalu tempel daftar anda di sini

en: There are %1$s messages in your mailbox
id: Terdapat  %1$s pesan pada mailbox anda

en: There are %1$s pending email(s)
id: Terdapat %1$s email(s) ditangguhkan

en: There are no bounced messages to process right now!
id: Tidak ada pesan limpahan untuk diproses saat ini!

en: There are no messages
id: Tidak ada pesan

en: There are no posts corresponding to that search.
id: Tidak ada kiriman yang terkait dengan pencarian tersebut.

en: There are plenty of reasons for bounces. Configure what to do in each scenario.
id: Terdapat banyak alasan untuk melimpahkan. Konfigurasi apa yang dilakukan pada setiap skenario.

en: There is no plugin to import from.
id: Tidak ada plugin untuk diimpor.

en: There is no subject or body in this email
id: Tidak ada perihal atau isi dari email ini

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
id: Tampaknya terjadi masalah dengan daftar yang anda coba impor.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
id: Terdapat galat pada konfigurasi. Silahkan hubungi administrator server.

en: These tables could not be created on installation: %1$s
id: Tabel ini tidak dapat dibuat pada instalasi: %1$s

en: Third party
id: Pihak ketiga

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
id: Ini mengubah label untuk tautan tidak berlangganan pada footer dari newsletter anda.

en: This email engine works on 95&#37; of servers
id: Engine email ini bekerja pada 95&#37; server

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
id: Fitur ini tidak dapat bekerja karena fitur "Komentar" pada plugin JetPack diaktifkan.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
id: Fitur ini membutuhkan inline frame. Anda dalam kondisi iframe nonaktif atau peramban anda tidak mendukungnya.

en: This file is empty. Please try another.
id: File kosong. Coba lagi yang lain.

en: This file is not an image. Please try another.
id: File ini bukan gambar. Coba lagi yang lainnya.

en: This file type is not allowed. Please try another.
id: Tipe file ini tidak diperkenankan. Coba lagi yang lainnya.

en: This image might be in an article. Delete anyway?
id: Gambar ini mungkin ada pada sebuah artikel. Tetap hapus?

en: This is fast!
id: Ini yang tercepat!

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
id: Ini lebih besar dari ukuran maksimum. Silahkan coba lagi yang lain.

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
id: Ini adalah perihal dari email. Kreatiflah karena itu yang akan dilihat pelanggan anda pertama kalinya.

en: This method works on 5&#37; of servers
id: Metode ini bekerja pada 5&#37; server

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
id: Ini diperlukan dalam bentuk CSV atau tempelan sederhana dari Gmail, Hotmail atau Yahoo. Lihat [link]contoh pada situs dukungan kami[/link].

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
id: Ini perlu dalam bentuk CSV. Lihat [link]contoh pada situs dukungan kami[/link].

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
id: Tab ini akan diisi dengan gambar dari newsletter anda saat ini dan yang sebelumnya.

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
id: Teks ini ditampilkan ketika email klien memblok gambar, yang mana sering terjadi.

en: Thursday
id: Kamis

en: Time remaining: %1$s
id: Waktu tersisa: %1$s

en: Tired of waiting more than 48h to send your emails?
id: Lelah menunggu lebih dari 48j untuk mengirim email anda?

en: Title:
id: Judul:

en: To edit, simply click on this block of text.
id: Untuk mengedit, cukup klik pada blok teks ini.

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
id: Untuk melanjutkan kirim [link]Dapatkan premium sekarang![/link]

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
id: untuk berlangganan ke newsletter kami cukup tambahkan email anda di bawah ini. Sebuah email konfirmasi akan dikirimkan kepada anda!

