MailPoet - en to it_IT translation catalogue (1343 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
it_IT: %1$s email(s) programmate.

en:  %1$s subscriber have been deleted.
it_IT: %1$s iscritto è stato eliminato.

en:  %1$s subscribers have been deleted.
it_IT: %1$s iscritti sono stati cancellati.

en: "%2$s" imported from %1$s
it_IT: "%2$s" importati da %1$s

en: "Read more" text
it_IT: testo "Leggi tutto"

en: "View in browser"
it_IT: "Visualizza nel browser"

en: %1$d email has been sent.
it_IT: %1$d e-mail inviata correttamente.

en: %1$d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
it_IT: %1$d email sono state inviate ad utenti non confermati.

en: %1$s day | %1$s days
it_IT[0]: %1$s giorno
it_IT[1]: %1$s giorni

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
it_IT: %1$s email appaiono pi&ugrave; di una volta nel tuo file : %2$s.

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
it_IT: %1$s email inviate %2$s fa

en: %1$s emails every %2$s
it_IT: %1$s email inviate %2$s fa

en: %1$s emails received.
it_IT: %1$s email ricevute.

en: %1$s hour | %1$s hours
it_IT[0]: %1$s ora
it_IT[1]: %1$s ore

en: %1$s minute | %1$s minutes
it_IT[0]: %1$s minuto
it_IT[1]: %1$s minuti

en: %1$s out of %2$s sent.
it_IT: %1$s di %2$s inviate.

en: %1$s second | %1$s seconds
it_IT[0]: %1$s secondo
it_IT[1]: %1$s secondi

en: %1$s subscriber have been added to "%2$s".
it_IT: %1$s gli iscritti sono stati aggiunti a "%2$s".

en: %1$s subscriber have been confirmed.
it_IT: %1$s iscritto è stato confermato.

en: %1$s subscriber have been moved to "%2$s".
it_IT: %1$s l'iscritto è stato spostato a "%2$s".

en: %1$s subscriber have been removed from "%2$s".
it_IT: %1$s iscritto è stato rimosso da "%2$s".

en: %1$s subscriber have been removed from all existing lists.
it_IT: %1$s iscritto è stato rimosso da tutte le liste esistenti.

en: %1$s subscribers added to %2$s.
it_IT: %1$s iscritti aggiunti a %2$s.

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
it_IT: %1$s iscritti sono stati aggiunti a "%2$s".

en: %1$s subscribers have been confirmed.
it_IT: %1$s iscritti sono stati confermati.

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
it_IT: %1$s gli iscritti sono stati spostati in "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
it_IT: %1$s iscritti sono stati rimossi da "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from all existing lists.
it_IT: %1$s iscritti sono stati rimossi da tutte le liste esistenti.

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
it_IT: %1$s iscritti sono stati esportati. Clicca [link]QUI[/link] scaricare il file.

en: %1$s week | %1$s weeks
it_IT[0]: %1$s settimana
it_IT[1]: %1$s settimane

en: %1$s year | %1$s years
it_IT[0]: %1$s anno
it_IT[1]: %1$s anni

en: %1$sth
it_IT: %1$s click

en: %d file(s) have been successfully uploaded.
it_IT: %d file(s) sono stati caricati con successo.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
it_IT: %s supera la dimensione massima di caricamento per l'uploader multi-file, quando utilizzato nel tuo browser.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
it_IT: %s eccede la dimensione massima di caricamento per questo sito.

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
it_IT: %sPer modificare%s, sposta il mouse sopra per far comparire i bottoni al di sotto.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
it_IT: &#8220;%s&#8221; non è stato in grado di caricare.

en: &lt; Prev
it_IT: &lt; Pagina precedente

en: (%1$s votes)
it_IT: (%1$s voti)

en: , %1$s of which were %2$s
it_IT: , %1$s delle quali %2$s

en: ... or duplicate one below to copy its design.
it_IT: ...o duplica una di quelle presenti per copiare il design.

en: 1 hour
it_IT: 1 ora

en: 1 line | %d lines
it_IT[0]: 1 linea
it_IT[1]: %d linee

en: 15 minutes
it_IT: 15 minuti

en: 1st
it_IT: Primo

en: 2 hours
it_IT: 2 ore

en: 2nd
it_IT: Secondo

en: 30 day money back
it_IT: rimborso entro 30 giorni

en: 30 days happiness guarantee
it_IT: 30 giorni di felicità garantita

en: 30 minutes
it_IT: 30 minuti

en: 3rd
it_IT: Terzo

en: 5 Minute User Guide
it_IT: Guida Utente in 5 Minuti

en: 5 minute newbie guide
it_IT: Guida rapida in 5 minuti

en: << Back
it_IT: Indietro

en: A Brand New MailPoet. Let the Fun Begin.
it_IT: Un nuovo MailPoet. Che il divertimento inizi.

en: A checkbox is added as option for your customers to signup for your newsletter while purchasing from your digital store.
it_IT: Una checkbox è aggiunta come opzione per consentire ai clienti di iscriversi alla tua newsletter mentre acquistano dal tuo negozio digitale.

en: A great way to try the Premium. No one should be locked in, ever.
it_IT: Un ottimo modo di provare la Premium. Nessuno dovrebbe essere bloccato, mai.

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
it_IT: Una nuova lista "%1$s" è stata creata da questo segmento.

en: A subscriber is directed to a page of your choice after clicking on the unsubscribe link, at the bottom of a newsletter.
it_IT: Un iscritto è condotto ad una pagina di tua scelta dopo aver cliccato sul link per cancellare l'iscrizione, in fondo alla newsletter.

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
it_IT: Un tema col nome %1$s esiste gi&agrave;. Per sovrascriverlo, spunta la casella corrispondente prima dell'upload.

en: A well designed plugin for a simple idea.
it_IT: Un plugin ben disegnato per una semplice idea.

en: Action Required
it_IT: Azione richiesta

en: Actions & Notifications
it_IT: Azioni & Notifiche

en: Actions will be executed after %1$s messages
it_IT: Le azioni possono essere eseguite dopo %1$s messaggi

en: Activate
it_IT: Attivato

en: Activate MailPoet Premium Version
it_IT: Attiva la versione Premium di MailPoet

en: Activate bounce and check every...
it_IT: Attiva bounce e controlla ogni...

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
it_IT: Attiva se le tue porte SMTP sono bloccate.

en: Activate now
it_IT: Attiva adesso

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add / Edit group of posts
it_IT: Aggiungi / Modifica gruppo di post

en: Add Images
it_IT: Aggiungi Immagini

en: Add Link & Alternative text
it_IT: Aggiungi collegamento & testo alternativo

en: Add List
it_IT: Aggiungi lista

en: Add New Field
it_IT: Aggiungi Nuovo Campo

en: Add Subscriber
it_IT: Aggiungi utente

en: Add a DKIM signature to your newsletters to increase the deliverability of your newsletters. [link]Read the setup guide.[/link]
it_IT: Aggiungi una firma DKIM alle tue newsletter per aumentarne la ricevibilità. [link]Leggi la guida.[/link]

en: Add a checkbox in your forms, and choose which lists the user gets added to.
it_IT: Aggiungi una checkbox nei tuoi moduli, e scegli a quali liste viene aggiunto l'utente.

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
it_IT: Aggiungi una checkbox nella pagina di checkout per consentire ai tuoi clienti di iscriversi alle tue newsletter MailPoet.

en: Add a checkbox on the registration form of this plugin so your new users join a list of your choice.
it_IT: Aggiungi una checkbox al modulo di registrazione di questo plugin in modo che i tuoi nuovi utenti possano iscriversi ad una lista a tua scelta.

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
it_IT: Aggiungi un link al piè di pagina di tutte le tue newsletter per permettere agli iscritti di modificare il loro profilo e liste. [link]Vedi la tua pagina profilo.[/link]

en: Add a new field to add to your forms so your visitors can subscribe to your MailPoet newsletters.
it_IT: Aggiungi un nuovo campo ai tuoi moduli in modo che i tuoi visitatori possano iscriversi alle tue newsletter MailPoet.

en: Add item
it_IT: Aggiungi elemento

en: Add link / Alternative text
it_IT: Aggiungi collegamento / testo alternativo

en: Add list
it_IT: Aggiungi lista

en: Add more themes
it_IT: Aggiungi altri temi:

en: Add new field
it_IT: Aggiungi nuovo campo

en: Add to list
it_IT: Aggiungi alla lista

en: Add your [stars] on [link]wordpress.org[/link] and keep this plugin essentially free.
it_IT: Aggiungi la tua [stars] su [link]wordpress.org[/link] e mantieni questo plugin gratuito.

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: Address:
it_IT: Indirizzo:

en: After submit...
it_IT: Dopo l'invio...

en: Agency
it_IT: Agenzia

en: Align center
it_IT: Allinea al centro

en: Align left
it_IT: Allinea a sinistra

en: Align right
it_IT: Allinea a destra

en: All
it_IT: Tutti

en: All %1$s subscribers are selected.
it_IT: Vengono selezionati tutti gli %1$s iscritti.

en: All Newsletters
it_IT: Tutte le Newsletter

en: All Sent
it_IT: Inviate

en: All Your Stats in a Single Dashboard
it_IT: Tutte le statistiche in un'unica bacheca

en: All subscribers on this page are selected.
it_IT: Vengono selezionati tutti gli iscritti in questa pagina.

en: Allow HTML edits
it_IT: Consenti modifiche in HTML

en: Allow site admins to change the sending method
it_IT: Permetti agli amministratori dei siti di cambiare il metodo di invio

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
it_IT: Permetti agli amministratori dei siti di disattivare la conferma della sottoscrizione.

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
it_IT: Permetti agli utenti che si registrano sul sito di iscriversi a una lista a tua scelta.

en: Allowed Files
it_IT: File ammessi

en: Alphanumerical
it_IT: Alfanumerico

en: Already paid?
it_IT: Hai gi&agrave; pagato?

en: Already paid? Click here to activate
it_IT: Hai già pagato? Click qui per attivare

en: Alternative text:
it_IT: Testo alternativo

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore con il caricamento. Prova più tardi.

en: An error occurred. [link]Show more details.[/link]
it_IT: Si è verificato un errore. [link]Mostra più dettagli.[/link]

en: And more...
it_IT: Ed altro...

en: And taxonomies as well...
it_IT: Ed anche le tassonomie...

en: Apply
it_IT: Applica

en: April
it_IT: Aprile

en: Archive page shortcode
it_IT: Shortcode pagina archivio

en: Are you doing better now than 3 months ago? Select a date range to reveal changes in your results.
it_IT: Stai facendo meglio ora di 3 mesi fà? Seleziona un intervallo di date per scoprire cambiamaneti nei tuoi risultati.

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
it_IT: Sei sicuro di aver selezionato la posrta corretta? Puoi lasciare il campo vuoto se non sai cosa inserire

en: Are you sure you want to delete this custom field?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare questo campo personalizzato?

en: Are you sure you want to delete this form?
it_IT: Sicuro di voler cancellare questo modulo?

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
it_IT: Sei sicuro di voler ignorare i %1$s iscritti alla lista %2$s?

en: Ask for:
it_IT: Chiedi di:

en: August
it_IT: Agosto

en: Authentication
it_IT: Autenticazione

en: Author:
it_IT: Autore:

en: Auto Newsletters
it_IT: Newsletters automatiche

en: Automate the boring stuff
it_IT: Automatizza la roba noiosa

en: Automatic latest content
it_IT: Ultimi contenuti automatici

en: Automatic newsletter
it_IT: Newsletter automatica

en: Automatically add paragraphs
it_IT: Aggiungi automaticamente i paragrafi

en: Automatically sent...
it_IT: Automaticamente inviata...

en: Average rating: %1$s
it_IT: Media voti: %1$s

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back to lists
it_IT: Ritorna alle liste

en: Back to selection
it_IT: Torna alla selezione

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background color
it_IT: Colore Background esterno

en: Background color with alternate
it_IT: Colore di sfondo con alternativa

en: Batch insert options
it_IT: Opzioni inserimento di massa

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
it_IT: Sii creativo! &Egrave; la prima cosa che i tuoi iscritti vedono. Invogliali ad aprire la tua email.

en: Be productive thanks to Premium!
it_IT: Dievnta produttivo grazie a Premium!

en: Become a beta tester
it_IT: Diventa un beta tester

en: Blocked IP
it_IT: IP Bloccato

en: Blog post, online review, forum:
it_IT: Articolo blog, recensione online, forum:

en: Bookmarks Selection
it_IT: Seleziona articolo

en: Bounce
it_IT: Rimbalzo

en: Bounce Email
it_IT: Email Respinte

en: Bounce Handling
it_IT: Gestione email respinte

en: Bounce handling connection test
it_IT: Test di connessione sistema di rimbalzo

en: Bounce handling processing
it_IT: Elaborazione sistema di rimbalzo

en: Bounced
it_IT: Rimbalzato

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni di gruppo

en: Button label:
it_IT: Testo del pulsante:

en: Buy Now
it_IT: Acquista Ora

en: CSV file
it_IT: File CSV

en: Can you confirm that this column is corresponding to that field?
it_IT: Puoi confermare che questa colonna corrisponde a quel campo?

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel Upload
it_IT: Annulla Upload

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
it_IT: Impossibile accedere al file CSV. Verificare i diritti di accesso a questa directory "%1$s"

en: Categories and tags
it_IT: Categorie e tag

en: Categories:
it_IT: Categorie:

en: Change log
it_IT: Lista modifiche

en: Change the footer's content in MailPoet's %1$sSettings%2$s page.
it_IT: Cambia il contenuto del footer nella pagina di %1$sImpostazioni%2$s di MailPoet.

en: Charset
it_IT: Set di caratteri

en: Check again what you're trying to import.
it_IT: Verifica quello che stai cercando di importare.

en: Check out [link]our guide[/link] on how to fill out the form.
it_IT: Leggi la[link] nostra guida[/link] per sapere come riempire il form.

en: Check this box if you want transparency
it_IT: Clicca qui se vuoi la trasparenza

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
it_IT: Controlla la tua mail per confermare la tua iscrizione.

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
it_IT: Controlla la tua posta in entrata o la cartella spam adesso per confermare la tua iscrizione.

en: Checkbox
it_IT: Caselle di spunta

en: Checking license
it_IT: Verifica della licenza

en: Cheers, your MailPoet Newsletter Plugin
it_IT: Saluti, il tuo MailPoet Newsletter Plugin

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
it_IT: Scegli un nome MITTENTE e un indirizzo email per le email di notifica.

en: Choose a list
it_IT: Scegli una lista

en: Choose files to upload
it_IT: Seleziona il file da caricare

en: Clean automatically your mailing list
it_IT: Pulisci automaticamente la tua mailing list

en: Clear selection
it_IT: Cancella selezione

en: Click here to add a title or text.
it_IT: Clicca qui per aggiungere un titolo o un testo.

en: Click here to subscribe
it_IT: Clicca qui per iscriverti

en: Click here to unsubscribe
it_IT: Clicca qui per cancellarti

en: Click here to view media.
it_IT: Clicca qui per vedere il media.

en: Click rate (based on opened newsletters)
it_IT: Frequenza di click (basata sulle newsletter aperte)

en: Clicked
it_IT: Cliccata

en: Clicked on
it_IT: Cliccato su

en: Clicks
it_IT: Click

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Compare past & present
it_IT: Compara il passato e il presente

en: Configuration and Permissions
it_IT: Configurazione e Permessi

en: Configure
it_IT: Configura

en: Configure SPF and DKIM independently for each site.
it_IT: Configura la gestione dei Bounce, SPF e DKIM indipendentemente per ciascun sito.

en: Configure each site manually
it_IT: Configura ogni sito manualmente.

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
it_IT: Configura il tuo DNS aggiungendo una combinazione chiave/valore in TXT come mostrato di seguito.

en: Confirm Reinstallation
it_IT: Conferma Reinstallazione

en: Confirm activating the MailPoet Premium Plugin?
it_IT: Confermi l'attivazione del Plugin Premium MailPoet?

en: Confirm going back to the stable version?
it_IT: Confermi di voler tornare alla versione stabile?

en: Confirm installing the MailPoet Premium Plugin?
it_IT: Confermi l'installazione del Plugin Premium MailPoet?

en: Confirm unconfirmed subscribers
it_IT: Conferma gli iscritti non confermati

en: Confirm your subscription to %1$s
it_IT: Conferma la tua iscrizione a %1$s

en: Confirmation page
it_IT: Pagina di conferma

en: Conflict
it_IT: Conflitto

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
it_IT: Congratulazioni, la tua licenza Premium è attiva. Un ultimo passo...

en: Connection method
it_IT: Metodo di connesione

en: Contact Support
it_IT: Contatta il supporto

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
it_IT: Contatta il tuo amministratore per modificare questo, dovrebbe essere configurabile.

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy of
it_IT: Copia di

en: Copy paste in a text box
it_IT: Copia e incolla in una finestra di testo

en: Create a new email
it_IT: Crea una nuova email

en: Create a new form
it_IT: Crea un nuovo modulo

en: Create a new list
it_IT: Crea nuova lista

en: Create an email account dedicated solely to bounce handling.
it_IT: Crea un indirizzo email dedicato solo alla gestione delle email respinte.

en: Create and send newsletters. Import and manage your lists. Add subscription forms in widgets, articles and pages. MailPoet (formerly Wysija) is a freemium plugin updated regularly with new features.
it_IT: Crea e invia newsletter. Importa e gestisce le tue liste. Aggiunge i moduli di iscrizione nei widget, articoli e pagine. Mailpoet (formalmente Wysija) è un plugin freemium continuamente aggiornato con nuove funzionalità.

en: Created on
it_IT: Data creazione

en: Crunching&hellip;
it_IT: Sto sgranocchiando&hellip;

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
it_IT: Giorno corrente del mese in ordinale. (notazione inglese 2nd, 3rd etc)

en: Current day of the month number
it_IT: Numero del giorno corrente del mese

en: Current month number
it_IT: Numero del mese corrente

en: Currently viewing
it_IT: Stai visualizzando

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom dates
it_IT: Date personalizzate

en: Custom horizontal line
it_IT: Linea orizzontale personalizzata

en: DKIM signature
it_IT: Firma DKIM

en: Daily summary of emails sent
it_IT: Rapporto giornaliero email inviate

en: Date
it_IT: Data

en: Date created
it_IT: Data di creazione

en: Date sent
it_IT: Data di invio

en: Day
it_IT: Giorno

en: December
it_IT: Dicembre

en: Decide which emails a new customer gets automatically, based on the product he just purchased. This a Premium add-on for WooCommerce.
it_IT: Decidi quali email dare automaticamente ai nuovi clienti in base al prodotto che hanno appena acquistato. Questo è un add-on premium per WooCommerce.

en: Default style saved.
it_IT: Stile predefinito salvato.

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete field
it_IT: Cancella campo

en: Delete image for all newsletters?
it_IT: Cancellare le immagini per tutte le Newsletter?

en: Delete subscribers
it_IT: Cancella iscritti

en: Delete the user
it_IT: Rimuovi utente

en: Delete these newsletters for ever?
it_IT: Cancella queste newsletters definitivamente?

en: Delete these subscribers forever?
it_IT: Cancella questi iscritti definitivamente?

en: Delete this newsletter for ever?
it_IT: Cancellere definitivamente questa newsletter?

en: Delete this subscriber forever?
it_IT: Cancella questo iscritto definitivamente?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
it_IT: Eliminando una lista non verrà cancellato nessun iscritto.

en: Delivery method
it_IT: Metodo di consegna

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Detailed stats for each subscriber
it_IT: Statistiche dettagliate per ciascun iscritto

en: Details & PSD
it_IT: Dettagli e PSD

en: Device
it_IT: Dispositivo

en: Did these subscribers ask to be in your list?
it_IT: Questi utenti ti hanno chiesto di essere nella tua lista?

en: Did you know? It's better to send fewer emails at higher frequencies. Become Premium and we'll ping your site each 15 minutes making sure your emails are sent smoothly at this frequency. [link]Send better with Premium.[/link]
it_IT: Lo sapevi? E' meglio inviare meno email a frequenze più alte. Diventa Premium e noi faremo ping al tuo sito ogni 15 minuti per assicurare che le tue email siano inviate senza problemi a questa frequenza. [link]Invia meglio con Premium.[/link]

en: Discover more Premium features.
it_IT: Scopri altre funzionalità Premium.

en: Discover which links are the top hits in each newsletter. Find out which subscribers are your number one fans and get advanced details about them. [link]Get more data with Premium.[/link]
it_IT: Scopri quali collegamenti sono più cliccati in ciascuna newsletter. Scopri quali iscritti sono i tuoi migliori fans e ricevi dettagli avanzati su di loro. [link]Ricevi più dati con Premium.[link]

en: Dismiss
it_IT: Respingi

en: Display and insert options
it_IT: Mostra e inserisci opzioni

en: Display label within input:
it_IT: Mostra etichette negli input

en: Display labels in inputs
it_IT: Mostra etichette negli input

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
it_IT: Problemi di visualizzazione? [link]Prova a visualizzare la newsletter nel tuo browser.[/link]

en: Display...
it_IT: Mostra..

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
it_IT: Visualizzato in cima alla tue newsletter. Non dimenticare di includere il tag link, esempio: [link]Il link[/link]

en: Divider
it_IT: Divisore

en: Divider Selection
it_IT: Seleziona articolo

en: Dividers Selection
it_IT: Seleziona articolo

en: Do not match as a 'date field' if most of the rows for that column return the same error.
it_IT: Non vericare come 'campo data' se la maggior parte delle righe per quella colonna ritornano lo stesso errore.

en: Do nothing
it_IT: Non fare nulla

en: Do or do not. There is no try.
it_IT: Fallo o no. Non c'è prova.

en: Do you want to install that version?
it_IT: Vuoi installare quella versione?

en: Does it work? Try to connect.
it_IT: Funziona? Prova a connetterti.

en: Does my sidebar form get more subscribers than the one in the footer? It's time to find out.
it_IT: Il modulo nella sidebar fa più iscritti di quella nel footer? E' ora di scoprirlo.

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
it_IT: Non dimenticare di includere: <br><br>[activation_link]Conferma la tua iscrizione.[/activation_link]. <br><br>Opzionale:
    [lists_to_confirm].

en: Don't see the add-on you're looking for? <a href="%s">Submit it</a> in our contact form.
it_IT: Non vedi l'add-on che stai cercando? <a href="%s">Segnalalo</a> nel nosto modulo di contatto.

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
it_IT: Non inviare agli iscritti esistenti, solo per quelle future.

en: Don't wait & send right now.
it_IT: <br />Non aspettare e invia adesso.

en: Done
it_IT: Fatto

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download as .zip
it_IT: Scarica come .zip

en: Download original Photoshop file
it_IT: Scarica template Photoshop

en: Download the Premium plugin.
it_IT: Scarica il plugin Premium.

en: Downloads: %1$s
it_IT: Download: %1$s

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
it_IT: Trascina e rilascia %1$stesto, articoli, divisori. %2$s Guarda sulla destra!

en: Drag the widgets below into your newsletter.
it_IT: Trascina i widget qui sotto nella tua Newsletter.

en: Drop files here
it_IT: Rilascia i file qui

en: Drop your footer image here.
it_IT: Posiziona il tuo logo o il titolo in questo spazio.

en: Drop your logo in this header.
it_IT: Posiziona il tuo logo o il titolo in questo spazio.

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Each time one of our users forgets to write a review, a kitten dies. It's sad and breaks our hearts. [link]Add your own review[/link] and save a kitten today.
it_IT: Ogni volta che uno dei nostri utenti dimentica di scrivere una recensione, un gattino muore. E' triste e spezza il cuore. [link] Aggiungi la tua recensione [/link] e salva un gattino.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Automatic latest content
it_IT: Modifica Ultimi contenuti automatici

en: Edit Lists
it_IT: Modifica le liste

en: Edit custom field
it_IT: Modifica campo personalizzato

en: Edit display
it_IT: Modifica vista

en: Edit field
it_IT: Modifica campo

en: Edit form
it_IT: Modifica modulo

en: Edit lists
it_IT: Modifica lista

en: Edit name
it_IT: Modifica nome

en: Edit subscription page link
it_IT: Link pagina Modifica iscrizione

en: Edit text
it_IT: Modifica testo

en: Edit your subscriber profile: %1$s
it_IT: Modifica il profilo del tuo abbonato: %1$s

en: Edit your subscription
it_IT: Gestisci la tua iscrizione

en: Editing list %1$s
it_IT: Modifica lista %1$s

en: Element has been deleted.
it_IT: L'elemento è stato cancellato

en: Elements deleted
it_IT: Elementi cancellati

en: Email %1$s already exists.
it_IT: L'email %1$s esiste già.

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email Status
it_IT: Stato Email

en: Email content
it_IT: Contenuto della mail

en: Email notifications
it_IT: Email di notifica

en: Email subject
it_IT: Oggetto della mail

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
it_IT: Inviata a %1$s di %2$s

en: Enable MailPoet's Cron
it_IT: Abilita il Cron di Wysija

en: Enable signup confirmation
it_IT: Abilita la conferma alla registrazione

en: Enable this to show MailPoet's errors. Our support might ask you to enable this if you seek their help.
it_IT: Abilita questo per mostrare gli errori di Wysija. Il nostro staff di supporto potrebbe chederti di abilitarlo se richiedi il loro aiuto.

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
it_IT: Obbliga tutti i siti ad inviare con un unico indirizzo Mittenten. Devi configurare solo una volta la gestione automatica dei Bounce (Premium), SPF e DKIM.

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
it_IT: Inserisci gli indirizzi email che dovrebbero ricevere le notifiche (separati da virgole).

en: Error Saving newsletter...
it_IT: Errore nel salvataggio della newsletter...