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
id: Ke alamat mana harusnya semua email limpahan perginya? Dapatkan [link]versi Premium[/link] untuk menangani ini secara otomatis.

en: Today you have sent %1$s emails
id: Hari ini anda telah mengirimkan %1$s email

en: Today's statistics
id: Statistik hari ini

en: Total of %1$s clicks:
id: Total %1$s klik:

en: Total of batch
id: Total aksi serempak

en: Tuesday
id: Selasa

en: Twice daily
id: Dua kali sehari

en: Unconfirmed
id: Tidak dikonfirmasi

en: Unlisted
id: Tidak terdaftar

en: Unopened
id: Tidak dibuka

en: Unsubscribe
id: Tidak berlangganan

en: Unsubscribe from all lists
id: Berhenti berlangganan dari semua daftar

en: Unsubscribe from list: %1$s
id: Berhenti berlangganan daftar: %1$s

en: Unsubscribe the user
id: Keluarkan pengguna dari berlangganan

en: Unsubscribe the user and add him to the list "%1$s"
id: Keluarkan pengguna dari berlangganan dan tambahkan ia ke daftar "%1$s"

en: Unsubscribed
id: Tidak berlangganan

en: Unsubscribed on %1$s
id: Keluar berlangganan pada %1$s

en: Update
id: Perbarui

en: Upgrade DKIM key
id: Tingkatkan kunci DKIM

en: Upload Theme (.zip)
id: Unggah Tema (.zip)

en: Upload a file
id: Unggah sebuah file

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
id: Unggah bermasalah, file %1$s terlalu besar! (MAKS:%2$s)

en: Upload failed.
id: Gagal mengunggah.

en: Upload stopped.
id: Pengunggahan dihentikan.

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
id: dari

en: User has been inserted.
id: User telah dimasukkan

en: User has been updated.
id: Pengguna telah diperbarui.

en: User has not been inserted.
id: Pengguna belum disisipkan.

en: User has not been updated.
id: Pengguna belum diperbarui.

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
id: Pengguna masih dapat mengubah alamat mereka balas-ke untuk newsletter mereka. Admin jaringan masih dapat mengedit metode pengiriman untuk setiap situs.

en: Value
id: Nilai

en: View
id: Lihat

en: View all themes by %1$s
id: Lihat semua tema berdasarkan %1$s

en: View author's website
id: Lihat pembuat situs

en: View by lists
id: Tampilkan berdasarkan daftar

en: View newsletter
id: Lihat newsletter

en: View stats or edit
id: Lihat statistik atau edit

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
id: Pengunjung yang mengirimkan komentar pada sebuah kiriman dapat mengklik kotak centang untuk berlangganan.

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
id: Awas! Bila anda menginstalasi ulang tema ini maka semua file yang ada pada folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s akan ditimpa. Anda yakin untuk menginstalasi ulang?

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
id: Kami tidak dapat menginstalasi tema anda. Tampaknya bukan format yang benar.

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
id: Kami simpan semua email tak terkirim dalam antrian, sehingga anda dapat melajutkan mengirimkannya di kemudian hari.

en: We received %1$s messages from the user %2$s
id: Kami menerima %1$s pesan dari pengguna %2$s

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
id: Kami tidak dapat terhubung ke API, situs mungkin sedang menurun. Silahkan coba lagi nanti.

en: Wednesday
id: Rabu

en: Welcome Page!
id: Laman Selamat datang!

en: What You Can Do
id: Apa Yang Bisa Anda Lakukan

en: What type of newsletter is this?
id: Tipe newsletter apakah ini?

en: What's new?
id: Apa yang baru?

en: When failed permanently
id: Bila gagal permanen

en: When mailbox is full
id: Bila mailbox penuh

en: When mailbox is not available
id: Bila mailbox tidak tersedia

en: When message is delayed
id: Bila pesan ditangguhkan

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
id: Saat menyetel sistem limpahan, anda perlu mempunyai alamat berbeda untuk email limpahan dan meneruskan ke alamat

en: When someone subscribes
id: Ketika seseorang berlangganan

en: When someone unsubscribes
id: Ketika seseorang tidak berlangganan

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
id: Bila limpahan tampak aneh dan kami tidak yakin apa yang harus dilakukan, teruskan ke:

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
id: Ketika pelanggan menekan "balas" maka dialah yang akan menerima email mereka.

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
id: Bila anda diberi bendera sebagai pelaku spam teruskan pesan limpahan ke

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
id: Saat anda butuh dikonfirmasi bahwa anda adalah manusia, teruskan ke:

en: When...
id: Ketika...