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
it_IT: Errore invio <b><i>%s</i></b> a <b><i>%s</i></b>

en: Error Validating the fields
it_IT: Errore nella validazione dei campi

en: Error matching date.
it_IT: Errore nella verifica della data.

en: Error when inserting emails.
it_IT: Errore durante l'inserimento delle email.

en: Error when inserting list.
it_IT: Errore durante l'inserimento della lista.

en: Excel for Windows
it_IT: Excel per Windows

en: Excellent under %1$s%%. Under %2$s%%  is acceptable. Over that, some servers might consider blocking. [link]Read more on support.mailpoet.com.[/link]
it_IT: Eccellente sotto %1$s%%. Sotto %2$s%% è accettabile. Sopra questo, alcuni server potrebbero considerare il blocco. [link]Leggi più informazioni su support.mailpoet.com.[/link]

en: Excellent under %1$s%%. Under %2$s%% is acceptable. Over that, some servers might consider blocking. [link]Read more on support.mailpoet.com.[/link]
it_IT: Eccellente sotto %1$s%%. Sotto %2$s%% è accettabile. Sopra questo, alcuni server potrebbero considerare il blocco. [link]Leggi più informazioni su support.mailpoet.com.[/link]

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export Subscribers
it_IT: Esporta abbonati

en: Export confirmed subscribers only
it_IT: Esporta solo iscritti confermati

en: Export to CSV
it_IT: Esporta CSV

en: Exporting %1$s subscribers
it_IT: Esportazione %1$s iscritti

en: Extended functionalities to the free version.
it_IT: Funzionalità estese rispetto alla versione gratuita.

en: FROM email address for sites using this method
it_IT: Indirizzo email MITTENTE per siti che usano questo metodo

en: Failed Permanently
it_IT: Fallito in modo permanente

en: Failed Send
it_IT: Invio Fallito

en: February
it_IT: Febbraio

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
it_IT: Il campo "%1$s" è obbligatorio nella tabella "%2$s".

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
it_IT: Il campo "%1$s" deve essere un'email valida.

en: Field's name:
it_IT: Nome del campo:

en: File canceled.
it_IT: File eliminato.

en: Fill out the form below so we can connect to it.
it_IT: Compila il modulo qui sotto in modo da poter collegarci ad esso.

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter by status
it_IT: Filtra per stato

en: Filter by type
it_IT: Filtra per tipo

en: Final step: last details
it_IT: Passo finale: ultimi dettagli

en: Finally, you can drop more than 1 post at once.
it_IT: In ultimo, puoi aggiungere più di 1 post alla volta.

en: Find out what happens to your subscribers once they arrive on your site, thanks to Google Analytics campaign tracking
it_IT: Scopri cosa succede ai tuoi iscritti quando arrivano sul tuo sito, grazie al tracking campagne di Google Analytics

en: First Name
it_IT: Nome

en: First Time? See it in Action
it_IT: Prima volta? Guarda il demo.

en: First name
it_IT: Nome

en: First step: main details
it_IT: Primo passo: dettagli principali

en: Follow us and don't miss anything!
it_IT: Seguici e non perdere nessun aggiornamento!

en: Footer
it_IT: Testo piè di pagina

en: Footer background
it_IT: Sfondo piè di pagina

en: Footer text
it_IT: Testo piè di pagina

en: For %s per year, get 1 site covered with Premium.
it_IT: Per %s l'anno, ottieni la copertura di 1 sito con Premium.

en: For %s per year, get 4 of your sites covered with Premium.
it_IT: Per %s l'anno, ottieni la copertura Premium per 4 dei tuoi siti.

en: For %s per year, get all of your sites covered with Premium.
it_IT: Per %s l'anno, ottieni la copertura Premium per tutti i tuoi siti.

en: For example, "Spring email". [link]Read the guide.[/link]
it_IT: Per esempio, "Email di primavera". [link]Leggi la Guida.[/link]

en: For your own use and never shown to your subscribers.
it_IT: A tuo beneficio e mai mostrato agli iscritti.

en: Forget about limits
it_IT: Dimenticati dei limiti

en: Format
it_IT: Formato

en: Four Sites
it_IT: Quattro siti

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Friday
it_IT: Venerd&igrave;

en: Friend recommendation
it_IT: Raccomandazione di amici

en: From
it_IT: Da

en: Full name of current day
it_IT: Nome del giorno corrente

en: Full name of current month
it_IT: Nome del mese corrente

en: Geeky Options
it_IT: Opzioni avanzate

en: Get Help!
it_IT: Richiedi aiuto!

en: Get Premium now
it_IT: Ottieni la versione Premium

en: Get [link]MailPoet Premium[/link] to see the link.
it_IT: Prendi [link]MailPoet Premium[/link] per vedere il link.

en: Get all MS users
it_IT: Ottieni tutti gli utenti MS

en: Get faster support
it_IT: Ricevi supporto più velocemente

en: Get it now!
it_IT: Prendilo ora!

en: Get more themes
it_IT: Prendi altri temi

en: Get your spam score in 1 click while you're designing your newsletter thanks to [link]mail-tester[/link], our own popular in-house tool.
it_IT: Visualizza il tuo punteggio spam in un click mentre disegni la tua newsletter grazie a [link]mail-tester[/link], il nostro popolare strumento.

en: Go Premium!
it_IT: Compra versione Premium adesso!

en: Go and edit a newsletter to test it.
it_IT: Vai e modifica una newsletter per provarlo.

en: Go premium, you cannot send anymore!
it_IT: Aggiorna alla versione premium, l'invio è stato disabilitato!

en: Google Analytics Campaign
it_IT: Campagna Google Analytics

en: Google campaign
it_IT: Campagna Google

en: Google or other search engine
it_IT: Google o altro motore di ricerca

en: Got a sales question? [link]Get in touch[/link].
it_IT: Hai una domanda sul tuo acquisto? [link]Contattaci[/link].

en: Great! But the beta version might be buggy, and we expect you to report any bugs. Confirm to installing the Beta version?
it_IT: Ottimo! Considera che la versione beta potrebbe avere bug, ci aspettiamo che tu riporti qualunque bug. Confermi di voler installare la versione Beta?

en: Great, you'll never hear from us again!
it_IT: Bene, non ti scriveremo più!

en: HTTP error.
it_IT: Errore HTTP.

en: Have fun improving
it_IT: Divertiti nel migliorare

en: Header
it_IT: Testata

en: Header background
it_IT: Sfondo intestazione

en: Heading 1
it_IT: Titolo 1

en: Heading 2
it_IT: Titolo 2

en: Heading 3
it_IT: Titolo 3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
it_IT: Ciao!
    
    Congratulazioni! Ti sei appena iscritto al nostro sito.
    Devi confermare la tua iscrizione alla/e lista/e [lists_to_confirm] cliccando il link seguente:
    
    [activation_link]Conferma la tua iscrizione.[/activation_link]
    
    Grazie,
    Il team

en: Help yourself. Or let us help you.
it_IT: Aiutati. O lasci che gli altri ti aiutino.

en: Here is the list of bounced emails.
it_IT: Questa è la lista delle email respinte.

en: Hey! %1$s has an update (version %2$s), <a href="%3$s">click here to update</a>.
it_IT: Hey! %1$s ha un aggiornamento (versione %2$s), <a href="%3$s">clicca qui per aggiornare</a>.

en: Hey! We have a quick question for you:
it_IT: Ciao! Abbiamo una breve domanda per te:

en: Hey, we're curious! How did you find out about us?
it_IT: Hey, siamo curiosi! Come sei venuto a conoscenza di noi?

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide display options
it_IT: Nascondi le opzioni video

en: Hide this message
it_IT: Nascondi questo messaggio

en: Hide!
it_IT: Nascondi!

en: Horizontal line
it_IT: Linea orizzontale

en: Hover your mouse over the bars to discover the forms' names.
it_IT: Tocca le barre con il mouse per scoprire i nomi dei moduli.

en: How about a new list?
it_IT: Che ne dici di una nuova lista?

en: How do you want to import?
it_IT: Con che metodo vuoi importare?

en: How does it work?
it_IT: Come funziona?

en: How spammy is this newsletter?
it_IT: Che livello di spam ha questa newsletter?

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
it_IT: Configurerò un cron job sul mio server per eseguire con la frequenza che voglio. Leggi su [link] come creare tu stesso un processo di cron job [/link].

en: I'm a premium user, MailPoet.com will make sure my emails get sent on time.
it_IT: Sono un utente premium, Mailpoet.com si assicurerà che le mie email siano inviate puntualmente.

en: IO error.
it_IT: Errore IO.

en: IP address
it_IT: Indirizzo IP

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the frequency.
it_IT: Se voglio posso [link]creare un cron job addizionale[/link] sul mio lato per incrementare la frequenza.

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the sending frequency.
it_IT: Se voglio posso [link]creare un cron job addizionale[/link] sul mio lato per incrementare la frequenza di invio.

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
it_IT: Se un tema con lo stesso nome esiste, sovrascrivilo.

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
it_IT: Se la risposta è no, puoi essere considerato uno spammer.

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
it_IT: Se confermi il cambio di tema, la tua testata, piede, divisori e stili saranno sovrascritti.

en: If you confirm this, all your current MailPoet data will be erased (newsletters, themes, statistics, lists, subscribers, etc.)
it_IT: Se confermi tutti i dati correnti MailPoet (newsletter, temi, statistiche, liste, iscritti, ecc.) saranno persi.

en: If you have this problem, then this is your solution. Totally free too.
it_IT: Se hai questo problema, questa è la tua soluzione. E' anche completamente gratuita.

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
it_IT: Se lasci questa parte vuota non sar&agrave; mostrata quando spedisci le tue email.

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
it_IT: Se recentemente, hai inviato con successo molte email, questi errori possono essere dovuti a limitazioni del tuo server.

en: If you want to use a Gmail address, you need to send with Gmail. Check <a id="tip-send-with" href="%s">sending settings</a>.
it_IT: Se vuoi utilizzare un indirizzo Gmail, devi inviare con Gmail. Controlla le <a id="tip-send-with" href="%s">impostazioni di invio</a>.

en: If you want to use all capabilities of the uploader, like uploading multiple files at once, please upgrade to lighttpd 1.5.
it_IT: Se vuoi usufruire di tutte le funzionalità dell'uploader come i caricamenti multipli, aggiorna a  lighttpd 1.5.

en: Ignore column...
it_IT: Ignora colonna...

en: Ignore current subscribers
it_IT: Ignora gli iscritti attuali

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Parameters
it_IT: Manager di immagini

en: Image alignment
it_IT: Allineamento immagini

en: Image has been deleted.
it_IT: L'immagine è stata cancellata.

en: Image selection has been saved.
it_IT: La selezione immagine è stata salvata.

en: Image selection has not been saved.
it_IT: La selezione immagine non è stata salvata.

en: Image width
it_IT: Larghezza immagine

en: Images
it_IT: Immagini

en: Import
it_IT: Importa

en: Import "%1$s" as date field
it_IT: Importa "%1$s" come campo data

en: Import Subscribers
it_IT: Importa abbonati

en: Import as "%1$s"
it_IT: Importa come "%1$s"

en: Import from %1$s
it_IT: Importa da %1$s

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
it_IT: L'importazione dal plugin %1$s è stata annullata.

en: Import from plugin %1$s has been completed.
it_IT: L'importazione dal plugin %1$s è stata completata.

en: Import subscribers from plugins
it_IT: Importa iscritti da plugin

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
it_IT: Importati %1$s iscritti dal plugin: %2$s

en: Important plugin updates
it_IT: Importanti aggiornamenti del plugin

en: Improve your spam score. Mailpoet can sign all your emails with DKIM. [link]Read more.[/link]
it_IT: Diminuisci il tuo livello di spam. Wysija può firmare tutte le tue email con DKIM. [link]Leggi tutto.[/link]

en: In Queue
it_IT: In coda

en: In our Visual Editor, you can now include the author name for each post.
it_IT: Nel nostro Editor Visuale ora puoi includere il nome dell'autore per ciascun post.

en: In our form editor, you can now add new fields such as gender, city, date of birth, etc.
it_IT: Nel nostro editor di moduli ora puoi aggiungere nuovi campi come genere, città, data di nascita, ecc.

en: In queue
it_IT: In coda

en: Include author
it_IT: Includi autore

en: Include categories
it_IT: Includi categorie

en: Includes: %1$s
it_IT: Include: %1$s

en: Increase your subscribers
it_IT: Aumenta i tuoi iscritti

en: Industry
it_IT: Settore

en: Information is missing.
it_IT: Le informazioni sono state perse.

en: Insert Subscription Form
it_IT: Inserire Modulo di iscrizione

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
it_IT: Inserisci [newsletter: total] per visualizzare il numero di messaggi, [newsletter: post_title] per mostrare l'ultimo titolo del messaggio e [newsletter: number] per visualizzare il numero di uscita.

en: Insert block here
it_IT: Inserisci un blocco qui

en: Insert dynamic data about your subscribers, the newsletter, today's date, etc...
it_IT: Inserisci dati dinamici suoi tuoi iscritti, newsletter, data di oggi, ecc...

en: Insert form
it_IT: Inserisci form

en: Insert selected
it_IT: Inserisci selezionato

en: Inserting selected articles...
it_IT: Inserimento articoli selezionati...

en: Install Themes
it_IT: Installa Temi

en: Install from WordPress.org
it_IT: Installa da WordPress.org

en: Installing MailPoet Newsletter Premium plugin
it_IT: Installazione del plugin MailPoet Newsletter Premium

en: Installing MailPoet Premium Version
it_IT: Installazione del plugin MailPoet versione Premium

en: Investigate your top subscribers
it_IT: Indaga sui tuoi migliori iscritti

en: Is this field mandatory?
it_IT: Questo campo è obbligatorio?

en: Issue number
it_IT: Numero uscita

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
it_IT: Non funziona sempre nel modo in cui vogliamo non è vero? Abbiamo un [link]sito di supporto dedicato[/link] con documentazione e un sistema di ticket.

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
it_IT: Sembra che il tuo widget sia stato cancellato dall'[link]area widget[/link] di WordPress.

en: It's free, and has proven popular with our users.
it_IT: E' gratuito, e si è dimostrato popolare tra i nostri utenti.

en: January
it_IT: Gennaio

en: July
it_IT: Luglio

en: June
it_IT: Giugno

en: Keep this plugin essentially free
it_IT: Mantieni questo plugin essenzialmente gratuito

en: Key
it_IT: Chiave

en: Label:
it_IT: Etichetta:

en: Last
it_IT: Liste

en: Last 180 days
it_IT: Ultimi 180 giorni

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last 365 days
it_IT: Ultimi 365 giorni

en: Last 7 days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: Last 90 days
it_IT: Ultimi 90 giorni

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last click
it_IT: Ultimo click

en: Last month
it_IT: Ultimo mese

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Last open
it_IT: Ultima apertura

en: Last updated: %1$s
it_IT: Aggiornato: %1$s

en: Latest batch was sent %1$s ago.
it_IT: Ultima esecuzione inviata %1$s fa.

en: Latest content already sent.
it_IT: Ultimi contenuti già inviati.

en: Latest post title
it_IT: Titolo ultimo articolo

en: Leaky Paywall is a Premium plugin to put content behind a paywall. This add-on manages your customers' customers subscriptions.
it_IT: Leaky Paywall è un plugin Premium per mettere i tuoi contenuti dietro un paywall. Questo add-on gestisce le iscrizioni dei tuoi clienti.

en: Learn more.
it_IT: Per saperne di pi&ugrave;

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
it_IT: Lascia questa opzione su Si. Solo pochi servizi SMTP non richiedono l'autenticazione.

en: Let subscribers select their lists:
it_IT: Consenti ai tuoi abbonati di scegliere le loro liste:

en: Let the plugin remove the <strong>bounced and invalid addresses</strong> automatically. [link]See the guide.[/link]
it_IT: Permetti al plugin di rimuovere automaticamente gli<strong>indirizzi email con bounce e non validi </strong>. [link]Visualizza la guida.[/link]

en: Let us configure it
it_IT: Lasciacelo configurare

en: Letters only
it_IT: Solo lettere

en: Line is empty
it_IT: La riga è vuota

en: Link to browser version
it_IT: Collegamente alla versione per il browser

en: Links
it_IT: Collegamenti

en: List "%1$s" has been deleted.
it_IT: La lista "%1$s" è stata cancellata.

en: List "%1$s" has been duplicated.
it_IT: La lista "%1$s" è stata copiata.

en: List "%1$s" has been synchronised.
it_IT: La lista "%1$s" è stata cancellata.

en: List created based on a newsletter segment.
it_IT: Lista creata in base ad un segmento Newsletter.

en: List has been updated.
it_IT: La lista è stata aggiornata.

en: List of fields to export
it_IT: Lista campi da esportare

en: List of forms
it_IT: Elenco dei moduli

en: List selection
it_IT: Selezione liste

en: Lists
it_IT: Liste

en: Lists and Subscribers
it_IT: Liste e iscritti

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
it_IT: Lista alla quale l'iscritto era registrato.

en: Loading more Results...
it_IT: Sto caricando altri Risultati...

en: Loading results...
it_IT: Caricamento risultati...

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Local time is <code>%1$s</code>
it_IT: L'ora locale è <code>%1$s</code>

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
it_IT: Cerchi una spedizione pi&ugrave; rapida? [link]Leggi[/link] come spedire professionalmente usando SMTP.

en: Looking for answers? Why such and such campaign worked so well? Which is your most efficient subscription form? Get a clear picture with our brand new stats dashboard! [link]Get the stats dashboard in Premium.[/link]
it_IT: Cerchi risposte? Perchè questa e quella campagna hanno funzionato così bene? Qual'è il tuo modulo di iscrizione più efficiente? Ottieni una chiara panoramica nella nostra nuova bacheca statistiche! [link]Ottieni la bacheca statistiche in Premium.[/link]

en: Love kittens?
it_IT: Ami i gattini?

en: MailPoet Subscription Form
it_IT: Modulo di iscrizione MailPoet

en: MailPoet Version
it_IT: Versione di MailPoet

en: MailPoet Version:
it_IT: MailPoet Versione:

en: MailPoet cannot be reinstalled because your folder <em>wp-content/uploads/wysija</em> needs to be writable. Change your permissions and reinstall.
it_IT: MailPoet non può essere reinstallato poichè la tua cartella <em>wp-content/uploads/wysija</em> deve essere scrivibile. Modifica i tuoi permessi e reinstalla.

en: MailPoet has been reinstalled successfully using the same version. Settings and data have been deleted.
it_IT: MailPoet è stato reinstallato con successo utilizzando la stessa versione. Le impostazioni e i dati sono stati cancellati.

en: MailPoet has been uninstalled. Your site is now cleared of MailPoet.
it_IT: MailPoet è stato disinstallato. Il tuo sito è ripulito da MailPoet.

en: MailPoet page
it_IT: Pagina di MailPoet

en: MailPoet says:
it_IT: MailPoet dice:

en: Mailbox Full
it_IT: Casella email piena

en: Mailbox not available
it_IT: Casella email non disponibile

en: March
it_IT: Marzo

en: Match data
it_IT: Confronta i dati

en: Maximum of posts to show
it_IT: Numero massimo di articoli da mostrare

en: Maximum upload file size: %d%s
it_IT: Dimensiona massima caricamento: %d%s

en: Maximum upload file size: %d%s.
it_IT: Dimensione massima del file: %d%s.

en: May
it_IT: Maggio

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
it_IT: Memoria esaurita. Prova con un file più piccolo.

en: Message delayed
it_IT: Messaggio ritardato

en: Method set by the network admin.
it_IT: Metodo scelto dall'amministratore di rete.

en: Modified On
it_IT: Modificata il

en: Modify
it_IT: Modifica

en: Monday
it_IT: Luned&igrave;

en: Monitor everything with more stats
it_IT: Controlla tutto con più statistiche

en: Month
it_IT: Mese

en: Month (January, February,...)
it_IT: Mese (Gennaio, Febbraio,...)

en: More options in editor
it_IT: Più opzioni nell'editor

en: More stats
it_IT: Più statistiche

en: More subscriber fields
it_IT: Più campi per iscritti

en: Moreover, MailPoet checks every 15 minutes your site, <strong>just like a "cron" job</strong>, to make sure your emails are being sent on time. No setup involved!
it_IT: Inoltre, MailPoet verifica ogni 15 minuti il tuo sito, <strong>proprio come un "cron" job</strong>, per assicurarsi che le tue email siano spedite in tempo. Nessuna configurazione è necessaria!

en: Move to list
it_IT: Sposta alla lista

en: Multisite ready.
it_IT: Compatibile con Multisito.

en: My first list
it_IT: Lista Test

en: My rating: %1$s
it_IT: Mio voto: %1$s

en: N/A
it_IT: N/D

en: Name
it_IT: Nome

en: Name & email of yourself or your company.
it_IT: Questi sono nome ed email tuoi o della tua azienda.

en: Need help?
it_IT: Serve aiuto?

en: Network's Default Sending Method
it_IT: Modalità di invio di default

en: Network's Method
it_IT: Metodo di rete

en: Never opened or clicked
it_IT: Mai aperte o cliccate

en: New Form
it_IT: Nuovo Modulo

en: New form
it_IT: Nuovo modulo

en: New list
it_IT: Nuova lista

en: New subscriber to %1$s
it_IT: Nuova iscrizione alla lista %1$s

en: News from us, the team
it_IT: Notizie da noi, il team

en: Newsletter Images
it_IT: Immagini Newsletter

en: Newsletter Pro (by Satollo)
it_IT: Newsletter Pro

en: Newsletter Subject
it_IT: Oggetto Newsletter

en: Newsletter can't be deleted.
it_IT: La Newsletter non può essere cancellata.

en: Newsletter deleted.
it_IT: Newsletter cancellata.

en: Newsletter has been saved as a draft.
it_IT: La Newsletter è stata salvata come bozza.

en: Newsletter has been saved.
it_IT: La Newsletter è stata salvata.

en: Newsletter has been scheduled.
it_IT: La Newsletter è stata salvata.

en: Newsletter profile has been updated.
it_IT: Il profilo della Newsletter è stato aggiornato.

en: Newsletter successfully created.
it_IT: Newsletter creata con successo.

en: Newsletters (by Tribulant)
it_IT: Newsletters

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
it_IT: Le Newsletters sono già state inviate. La tua ultima newsletter verrà inviata in seguito.

en: Newsletters in time
it_IT: Newsletter in tempo

en: Next &gt;
it_IT: Prossima pagina &gt;

en: Next send out in %1$s
it_IT: Prossimo invio tra %1$s

en: Next send out on %1$s
it_IT: Prossimo invio il %1$s

en: Next step
it_IT: Prossimo passo

en: Next try in %s minutes.
it_IT: Prossimo tentativo fra %s minuti.

en: No Results were found
it_IT: Non è stato trovato alcun risultato

en: No email sent.
it_IT: E-mail non inviata.

en: No list specified
it_IT: Nessuna lista specificata

en: No more limits of 2000 subscribers
it_IT: Senza limite di 2000 iscritti

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
it_IT: Nessun utente trovato, forse è stato cancellato.

en: No thanks! I have enough visitors on my site. Their visits will trigger MailPoet's cron automatically.
it_IT: No grazie! Ho abbastanza visitatori sul mio sito. Le loro visite attiveranno automaticamente il cron di Wysija.

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
it_IT: Nessuna delle tue email in coda sono state inviate? Attiva questa opzione.

en: Not Configured!
it_IT: Non configurato!

en: Not active.
it_IT: Non attivo.

en: Not good at matching colors? Don't worry, we work with top notch designers to provide you plenty of themes, the newest are Premium exclusives. [link]Get more themes in Premium.[/link]
it_IT: Non sei bravo ad abbinare colori? Non ti preoccupare, lavoriamo con i migliori designers per fornirti temi in abbondanza, i più nuovi sono esclusive Premium. [link]Ricevi più temi in Premium.[link]

en: Not sent
it_IT: Non inviate

en: Not sent yet.
it_IT: Non ancora inviata

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
it_IT: Nota: scopri cosa ha aperto e cliccato questo iscritto con la nostra [link]versione Premium.[/link]

en: Nothing
it_IT: Niente

en: November
it_IT: Novembre

en: Number of lines:
it_IT: Numero di linee:

en: Numbers only
it_IT: Solo numeri

en: October
it_IT: Ottobre

en: Once a week
it_IT: Una volta la settimana

en: Once every 28 days
it_IT: Ogni 28 giorni

en: Once every fifteen minutes
it_IT: Ogni quindici minuti

en: Once every five minutes
it_IT: Ogni cinque minuti

en: Once every minute
it_IT: Una al minuto

en: Once every ten minutes
it_IT: Ogni dieci minuti

en: Once every thirty minutes
it_IT: Ogni trenta minuti

en: Once every two hours
it_IT: Ogni 2 ore

en: Once every two minutes
it_IT: Ogni due minuti

en: One configuration for all sites
it_IT: Una configurazione per tutti i siti

en: One less subscriber to %1$s
it_IT: Un utente in meno a %1$s

en: Oops! There are no newsletters to display.
it_IT: Oops! Non ci sono newsletter da mostrare.

en: Oops! We could not add you!
it_IT: Oops! Non è stato possibile aggiungerti!

en: Oops! You're already subscribed.
it_IT: Risulti già iscritto.

en: Open
it_IT: Apri

en: Open rate (based on received newsletters)
it_IT: Frequenza di apertura (basata sulle newsletter ricevute)

en: Open, clicks & unsubscribes
it_IT: Letture, click & cancellazioni

en: Open, clicks, unsubscribed
it_IT: Aperte, cliccate, cancellati

en: Opened
it_IT: Aperta

en: Opened & Clicked
it_IT: Aperte e cliccate

en: Opened & Unsubscribed
it_IT: Aperte e cancellati

en: Opened date
it_IT: Data di apertura

en: Opened newsletters
it_IT: Newsletter aperte

en: Opened only
it_IT: Soltanto aperte

en: Opens
it_IT: Aperture

en: Order:
it_IT: Ordine:

en: Ordering
it_IT: Ordine

en: Ouch. You are over %1$s%%. MailPoet will unsubscribe the invalid emails, thanks to the [link]Automatic Bounce Handler[/link]
it_IT: Accidenti. Sei sopra %1$s%%. MailPoet cancellerà le email non valide, grazie al [link]Gestore Automatico di Bounce[/link]

en: Our international and friendly team will help you optimize your settings in details, and make sure you're all good to go. We answer questions under 10h on average. Pretty fast!
it_IT: Il nostro team amichevole e internazionale ti aiuterà ad ottimizzare le tue impostazioni in dettaglio, e si assicurerà che sia tutto a posto per funzionare. In media rispondiamo alle domande in meno di 10 ore. Piuttosto veloce!

en: Our toolbar doesn't load?
it_IT: La nostra barra degli strumenti non viene caricata?

en: Over %1$s%% is excellent. %2$s%% to %3$s%% is good. Under that, it is bad. [link]Read why this stat can be unreliable on support.mailpoet.com[/link]
it_IT: Oltre %1$s%% è eccellente. Da %2$s%% a %3$s%% è buono. Al di sotto di questo, è scarso. [link]Leggi perchè questa statistica può essere inaffidabile su support.mailpoet.com[/link]

en: Over %1$s%% is great. Between %2$s%% and %3$s%% is good. Under %4$s%% is poor. It is normal if you have no links.
it_IT: Oltre %1$s%% è ottimo. Tra %2$s%% e %3$s%% è buono. Sotto %4$s%% è poco. E' normale se non ci sono links.

en: POP3 without imap extension
it_IT: POP3 senza estensione IMAP

en: Page %1$s
it_IT: Pagina %1$s

en: Page does not exist.
it_IT: La pagina non esiste.

en: Page is not accessible.
it_IT: La pagina non è accessibile.