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
id: Ringkasan yang mana akan digunakan? [link]Baca lanjut[/link]

en: Who can create newsletters?
id: Siapa yang dapat membuat newsletter?

en: Who can manage subscribers?
id: Siapa yang dapat mengelola para pelanggan?

en: With this segment
id: Dengan segmen ini

en: WordPress Posts' Images
id: Gambar Post Wordpress

en: WordPress Users
id: Pengguna WordPress

en: WordPress post
id: Kiriman WordPress

en: Yes
id: Ya

en: Yes, add me to your mailing list.
id: Ya, tambahkan saya ke mailing list anda.

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
id: Yikes! Tidak menemukan pelanggan apapun.

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
id: Waduh! Peramban anda mungkin tidak didukung. Dapatkan  [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] atau [linksafari]Safari[/linksafari] yang terbaru. Ini dapat membantu?[link_ignore]Bubar[/link_ignore].

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
id: Anda akan menghapus tema : %1$s. Anda yakin untuk melakukannya?

en: You are already subscribed to : %1$s
id: Anda sudah berlangganan ke : %1$s

en: You are already subscribed.
id: Anda sudah berlangganan.

en: You are already unsubscribed.
id: Anda sudah tidak berlangganan.

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
id: Anda dapat menambahkan domain ini ke [link]pengelolaan akun[/link] anda.

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
id: Anda dapat mengubah nama dan email balas-ke yang baku untuk newsletter anda. Opsi ini juga digunakan untuk email aktivasi dan notifikasi Admin (untuk Dasar).

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
id: Anda bahkan dapat %1$smem-bookmark sosial%2$s seperti ini:

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
id: Anda hanya dapat menambahkan satu widget saat mendesain sebuah kiriman, notifikasi segera akan dikirimkan setelah se sebuah artikel dipublikasikan

en: You have attempted to queue too many files.
id: Anda telah membuat terlalu banyak antrian file.

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
id: Anda mungkin perlu untuk menyalakan opsi <i>sertifikat Self-signed</i>

en: You may only upload 1 file.
id: Anda hanya dapat mengunggah 1 file saja.

en: You need to select at least one list.
id: Anda harus memilih sedikitnya satu daftar.

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
id: Anda perlu untuk memperbarui DNS anda bila ditingkatkan.

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
id: Anda semuanya sudah disetel! Anda berhasil mengirimkan ke Gmail.

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
id: Anda hampir selesai. Klik [link]tautan[/link] ini untuk mengaktivasi lisensi yang telah anda beli.

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
id: Anda menggunakan kunci DKIM lama yang tidak didukung oleh Gmail.

en: You've subscribed to: %1$s
id: Anda berlangganan ke: %1$s

en: You've successfully subscribed.
id: Anda berhasil untuk berlangganan.

en: You've unsubscribed!
id: Anda telah keluar dari berlangganan!

en: Your Premium licence has expired.
id: Lisensi Premium anda telah kadaluarsa.

en: Your SPF record
id: Rekod SPF anda

en: Your auto newsletter has been activated.
id: Newsletter otomatis anda telah diaktivasi.

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
id: Daftar baru anda menunggu pelanggan pertamanya.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
id: Peramban anda punya batasan dalam mengunggah file-file besar dengan multi unggahan file. Silahkan gunakan pengunggah peramban untuk file yang besarnya lebih dari 100MB.

en: Your company's address
id: Alamat perusahaan anda

en: Your daily newsletter stats
id: Statistik harian newsletter anda

en: Your email could not be saved
id: Email anda tidak bisa disimpan

en: Your email has been saved
id: Email anda telah disimpan

en: Your email preview has been sent to %1$s
id: Pratayang email anda telah dikirim ke %1$s

en: Your latest newsletter is being sent.
id: Newsletter terbaru anda telah dikirimkan.

en: Your lists
id: Daftar anda

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
id: Localhost anda mungkin tidak mempunyai mail server. Untuk memastikannya, silahkan keluar dan klik pada tautan "Password anda hilang?" pada halaman masuk. Apakah anda menerima email setel ulang password dari WordPress anda?

en: Your own website
id: Situs milik anda

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
id: Permintaan anda tidak dapat menerima langganan apapun. Ganti saringan anda!