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Paste this shortcode in a page to display a list of past newsletters.
it_IT: Incolla questo shortcode in una pagina per mostrare una lista delle newsletter precedenti.

en: Paste this shortcode to display the number of confirmed subscribers in post or page.
it_IT: Incolla questo codice per visualizzare il numero di iscritti confermati nel post o nella pagina.

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Paused
it_IT: In pausa

en: Phone number, (+,-,#,(,) and spaces allowed)
it_IT: Numero di telefono, (+,-,#,(,) e spazi consentiti)

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
it_IT: Il file photoshop è disponibile per gli utenti Premium. [link]11 buone ragioni per aggiornare[/link]

en: Pick a date
it_IT: Scegli una data

en: Pick a list
it_IT: Scegli una lista

en: Pick one or many lists
it_IT: Seleziona una o più liste

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
it_IT: Scegli le liste nelle quali vuoi importare gli abbonati.

en: Pick your prefered configuration?
it_IT: Scegli la tua configurazione preferita?

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
it_IT: Si prega di contattare il vostro host o l&#39;amministratore del server per risolvere questo problema.

en: Please delete <%= chars %> character<%= plural %>
it_IT: Cancella <%= chars %> caratteri

en: Please enter <%= chars %> more character<%= plural %>
it_IT: Inserisci altri <%= chars %> caratteri

en: Please enter first name
it_IT: Inserisci il nome

en: Please enter last name
it_IT: Inserisci il cognome

en: Please enter the address where you've found out about us
it_IT: Inserisci l'indirizzo dove ci hai trovato

en: Please make a selection first!
it_IT: Si prega di effettuare prima la selezione.

en: Please select a newsletter.
it_IT: Seleziona una Newsletter.

en: Please select an article.
it_IT: Per favore seleziona un articolo.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
it_IT: Prova a caricare questo file con il %1$sbrowser uploader%2$s

en: Please update your WordPress to the latest version, in order to get the latest uploading system.
it_IT: Perfavore, aggiorna WordPress all'ultima versione per avere accesso al nuovo sistema di caricamento.

en: Please verify your link to this page.
it_IT: Verifica il tuo link a questa pagina.

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
it_IT: Si prega di verificare la configurazione della casella di posta e assicurarsi che ci sia la possibilità di inviare una mail di prova

en: Port
it_IT: Porta

en: Position your mouse over the image to the left.
it_IT: Posiziona il mouse sopra l&acute;immagine a sinistra.

en: Post Notifications
it_IT: Notifiche dei Post

en: Post Selection
it_IT: Selezione Articolo

en: Post type
it_IT: Tipo di post

en: Posts
it_IT: Articoli

en: Preceded by:
it_IT: Preceduto da:

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
it_IT: La licenza premium non è presente sul tuo sito.

en: Premium users now have a dedicated Statistics page to monitor all of their newsletters and their subscribers' activity, an essential tool to know your subscribers better.
it_IT: Gli utenti Premium ora hanno una pagina Statistiche dedicata per controllare tutte le newsletter e l'attività dei loro iscritti, uno strumento essenziale per conoscere meglio i tuoi iscritti.

en: Premium users save 20% with this coupon: MAILPOET20
it_IT: Gli utenti Premium risparmiano il 20% con questo coupon: MAILPOET20

en: Premium users save 20% with this coupon: MP20
it_IT: Gli utenti Premium risparmiano il 20% con questo coupon: MP20

en: Premium users save 25% with this coupon: mailpoet25
it_IT: Gli utenti Premium risparmiano il 25% con questo coupon: mailpoet25

en: Premium version is valid for your site.
it_IT: Aggiornamento alla versione premium valido.

en: Preselect today's date:
it_IT: Preseleziona la data di oggi:

en: Prevent people from being subscribed to your list unwillingly, this option ensures you to keep a clean list.
it_IT: Previeni che gli utenti vengano iscritti alla tua lista contro la loro volontà, questa opzione ti assicura di mantenere una lista pulita.

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview in new tab
it_IT: Anteprima in un nuovo tab

en: Preview page
it_IT: Anteprima pagina

en: Preview without images
it_IT: Anteprima senza immagini

en: Process bounce handling now!
it_IT: Elabora processo di rimbalzo adesso!

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
it_IT: Processo aggiornato per prevenire una possibile perdita di connessione.

en: Process refreshed to avoid a time limit.
it_IT: Processo aggiornato per eludere il limite di tempo.

en: Purchase
it_IT: Acquista

en: Purchase the premium version.
it_IT: Acquista la versione premium.

en: Put a form in a top or bottom bar of your site, or in a nice box within your posts with GetConversion's free plugins. Connect them to MailPoet with this add-on.<br/></br>Get 30% off the Premium version of their add-on by clicking <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">here</a>.
it_IT: Inserisci un modulo in una barra in alto o in fondo al tuo sito, o un modulo nei tuoi articoli con i plugin gratuiti di GetConversion. Collegali a MailPoet con questo add-on.<br/></br>Ricevi uno sconto del 30% sulla versione Premium del loro add-on cliccando <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">qui</a>.

en: Put a subscription form in a popup, footer bar or slide-in to add subscribers with this Premium plugin.
it_IT: Mette l'iscrizione in una popup, nel footer o in un pannello a comparsa per aggiungere iscritti con questo plugin Premium.

en: Queue is empty!
it_IT: La coda è vuota!

en: Quickly create newsletter signup forms for your MailPoet mailing lists using the power and flexibility that Ninja Forms provides.
it_IT: Crea velocemente moduli di iscrizione per le tue mailing list MailPoet utilizzando la potenza e la flessibilità fornita da Ninja Forms.

en: Radio buttons
it_IT: Bottoni radio

en: Random text or HTML
it_IT: Testo casuale o HTML

en: Random text or instructions
it_IT: Testo a scelta o istruzioni

en: Rate
it_IT: Frequenza

en: Rates
it_IT: Tassi

en: Reach their inboxes
it_IT: Raggiungi le loro caselle di posta

en: Read More
it_IT: Leggi Tutto

en: Read documentation
it_IT: Leggi la documentazione

en: Read more
it_IT: Continua a leggere

en: Read more.
it_IT: Leggi tutto.

en: Read online.
it_IT: Leggi online.

en: Read our simple and easy [link]terms and conditions.[/link]
it_IT: Leggi il nostro semplice documento dei [link]termini e condizioni[/link].

en: Refresh the page you current are!
it_IT: Aggiorna la pagina in cui sei attualmente!

en: Registration is disabled on this site.
it_IT: La registrazione è disabilitata su questo sito.

en: Reinstall
it_IT: Reinstalla

en: Reinstall MailPoet?
it_IT: Reinstalla MailPoet?

en: Reinstall from scratch
it_IT: Reinstalla da zero

en: Reinstall now...
it_IT: Reinstalla ora..

en: Remove
it_IT: Rimuovi collegamento

en: Remove from all lists
it_IT: Rimuovi da tutte le liste

en: Remove from list
it_IT: Rimuovi dalla lista

en: Remove from the queue
it_IT: Rimuovi dalla coda

en: Remove image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Remove link
it_IT: Rimuovi collegamento

en: Remove text
it_IT: Rimuovi testo

en: Remove the 2000 subscribers limit of the free version, and send to as many subscribers as you wish. [link]Get rid of that limit![/link]
it_IT: Rimuove il limite di 2000 iscritti della versione free, e invia a quanti iscritti desideri. [link]Sbarazzati di queli limite![/link]

en: Reply-to
it_IT: Rispondi a

en: Reply-to name & email
it_IT: Indirizzo email di risposta

en: Report Bugs
it_IT: Riporta Bugs

en: Request successful
it_IT: Richiesta completata con successo

en: Resend confirmation email
it_IT: Rimanda email di conferma

en: Resend the email with safe links!
it_IT: Rispedisci l'e-mail con link sicuri!

en: Resume
it_IT: Riprendi

en: Return to MailPoet
it_IT: Ritorna a MailPoet

en: Revert to Stable
it_IT: Torna alla stabile

en: Revert to stable
it_IT: Ritorna alla stabile

en: Roles and permissions
it_IT: Ruoli e permessi

en: SMTP port
it_IT: Porta SMTP

en: SPF and DKIM
it_IT: SPF e DKIM

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save & close
it_IT: Salva e chiudi

en: Save and reactivate
it_IT: Salva e riattiva

en: Save as draft and close
it_IT: Salva come bozza e chiudi

en: Save changes
it_IT: Salva le modifiche

en: Save settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Saved! Add this form to [link_widget]a widget[/link_widget].
it_IT: Salvato! Aggiungi questo modulo ad [link_widget]un widget[/link_widget].

en: Saved! The changes are already active in your widget.
it_IT: Salvato! Le modifiche sono già attive nel tuo widget.

en: Saved.
it_IT: Salvato.

en: Saving default style...
it_IT: Salvataggio stile predefinito...

en: Saving form...
it_IT: Salvataggio modulo in corso...

en: Saving newsletter...
it_IT: Salvataggio Newsletter in corso...

en: Schedule
it_IT: Pianifica

en: Schedule it
it_IT: Pianifica

en: Scheduled
it_IT: Programmata

en: Scheduled to be sent in %1$s
it_IT: Pianificato per l'invio tra %1$s

en: Scheduled to be sent on %1$s
it_IT: Pianificato per l'invio il giorno %1$s

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search newsletters
it_IT: Cerca Newsletter

en: Search recipients
it_IT: Cerca destinatari

en: Search subscribers
it_IT: Cerca iscritti

en: Searching...
it_IT: Ricerca in corso...

en: Second step:  "%1$s"
it_IT: Secondo passo: "%1$s"

en: Secure connection
it_IT: Connessione sicura

en: Secure connection(SSL)
it_IT: Connessione sicura (SSL)

en: Security Problem
it_IT: Problema di sicurezza

en: Security error.
it_IT: Errore si sicurezza.

en: Security failure during request
it_IT: Errore di sicurezza durante la richiesta

en: See detailed stats
it_IT: Vedi statistiche dettagliate

en: See your top newsletters, top subscribers, top links, top lists, and top domains on one screen. Can you beat your past newsletters?
it_IT: Visualizza le tue migliori newsletter, i migliori iscritti, i migliori link, le migliori liste e i migliori domini in una schermata. Puoi battere le tue precedenti newsletter?

en: Segment of %1$s
it_IT: Segmento di %1$s

en: Select
it_IT: Lista di selezione

en: Select Files
it_IT: Seleziona file

en: Select a field type:
it_IT: Seleziona un tipo di campo:

en: Select a form:
it_IT: Seleziona un modulo:

en: Select all %1$s subscribers.
it_IT: Seleziona tutti i %1$s iscritti.

en: Select at least 1 subscriber!
it_IT: Seleziona almeno 1 iscritto!

en: Select list(s):
it_IT: Seleziona lista (o più di una):

en: Select the list you want to add:
it_IT: Seleziona la lista che vuoi aggiungere:

en: Select the page to display the subscriber's profile.
it_IT: Seleziona la pagina per visualizzare il profilo dell'iscritto

en: Select your industry.
it_IT: Seleziona il tuo settore.

en: Select...
it_IT: Seleziona...

en: Selection options
it_IT: Opzioni di selezione

en: Self-signed certificates
it_IT: Certificati Self-Signed

en: Send
it_IT: Invia

en: Send Process
it_IT: Processo di invio

en: Send a test mail
it_IT: Invia una mail di prova

en: Send at a higher frequency
it_IT: Invia ad una frequenza più alta

en: Send immediately.
it_IT: Invia immediatamente.

en: Send later
it_IT: Invia più tardi

en: Send like a PRO and keep your server's sending reputation HIGH. Thanks to our advanced list cleaning tool, you can finally avoid sending to old or invalid email addresses. [link]Keep your list clean with Premium.[/link]
it_IT: Invia come un professionista e mantieni ALTA la reputazione del tuo server di invio. Grazie al nostro strumento avanzato di pulizia, puoi finalmente evitare di inviare ad indirizzi email vecchi o non validi. [link]Mantieni le tue liste pulite con Premium.[/link]

en: Send preview
it_IT: Invia anteprima

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
it_IT: Invia con un servizio SMTP professionale, una fantastica scelta per grandi e piccole liste. Abbiamo concordato con alcuni fornitori delle offerte promozionali per te.

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
it_IT: Invia a te stesso alcune mail di prova per capire quale metodo funziona con il tuo server.

en: Send...
it_IT: Invia...

en: Sender
it_IT: Mittente

en: Sender of notifications
it_IT: Mittente delle notifiche

en: Sending
it_IT: Invio in corso

en: Sending a test email
it_IT: Invia una mail di test

en: Sending batch of emails...
it_IT: Invio batch email in corso...

en: Sending has resumed.
it_IT: L'invio è ripreso.