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
id: Setelan pengiriman anda ([settings]) tidak dapat dengan cepat mengirim ke [number] pelanggan. Diduga ada penundaan pengiriman. [link]Baca selengkapnya[/link]

en: Your server apparently refuses to send more emails.
id: Server anda tampaknya menolak untuk mengirim email lagi.

en: Your server doesn't support remote exchanges.
id: Server anda tidka mendukung pertukaran jarak jauh.

en: Your settings are saved.
id: Setelan anda disimpan.

en: Your vote could not be recorded.
id: Suara anda tidak dapat dicatat.

en: Your vote has been recorded.
id: Suara anda telah dicatat.

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
id: Host web anda punya batasan. Kami sarankan 70 email per jam untuk amannya. [link]Pelajari lebih lanjut[/link].

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
id: Yup, ia bekerja. Anda dapat mulai menyebarkan email hingga ke bulan.

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
id: Yup, kami telah menambahkan anda dalam daftar kami. Anda akan mendengar dari kami tidak lama lagi.

en: [link]Find out[/link] how you can improve this.
id: [link]Temukan[/link] bagaimana anda bisa meningkatkan ini.

en: [link]Show more details.[/link]
id: [link]Tampilkan rinciannya.[/link]

en: after %1$s try | after %1$s tries
id[0]: setelah %1$s percobaan

en: alternate left & right
id: alternatif kiri & kanan

en: and the footer?
id: dan footernya?

en: bounced
id: limpahan

en: center
id: tengah

en: clicked
id: diklik

en: day(s)
id: hari(s)

en: day(s) after.
id: hari(s) setelahnya.

en: drop content here
id: letakkan konten di sini

en: e.g.:smtp.mydomain.com
id: contoh:smtp.mydomain.com

en: emails
id: email

en: empty
id: kosong

en: every 10 minutes
id: setiap 10 menit

en: every 15 minutes
id: setiap 15 menit

en: every 2 hours
id: setiap 2 jam

en: every 2 minutes
id: setiap 2 menit

en: every 30 minutes
id: setiap 30 menit

en: every 5 minutes
id: setiap 5 menit

en: every hour
id: setiap jam

en: every minute
id: setiap menit

en: excerpt
id: ringkasan

en: full post
id: kiriman penuh

en: go back to Step 1
id: kembali ke Langkah 1

en: hey, click on this text!
id: hey, klik pada teks ini!

en: hour(s)
id: jam(s)

en: hour(s) after.
id: jam(s) setelahnya.

en: if there's new content
id: bila di situ terdapat konten baru

en: iframe version
id: versi iframe

en: immediately
id: segera

en: immediately.
id: segera.

en: left
id: kiri

en: medium
id: sedang

en: monthly every...
id: Bulanan setiap...

en: monthly on the...
id: bulanan pada...

en: moved to the trash.
id: dipindahkan ke tempat sampah.

en: no
id: tidak

en: no image
id: tidak ada gambar

en: of
id: dari

en: of %1$s
id: dari %1$s

en: once a day at...
id: sekali sehari pada...

en: opened
id: dibuka

en: or simply [link]go back to design[/link].
id: atau praktisnya [link]kembali ke desain[/link].

en: play with this image
id: bermain dengan gambar ini

en: right
id: kanan

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
id: lihat tautan dengan sebuah [link]lisensi Premium[/link].

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
id: Lanjutan

[ctx: settings tab title]
en: Basics
id: Dasar

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
id: Kirim Dengan...

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
id: Konfirmasi Pendaftaran

en: small
id: kecil

en: total max upload file size : %1$s
id: total maks ukuran unggah file : %1$s

en: underline
id: garisbawah

en: unopened
id: tidak dibuka

en: unsubscribed
id: henti berlangganan

en: week(s)
id: minggu(s)

en: week(s) after.
id: minggu(s) setelahnya.

en: weekly on...
id: mingguan pada...

en: which you have pasted
id: yang anda tempelkan

en: yes
id: ya