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
it_IT: Invia immediatamente appena qualcuno si iscrive alla lista %1$s

en: Sending is now paused.
it_IT: L'invio è ora in pausa.

en: Sending per event
it_IT: Invio per evento

en: Sending preview...
it_IT: Invio anteprima in corso..

en: Sending suspended.
it_IT: Invio sospeso.

en: Sendmail path
it_IT: Percorso Sendmail

en: Sent
it_IT: Inviata

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
it_IT: Inviato %2$s dopo che un nuovo utente &egrave; stato aggiunto al tuo sito come %1$s

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
it_IT: Invia %2$s dopo che qualcuno si iscrive alla lista %1$s

en: Sent On
it_IT: Inviata

en: Sent daily at %1$s.
it_IT: Invia giornalmente alle %1$s.

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
it_IT: Invia immediatamente dopo che un nuovo utente &egrave; stato aggiunto al tuo sito come %1$s.

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
it_IT: Invia mensilmente il  %1$s %2$s alle %3$s

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
it_IT: Inviata a %1$s di %2$s

en: Sent on
it_IT: Inviata

en: Sent to %1$s out of %2$s
it_IT: Inviata a %1$s di %2$s

en: Sent to %1$s subscribers.
it_IT: Inviata a %1$s iscritti

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
it_IT: Inviata a %1$s di %2$s

en: September
it_IT: Settembre

en: Set as default style.
it_IT: Imposta come stile predefinito.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Share anonymous data
it_IT: Condividi dati in forma anonima

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
it_IT: Condividi dati in forma anonima e aiutaci a migliorare il plugin. [link]Leggi tutto[/link].

en: Share your data
it_IT: Condividi

en: Shortcode to display total number of subscribers
it_IT: Shortcode per mostrare il numero totale di iscritti

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show all months
it_IT: Visualizza tutti i mesi

en: Show all themes
it_IT: Visualizza tutti i temi

en: Show display options
it_IT: Mostra le opzioni video

en: Show divider between posts
it_IT: Mostra divisorio tra i post

en: Single Site
it_IT: Singolo sito

en: Size:
it_IT: Grandezza:

en: Skip the queue, go straight to our priority inbox. [link]Get faster support with Premium.[/link]
it_IT: Salta la coda, vai direttamente nella nostra casella di posta in priorità. [link]Ricevi supporto veloce con Premium.[/link]

en: Social Bookmark Selection
it_IT: Selezione dei Link ai Siti Sociali

en: Social bookmarks
it_IT: Links social network

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
it_IT: Hai superato il limite di capienza del disco (%s MB).

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Spam filters love DKIM
it_IT: I filtri antispam amano DKIM

en: Spam test results
it_IT: Risultati del test di Spam

en: Split subscribers into %1$s pages.
it_IT: Unisci iscritti in %1$s pagine.

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
it_IT: Nella tue email ci sono caratteri strani o quadrati? Scegli il tipo di encoding per la tua lingua.

en: Standard Newsletters
it_IT: Newsletters Standard

en: Standard newsletter
it_IT: Newsletter standard

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Stats
it_IT: Statistiche

en: Stats : %1$s
it_IT: Statistiche : %1$s

en: Stats dashboard
it_IT: Bacheca statistiche

en: Stats of clicked links for each newsletter
it_IT: Statistiche dei link cliccati per ciascuna newsletter

en: Status
it_IT: Stato

en: Step %1$s
it_IT: Passo %1$s

en: Step 1:
it_IT: Passo 1:

en: Step 2:
it_IT: Passo 2:

en: Step 3:
it_IT: Passo 3:

en: Step 4:
it_IT: Passo 4:

en: Still having doubts about our product and our team of 9? No stress, we're confident enough to give you 30 days to try it out. We'll refund you in an instant if you are not happy. [link]Become Premium now without stress.[/link]
it_IT: Hai ancora dubbi sul nostro prodotto e il nostro team di 9 persone? Nessuno stress, siamo abbastanza sicuri per darti 30 giorni per provarlo. Ti rimborseremo all'istante se non sei contento. [link]Diventa Premium adesso senza stress.[/link]

en: Stop fake signups by robots with WangGuard, a free white listing service, and plugin.
it_IT: Ferma le false iscrizioni dei robots con WangGuard, un plugin e un servizio gratuito per filtrare.

en: Styles
it_IT: Stili

en: Styles could not be saved
it_IT: Gli stili non possono essere salvati

en: Styles have been saved
it_IT: Gli stili sono stati salvati

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Subject line
it_IT: Oggetto

en: Submit
it_IT: Invia

en: Subscribe in comments
it_IT: Iscrizione nei commenti

en: Subscribe in registration form
it_IT: Iscrizione nel form di registrazione

en: Subscribe to our Newsletter
it_IT: Iscriviti alla Newsletter

en: Subscribe to our newsletter and join our [total_subscribers] subscribers.
it_IT: Iscriviti alla nostra newsletter ed unisciti ai nostri [total_subscribers] iscritti.

en: Subscribe to our newsletters
it_IT: Iscriviti alle nostre newsletters

en: Subscribe!
it_IT: Iscriviti

en: Subscribed
it_IT: Iscritto

en: Subscribed on
it_IT: Iscritto il

en: Subscribed since
it_IT: Iscritto dal

en: Subscriber
it_IT: Iscritto

en: Subscriber Status
it_IT: Stato iscritto

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
it_IT: Iscritto già esistente. [link]Modifica[/link].

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
it_IT: Iscritto modificato. [link]Modifica di nuovo[/link].

en: Subscriber has been saved.
it_IT: L'utente è stato salvato.

en: Subscriber has not been modified.
it_IT: L'utente non è stato aggiornato.

en: Subscriber has not been saved.
it_IT: L'utente non è stato salvato.

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
it_IT: Utente non trovato: <b><i>%s</i></b>

en: Subscriber opened %1$s of %2$s email
it_IT: L'iscritto ha aperto %1$s di %2$s email

en: Subscriber opened %1$s of %2$s emails
it_IT: L'iscritto ha aperto %1$s di %2$s email

en: Subscriber profile page
it_IT: Profilo iscritto

en: Subscriber stats
it_IT: Statistiche iscritto

en: Subscribers
it_IT: Iscritti

en: Subscribers can choose from these lists :
it_IT: Gli iscritti possono scegliere tra queste liste:

en: Subscribers can edit their profile
it_IT: Gli iscritti possono gestire il loro profilo

en: Subscribers in no list
it_IT: Iscritti non inseriti in liste

en: Subscribers per page:
it_IT: Iscritti per pagina:

en: Subscribers to show per page:
it_IT: Iscritti per pagina:

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
it_IT: Gli utenti iscritti potrebbero avere bisogno di attivare la loro sottoscrizione tramite email per ricevere le tue Newsletter. Consigliato.

en: Subscription MailPoet
it_IT: Registrazione a MailPoet

en: Subscription confirmation
it_IT: Conferma iscrizione

en: Subscription date
it_IT: Data iscrizione

en: Subscription form for your newsletters.
it_IT: Form di iscrizione per le tue Newsletter.

en: Subscription without JavaScript is disabled.
it_IT: Registrazione senza Javascript disabilitata.

en: Subscriptions by form
it_IT: Iscrizioni da modulo

en: Subscriptions by list
it_IT: Iscrizioni da lista

en: Success message:
it_IT: Messaggio di conferma:

en: Successfully connected to %1$s
it_IT: Connessione riuscita a %1$s

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
it_IT: Email di test inviata correttamente a <b><i>%s</i></b>

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Switch to Beta
it_IT: Passa alla Beta

en: Switch to beta
it_IT: Passa alla versione beta

en: Take it easy, the plugin does the rest.
it_IT: Rilassati, il plugin farà il resto.

en: Test email successfully sent to %s
it_IT: Email di test inviata correttamente a %s

en: Test method
it_IT: Prova metodo

en: Test the statistics page.
it_IT: Prova la pagina statistiche.

en: Test this feature in the form editor.
it_IT: Prova questa funzionalità nell'editor di moduli.

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Area
it_IT: Area di testo

en: Text Input
it_IT: Campo di testo

en: Text of "Unsubscribe" link
it_IT: Testo del link "Cancella"

en: Thanks!
it_IT: Grazie!

en: Thanks! Now take me to MailPoet.
it_IT: Grazie! Ora portami su MailPoet

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
it_IT: Il valore <strong>da email</strong> che hai inserito (%1$s) non &egrave; un indirizzo valido.

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
it_IT: Il valore <strong>rispondi a</strong> che hai inserito (%1$s) non corrisponde ad un indirizzo valido.

en: The MySQL user you have setup on your WordPress site (wp-config.php) doesn't have enough privileges to CREATE MySQL tables. Please change this user yourself or contact the administrator of your site in order to complete MailPoet's installation. mysql errors:(%1$s)
it_IT: L'utente MYSQL con cui hai configurato il suo sito Wordpress (wp-config.php) non ha abbastanza privilegi per CREARE tabelle MySQL. Per favore cambia questo utente o contatta l'amministratore del tuo sito in modo da completare l'installazione di MailPoet. errori mysql:(%1$s)

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
it_IT: L'estensione openssl non è abilitata sul server. Contatta il tuo provider se vuoi usare una connessione sicura (SSL).

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
it_IT: Il processo di invio è stato interrotto perchè ci sono troppi errori.

en: The Sweeter Experience of our Premium
it_IT: La più Dolce Esperienza del nostro Premium

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
it_IT: L&acute;indirizzo sar&agrave; aggiunto al pi&egrave; di pagina della tua newsletter. Aiuta ad evitare i filtri anti-spam.

en: The authors have done a pretty awesome job.
it_IT: Gli autori hanno fatto un lavoro meraviglioso.

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
it_IT: L'indirizzo email respinte "%1$s" attualmente potrebbe causare il problema. Lascia vuoto questo campo e prova di nuovo.

en: The data you are trying to import doesn't appear to be in the CSV format (Comma Separated Values).
it_IT: I dati che stai cercando di importare non sembrano essere nel formato CSV (Comma Separated Values)

en: The email ID %s is not published
it_IT: L'ID della mail %s non è pubblicato

en: The email is not valid!
it_IT: L'indirizzo email non è valido!

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
it_IT: La prima riga del file CSV deve essere la colonna di intestazione: "email","cognome","nome".

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
it_IT: La prima cosa che vedono i vostri iscritti. Sii creativo ed aumenta il tasso di apertura!

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that MailPoet can setup itself properly.
it_IT: La cartella "%1$s" non è scrivibile, per favore cambia i permessi di accesso a questa cartella in modo che MailPoet possa configurarsi propriamente.

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that Mailpoet can setup itself properly.
it_IT: La cartella "%1$s" non è scrivibile, per favore cambia i permessi di accesso a questa cartella in modo che MailPoet possa configurarsi propriamente.

en: The form named "%1$s" has been created.
it_IT: Il modulo "%1$s" è stato creato.

en: The form named "%1$s" has been deleted.
it_IT: Il modulo "%1$s" è stato eliminato.

en: The free version blocks the sending of your newsletters when you have 2000 confirmed subscribers. The Premium removes this limit.
it_IT: La versione gratuita blocca l'invio delle tue newsletter quando hai 2000 iscritti confermati. La versione Premium rimuove questo limite.

en: The kitten is just to fill the blank space. He looks hungry, no? We love kittens.
it_IT: Il cucciolo è solo per riempire lo spazio vuoto. Sembra affamato, no? Amiamo i cuccioli.

en: The last batch of emails should start sending automatically in the next few minutes.
it_IT: L'invio dell'ultimo gruppo di email dovrebbe partire nei prossimi minuti.

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
it_IT: Lista creata automaticamente durante l'importazione di iscritti del plugin: "%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
it_IT: La lista creata automaticamente con l'installazione di MailPoet.

en: The list does not exists or cannot be deleted.
it_IT: Questa lista non esiste o è stata cancellata.

en: The list does not exists or cannot be synched.
it_IT: Questa lista non esiste o è stata cancellata.

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
it_IT: La lista esisteva in "%1$s" ed &egrave; stata importata automaticamente.

en: The list has been deleted.
it_IT: La lista è stata eliminata.

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
it_IT: La lista che hai incollato è troppo grande per il browser.<strong> Prova a caricare un file.</strong>

en: The newsletter doesn't exist.
it_IT: La Newsletter non esiste.

en: The newsletter has been duplicated.
it_IT: La Newsletter è stata copiata.

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
it_IT: La newsletter sarà disattivata, dovrai riattivarla una volta che avrai terminato le modifiche. Vuoi proseguire?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
it_IT: Gli articoli sotto sono stati aggiunti con la widget %sAutomatic latest content%s

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
it_IT: La seconda riga del file CSV deve essere un set di valori:  "indirizzo@esempio.com","Average","Joe".

en: The segment cannot be unsubscribed from an [IMPORT] list.
it_IT: Il segmento non può essere cancellato da una lista [IMPORT].

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
it_IT: Il segmento è stato rimosso dalla coda di questa newsletter.

en: The segment has been unsubscribed from all the lists.
it_IT: Il segmento è stato rimosso da tutte le liste.

en: The segment has been unsubscribed from the list "%1$s".
it_IT: Il segmento è stato cancellato dalla lista "%1$s".

en: The selected value is already matched to another column.
it_IT: Il valore selezionato corrisponde già con un'altra colonna.

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
it_IT: La soluzione pi&ugrave; semplice per piccole liste. Il tuo hosting imposta un limite giornaliero alle email.

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
it_IT: La lista di iscritti che sar&agrave; utilizzata per questa campagna.

en: The theme %1$s has been installed on your site.
it_IT: Il tema %1$s &egrave; stato installato sul tuo sito.

en: The theme is available in Premium version only. [link]12 good reasons to upgrade.[/link]
it_IT: Il tema è disponibile solo in versione Premium. [link]12 buoni motivi per aggiornare. [/link]

en: The theme you selected could not be loaded.
it_IT: Il tema selezionato non può essere caricato.

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
it_IT: Le 2 prime righe del file che hai caricato sono le seguenti:

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
it_IT: Il browser web del tuo dispositivo non può essere usato per caricare file. Potresti invece usare l'<a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">applicazione nativa per il tuo dispositivo</a>.

en: Theme %1$s could not be deleted.
it_IT: Il tema %1$s non può essere cancellato.

en: Theme %1$s has been deleted.
it_IT: La lista "%1$s" è stata cancellata.

en: Themes
it_IT: Temi

en: Then paste your list here
it_IT: Incolla la tua lista qui

en: There are %1$s messages in your mailbox
it_IT: Ci sono %1$s messaggi nella tua casella di posta

en: There are %1$s pending email(s)
it_IT: Ci sono %1$s messaggi nella tua casella di posta

en: There are no bounced messages to process right now!
it_IT: Non ci sono messaggi di ritorno da processare adesso

en: There are no list to send to.
it_IT: Non ci sono liste cui inviare.

en: There are no messages
it_IT: Non ci sono messaggi

en: There are no newsletters.
it_IT: Non ci sono newsletter

en: There are no posts corresponding to that search.
it_IT: Non ci sono post corrispondenti alla ricerca.

en: There are plenty of reasons for bounces. Configure what to do in each scenario.
it_IT: Possono esserci tanti utilizzi per le email respinte. Scegli cosa fare in ogni scenario.

en: There is no plugin to import from.
it_IT: Non ci sono plugin per importare.

en: There is no subject or body in this email
it_IT: Non c'è l'oggetto o il corpo in questa mail

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
it_IT: Ci deve essere un altro plugin attivo o un tema che vanno in conflitto con la nostra interfaccia. [link]Per saperne di più.[/link]

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
it_IT: Ci potrebbe essere un problema con la lista che stai importando. Ci sono %1$s email in %2$s righe

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
it_IT: Si è verificato un errore di configurazione. Contatta l'amministratore del server.

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
it_IT: Non esiste licenza per "%1$s". Se sei un utente Premium, aggiungi questo dominio nel tuo  [link]account manager[/link].

en: There's no stats to load!
it_IT: Non ci sono statistiche da caricare!

en: These tables could not be created on installation: %1$s
it_IT: Queste tabelle non hanno potuto essere create durante l'installazione: %1$s

en: Third party
it_IT: Terze parti

en: This Premium plugin allows you to add MailPoet's forms in many places, and in Facebook.
it_IT: Questo plugin Premium permette di aggiungere moduli MailPoet in molti posti, e in Facebook.

en: This Premium plugin allows you to add a MailPoet form in a popup.
it_IT: Questo plugin premium ti permette di aggiungere un modulo MailPoet in una popup.

en: This Premium plugin allows you to put a pretty form right below the header. Nothing more, nothing less.
it_IT: Questo plugin Premium ti permette di inserire un bel modulo subito sotto la testata. Niente di più, niente di meno.

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
it_IT: Questo consente di modificare il codice HTML dei blocchi di testo nell&#39;editor visuale.

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
it_IT: Questo cambia la scritta per cancellarsi dalla newsletter al piede di essa.

en: This email engine works on 95&#37; of servers
it_IT: Questo metodo funziona sul 95&#37; dei server.

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
it_IT: Questa caratteristica non può funzionare perché la funzione "Commenti" del plugin JetPack è abilitata.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
it_IT: Questa funzione richiede frame inline. O hai disabilitato gli iframe o il tuo browser non li supporta.

en: This field contains no values
it_IT: Questo campo non contiene valori

en: This field does not exist
it_IT: Questo campo non esiste

en: This file is empty. Please try another.
it_IT: Questo file è vuoto. Prova con un altro.

en: This file is not an image. Please try another.
it_IT: Questo file non è un'immagine. Prova con un altro.

en: This file type is not allowed. Please try another.
it_IT: Questo tipo di file non è ammesso. Prova con un altro.

en: This form adds subscribers to these lists:
it_IT: Questo modulo aggiunge iscritti a queste liste:

en: This form does not exist
it_IT: Questo modulo non esiste

en: This form does not exist.
it_IT: Questo modulo non esiste.

en: This form has already been deleted.
it_IT: Questo modulo è già stato eliminato.

en: This free plugin allows you to design and position a form at the beginning or bottom of a post.
it_IT: Questo plugin gratuito ti permette di disegnare e posizionare un modulo all'inizio o alla fine di un articolo.

en: This free plugin allows you to put a form in a popup, that's it.
it_IT: Questo plugin gratuito ti permette di inserire un modulo in una popup, tutto qui.

en: This image might be in an article. Delete anyway?
it_IT: Questa immagine potrebbe essere in un articolo. Cancellarla comunque?

en: This is fast!
it_IT: Veloce!

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
it_IT: Questo è più grande della dimensione massima. Prova con un altro.

en: This is the first newsletter. Send one more to get useful comparisons.
it_IT: Questa è la prima newsletter. Inviane un'altra per avere un'utile comparazione.

en: This is the free version of a more powerful Premium version.
it_IT: Questa è la versione gratuita di una più potente versione Premium.

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
it_IT: Questo è l'oggetto della mail. Sii creativo è la prima cosa che i tuoi iscritti vedono.

en: This method works on 5&#37; of servers
it_IT: Questo metodo funziona sul 5&#37; dei server.

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
it_IT: Il testo deve essere in stile CSV o testo semplice da Gmail, Hotmail o Yahoo. Vedi gli [link]esempi sul supporto del nostro sito[/link].

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
it_IT: Il testo deve essere in stile CSV. Vedi gli [link]esempi sul supporto del nostro sito.[/link]

en: This tab will be filled with images from your WordPress Posts.
it_IT: Questa scheda sarà riempita con immagini dai tuoi articoli WordPress.

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
it_IT: Questa scheda verrà riempita con immagini prese dalle newsletter attuali e precedenti.

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
it_IT: Questo testo viene visualizzato quando un client di posta blocca le immagini.

en: Thursday
it_IT: Gioved&igrave;

en: Time remaining: %1$s
it_IT: Tempo rimasto: %1$s

en: Tip
it_IT: Suggerimento

en: Tips for you, or your customers
it_IT: Suggerimenti per te, o per i tuoi clienti

en: Tired of waiting more than 48h to send your emails?
it_IT: Stanco di aspettare più di 48 ore per inviare le tue email?

en: Title alignment
it_IT: Allineamento titolo

en: Title format
it_IT: Formato titolo

en: Title position
it_IT: Posizione titolo

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Titles & text
it_IT: Titoli e testo

en: To
it_IT: A

en: To edit, simply click on this block of text.
it_IT: Per modificare, semplicemente clicca su questo blocco di testo.

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
it_IT: Per riprendere l'invio [link]Acquista premium adesso![/link]

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo qui sotto. Ti verrà inviata una mail di conferma.

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
it_IT: A quale indirizzo saranno inviate le email respinte? Acquista la [link]versione premium[/link] per gestirli automaticamente.

en: Today you have sent %1$s emails
it_IT: Oggi hai inviato %1$s email

en: Today's statistics
it_IT: Statistiche di oggi

en: Toggle Geeky Options
it_IT: Mostra/nascondi opzioni avanzate

en: Top auto-responders
it_IT: I migliori auto-risponditori

en: Top domains
it_IT: Migliori domini

en: Top links
it_IT: Migliori link

en: Top newsletters
it_IT: Top newsletter

en: Top subscribers
it_IT: Migliori iscritti

en: Total clicks
it_IT: Click totali

en: Total number of posts or pages
it_IT: Numero totale di articoli o pagine

en: Total of %1$s clicks:
it_IT: Totale di %1$s click:

en: Total of batch
it_IT: Totale

en: Total of subscribers
it_IT: Totale sottoscrittori

en: Track your readers within Google Analytics
it_IT: Traccia i tuoi lettori con Google Analytics

en: Try it yourself, we were impressed by the free versions.
it_IT: Provalo, siamo rimasti colpiti dalle versioni gratuite.

en: Tuesday
it_IT: Marted&igrave;

en: Twice daily
it_IT: Mezza giornata

en: Type name of your new list
it_IT: Scrivi il nome della nuova lista

en: Type of date:
it_IT: Tipo di data:

en: Un-clicked
it_IT: Non cliccate

en: Unconfirmed
it_IT: Non confermato

en: Unconfirmed subscribers will receive your newsletters from now on without the need to activate their subscriptions.
it_IT: Gli utenti non confermati da adesso possono ricevere le tue Newsletter senza avere bisogno di attivare le loro iscrizioni.

en: Under %1$s%% is great. %2$s%% - %3$s%% is good. Over %4$s%%, we would assume you are a spammer. [link]Read more on support.mailpoet.com.[/link]
it_IT: Sotto %1$s%% è ottimo. Da %2$s%% a %3$s%% è buono. Sopra %4$s%%, assumeremmo che sei uno spammer. [link]Leggi più informazioni su support.mailpoet.com.[/link]

en: Unique clicks
it_IT: Click unici

en: Unlimited Sites
it_IT: Siti illimitati

en: Unlisted
it_IT: Non appartenente a liste

en: Unopened
it_IT: Non aperta

en: Unsubscribe
it_IT: Se hai ricevuto erroneamente questo messaggio e non sei interessato: cancella iscrizione

en: Unsubscribe from all lists
it_IT: Cancella da tutte le liste

en: Unsubscribe from list: %1$s
it_IT: Cancella dalla lista: %1$s

en: Unsubscribe link
it_IT: Link Cancellazione

en: Unsubscribe page
it_IT: Cancella iscrizione

en: Unsubscribe the user
it_IT: Cancella utente

en: Unsubscribe the user and add him to the list "%1$s"
it_IT: Cancella l'iscrizione dell'utente e aggiungilo alla lista"%1$s"

en: Unsubscribed
it_IT: Cancellato

en: Unsubscribed on %1$s
it_IT: Cancellato il %1$s

en: Unsubscribes
it_IT: Cancellazioni

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Plugin
it_IT: Aggiorna Plugin

en: Update list
it_IT: Aggiorna lista

en: Update procedure to MailPoet version "%1$s" failed!
it_IT: Procedura di aggiornamento a MailPoet versione "%1$s" fallita!

en: Update your MailPoet plugin to the latest beta version. Enjoy the upcoming features. [link]Get in touch[/link] with us for bugs and feedback. Only for experienced users!
it_IT: Aggiorna il tuo plugin Wysija all'ultima versione beta. Goditi le nuove funzioni. [link]Contattaci[/link] per bugs e feedback. Solo per utenti esperti!

en: Upgrade DKIM key
it_IT: Aggiorna la chiave DKIM

en: Upload Theme (.zip)
it_IT: Carica tema (.zip)

en: Upload a file
it_IT: Carica un file

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
it_IT: Errore di caricamento, il file %1$s è troppo grande! (MASSIMO:%2$s)

en: Upload failed.
it_IT: Caricamento fallito.

en: Upload stopped.
it_IT: Caricamento interrotto.

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
it_IT: o

en: Use `view_in_browser_link` instead.
it_IT: Usa `view_in_browser_link` invece.

en: Use an email from your domain, like <strong>info@%s</strong> to avoid the spam folder, or even be blocked.
it_IT: Usa un'email dal tuo dominio, come <strong>info@%s</strong> per evitare di finire nella cartella spam, oppure essere bloccato.

en: Use the same method as the one used for your WP site.
it_IT: Usa lo stesso metodo usato per il tuo sito WP.

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
it_IT: Usa questo URL nel vostro cron job: [cron_url]

en: User choice: %s
it_IT: Scelta dell'utente: %s

en: User has been inserted.
it_IT: L'utente è stato inserito.

en: User has been updated.
it_IT: Utente aggiornato con succcesso.

en: User has not been inserted.
it_IT: L'utente non è stato registrato.

en: User has not been updated.
it_IT: L'utente non è stato aggiornato.

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
it_IT: Gli utenti possono ancora cambiare il loro indirizzo rispondi-a per ma loro newsletter. Gli amministratori di rete possono ancora cambiare il metodo di invio per ogni sito.

en: Validate for:
it_IT: Valida per:

en: Value
it_IT: Valore

en: Verify that the date in blue matches the original one.
it_IT: Verifica che la data in blu corrisponda con quella originale.

en: Verify what your subscribers do once you drove them onto your site and improve your retention rate. [link]Track your readers with GA in Premium.[/link]
it_IT: Verifica quello che fanno i tuoi iscritti dopo averli portati sul tuo sito e migliora il tuo tasso di ritenzione. [link]Traccia i tuoi lettori con GA in Premium.[/link]

en: Very powerful, if not a quirky user interface.
it_IT: Molto potente, con un'interfaccia utente inusuale.

en: View
it_IT: Visualizza

en: View all
it_IT: Visualizza tutto

en: View all lists
it_IT: Visualizza tutte le liste

en: View all themes by %1$s
it_IT: Visualizza tutti i temi per %1$s

en: View author's website
it_IT: Vail al sito dell'autore.

en: View by lists
it_IT: Visualizza per liste

en: View full screenshot
it_IT: Visualizza screenshot completa

en: View in browser link
it_IT: Visualizza nel browser

en: View newsletter
it_IT: Visualizza Newsletter

en: View stats & edit
it_IT: Visualizza statistiche & modifica

en: View stats or edit
it_IT: Visualizza statistiche o modifica

en: View subscribers
it_IT: Visualizza iscritti

en: View your score
it_IT: Visualizza il tuo punteggio

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
it_IT: I visitatori che inviano un commento su un articolo possono spuntare una casella per iscriversi.

en: Visual
it_IT: Visuale

en: Want to start all over again? This will wipe out MailPoet and reinstall anew.
it_IT: Vuoi ricominciare da zero? Questo spazzer&agrave; via Wysija e lo reinstaller&agrave; da zero.

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
it_IT: Attenzione! Se reinstalli questo tema tutti i file contenuti nella cartella:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s saranno sovrascritti. Sicuro di voler reinstallare?

en: We cannot safely say that you clicked that linked.
it_IT: Non possiamo dire con certezza che hai cliccato ciò che era collegato.

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
it_IT: Non abbiamo potuto installare il tuo tema. Sembra non sia nel formato consentito.

en: We couldn't find any valid addresses in the first 10 rows.
it_IT: Non siamo riusciti a trovare nessun indirizzo valido nelle prime 10 righe.

en: We got documentation and a ticket system on [link]support.mailpoet.com[/link]. We answer within 24h.
it_IT: Abbiamo la documentazione e un sistema di ticket su [link]support.mailpoet.com[/link]. Rispondiamo entro 24 ore.

en: We have 3 different licences available to fit your needs:
it_IT: Abbiamo disponibili 3 differenti licenze per soddisfare le tue necessità:

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
it_IT: Tutte le email non inviate sono state messe in coda, in modo da essere in grado di riprendere il processo di invio più tardi.

en: We know too little about our users. We're looking for [link]anonymous data[/link] to build a better plugin. Thanks, you're already sharing!
it_IT: Sappiamo troppo poco sui nostri utenti. Abbiamo bisogno di [link]dati anonimi[/link] per migliorare il plugin. Grazie, stai già condividendo!

en: We know too little about our users. We're looking for [link]anonymous data[/link] to build a better plugin. [ajaxlink]Yes, count me in![/ajaxlink]
it_IT: Sappiamo poco dei nostri utenti. Stiamo cercando [link]dati in formato anonimo[/link] per costruire un plugin migliore.  [ajaxlink]Sì, contate sul mio aiuto![/ajaxlink]

en: We love stars...
it_IT: Amiamo le stelle...

en: We received %1$s messages from the user %2$s
it_IT: Hai ricevuto %1$s messaggi da %2$s

en: We recommend this plugin as the good alternative to WPML for multilingual sites. It's lean, straightforward, and leaves your site's core largely untouched. Each language has its own site in your WordPress Multisite install. Works great with MailPoet.
it_IT: Ti raccomandiamo questo plugin come buona alternativa a WPML per i siti multilingua. E' semplice, leggero e lascia il nucleo del tuo sito praticamente immutato. Ogni lingua ha il suo sito nella tua installazione Wordpress multisite. Funziona perfettamente con MailPoet.

en: We send a monthly newsletter with the following:
it_IT: Inviamo una newsletter mensile con quanto segue:

en: We suggest you setup a cron job. [link]Read more[/link] on support.mailpoet.com
it_IT: Suggeriamo di impostare un cron job. [link]Più informazioni[/link] su support.mailpoet.com

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
it_IT: Non siamo riusciti a contattare l' API, il sito potrebbe non rispondere. Per favore riprova pi&ugrave; tardi.

en: Website
it_IT: Sito web

en: Wednesday
it_IT: Mercoled&igrave;

en: Welcome Page!
it_IT: Pagina di Benvenuto!

en: Welcome to %1$s
it_IT: Benvenuto/a in %1$s

en: What You Can Do
it_IT: Che puoi fare

en: What type of newsletter is this?
it_IT: Che tipo di newsletter è?

en: What we’re working on
it_IT: Su cosa stiamo lavorando

en: What's new?
it_IT: Novità.

en: When a new WordPress user is added to your site...
it_IT: Quando un nuovo utente WordPress è aggiunto al tuo sito...

en: When failed permanently
it_IT: Quando è fallito in modo permanente

en: When mailbox is full
it_IT: Quando la casella email è piena

en: When mailbox is not available
it_IT: Quando la casella email non è disponibile

en: When message is delayed
it_IT: Quando il messaggio è ritardato

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
it_IT: Quando si imposta il sistema di rimbalzo, è necessario avere indirizzi diversi per il rimbalzo e per l'inoltro.

en: When someone subscribes
it_IT: Quando qualcuno si iscrive

en: When someone subscribes to the list...
it_IT: Quando qualcuno si iscrive alla lista...

en: When someone unsubscribes
it_IT: Quando qualcuno si cancella

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
it_IT: Quando gli iscritti cliccano sul link di attivazione, saranno rediretti su una pagina a tua scelta

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
it_IT: Quando l'email respinta è strana e non siamo sicuri di cosa fare, inviare a:

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
it_IT: Quando gli iscritti cliccano su "rispondi" questo &egrave; l'indirizzo che riceve la loro email.

en: When there's new content...
it_IT: Quando c'è nuovo contenuto...

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
it_IT: Quando sei stato contrassegnato come spammer inoltra la mail respinta a

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
it_IT: Quando è necessario confermare l'iscrizione, inviare a:

en: When...
it_IT: Quando...

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
it_IT: Quale estratto utilizza? [link]Leggi di pi&ugrave;[/link]

en: Who can change MailPoet's settings?
it_IT: Chi può cambiare le impostazioni di MailPoet?

en: Who can create newsletters?
it_IT: Chi può creare Newsletter?

en: Who can manage subscribers?
it_IT: Chi può gestire gli iscritti?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
it_IT: Chi può vedere la scheda degli stili nell'editor visuale?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
it_IT: Chi può vedere la scheda temi nell'editor visuale?

en: Who can view the statistics page?
it_IT: Chi può vedere le statistiche della pagina?

en: Widget Settings
it_IT: Impostazioni Widget

en: With this segment
it_IT: Con questo segmento

en: WordPress Posts' Images
it_IT: Immagini degli articoli di wordpress

en: WordPress Users
it_IT: Utenti Wordpress

en: WordPress post
it_IT: Articolo di Wordpress

en: WordPress user display name
it_IT: Nome utente di Wordpress

en: WordPress.org plugin repository
it_IT: Repository dei plugin Wordpress.org

en: Year
it_IT: Anno

en: Year, month
it_IT: Anno, mese

en: Year, month, day
it_IT: Anno, mese, giorno

en: Yes
it_IT: Si

en: Yes, add me to your mailing list.
it_IT: S&igrave;, aggiungimi alla lista di invio.

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
it_IT: Oddio! Impossibile trovare abbonati.

en: Yikes! To edit a form, you need to have at least 1 list.
it_IT: Accidenti! Per modificare un modulo, devi avere almeno 1 lista.

en: Yikes! You're near the limit of %1$s subscribers for MailPoet's free version. Upgrade to [link]Premium[/link] to send without limits, and more.
it_IT: Oddio! Sei vicino al limite di %1$s inscritti per la versione gratuita di MailPoet. Aggiorna alla [link]Premium[/link] per inviare senza limiti, ed oltre.

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
it_IT: Accidenti! Il tuo browser potrebbe non essere supportato. Scarica le ultime versioni di [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] o [linksafari]Safari[/linksafari]. Funziona?[link_ignore]Nascondi[/link_ignore].

en: Yikes. You're over the limit of 2000 subscribers for the free version of MailPoet (%1$s in total). Sending is disabled now. Please upgrade your version to [link]premium[/link] to send without limits.
it_IT: Caspita. Sei sopra al limite di 2000 iscritti per la versione gratuita di MailPoet (%1$s in totale). L'invio ora è disabilitato. Per favore aggiorna la tua versione alla [link]premium[/link] per inviare senza limiti.

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
it_IT: Stai percancellare il tema : %1$s. Vuoi procedere?

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
it_IT: Stai per inviare questa newsletter. Conferma per favore.

en: You are already subscribed to : %1$s
it_IT: Sei già iscritto a: %1$s

en: You are already subscribed.
it_IT: Risulti già registrato.

en: You are already unsubscribed.
it_IT: Sei stato già cancellato.

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
it_IT: Puoi aggiungere questo dominio nel tuo [link]account manager[/link].

en: You can also set the default dimensions of the images of posts.
it_IT: Puoi anche impostare le dimensioni predefinite per le immagini nei posts.

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
it_IT: Puoi cambiare il mittente e l'indirizzo dell'email di risposta. Questa opzione è anche usata per le email di attivazione e le notifiche in amministrazione<br />(in Impostazioni > Fondamentali).

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
it_IT: Si può facilmente aggiungere questo modulo sul vostro tema [link]Aree Widget[/link].

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
it_IT: Puoi usare anche %1$slink ai social%2$s come questi:

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
it_IT: Puoi aggiungere solo un widget quando stai cosituendo una post notifica spedita immediatamente dopo che un articolo &egrave; stato publicato.

en: You can only select <%= chars %> item<%= plural %>
it_IT: Puoi selezionare solo <%= chars %> elementi

en: You can start by watching this video by one of our users.
it_IT: Puoi iniziare guardando questo video di uno dei nostri utenti.

en: You cannot use the DKIM signature option...
it_IT: Non puoi utilizzare l'opzione firma DKIM...

en: You have attempted to queue too many files.
it_IT: Hai tentato di mettere in coda troppi file.

en: You have feedback on these stats? [link]Contact us[/link] directly to let us know.
it_IT: Hai commenti su queste statistiche? [link]Contattaci[/link] direttamente per farcelo sapere.

en: You have to select at least 1 list
it_IT: Devi selezionare almeno una lista.

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
it_IT: Ti sei sbagliato? [link]Annulla cancellazione[/link].

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
it_IT: Potresti dover ATTIVARE l'opzione <i>Self-signed certficates</i>

en: You may only upload 1 file.
it_IT: Puoi caricare un solo file.

en: You need to activate the MailPoet Premium plugin.
it_IT: Devi attivare il plugin MailPoet Premium.

en: You need to select a type for this field
it_IT: È necessario selezionare un tipo per questo campo

en: You need to select at least one list.
it_IT: È necessario selezionare almeno una lista.

en: You need to specify a name for this field
it_IT: È necessario specificare un nome per questo campo

en: You need to specify a value for your checkbox
it_IT: È necessario specificare un valore per la tua casella di selezione

en: You specified an SMTP password but you don't require an authentication, you might want to turn the SMTP authentication ON.
it_IT: È stata specificata una password SMTP ma non è attiva l'autenticazione, attivare la funzione di autenticazione SMTP.

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
it_IT: Aggiornato! E' come avere il gadget di prossima uscita... ma un po' migliore.

en: You'll need to know CSS to design it to your taste.
it_IT: Avrai bisogno di conoscere i CSS per disegnarlo a tuo gusto.

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
it_IT: Dovrai aggiornare il tuo DNS se esegui l'upgrade.

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
it_IT: Sei a posto! Hai inviato con successo usando Gmail.

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
it_IT: Operazione quasi completata. Clicca su questo [link]link[/link] per attivare la licenza che hai appena acquistato.

en: You're import file is not valid.
it_IT: Il tuo file da importare non è valido.

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
it_IT: Stai usando un vecchio DKIM che non è supportato da Gmail.

en: You've been subscribed!
it_IT: Sei stato iscritto!

en: You've subscribed to: %1$s
it_IT: Ti sei iscritto a: %1$s

en: You've successfully subscribed.
it_IT: Ti sei abbonato con successo.

en: You've unsubscribed!
it_IT: Cancellazione confermata!

en: You've updated to %1$s
it_IT: Hai aggiornato a %1$s

en: Your Google Campaign can only contain latin characters, numbers, spaces and hyphens!
it_IT: La tua campagna Google può contenere solo lettere, numeri, spazi e trattini!

en: Your MailPoet comes with an example newsletter. You'll see it when you close this welcome page. Edit it to start playing with it.
it_IT: MailPoet include una newsletter di esempio. La vedrai chiudendo questa pagina di benvenuto. Modificala per iniziare a giocarci.

en: Your Premium is activated.
it_IT: La tua versione Premium è attivata.

en: Your Premium licence has expired.
it_IT: La tua licenza premium è scaduta.

en: Your SPF record
it_IT: Il tuo record SPF

en: Your auto newsletter has been activated.
it_IT: La Newsletter è stata salvata.

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
it_IT: La tua nuova lista è in attesa di nuovi iscritti.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
it_IT: Il tuo browser ha delle limitazioni a caricare file di grosse dimensioni con l'uploader multi-file. Utilizza il browser uploader per file oltre i 100MB.

en: Your company's address
it_IT: Indirizzo della tua azienda

en: Your confirmation link expired, please subscribe again.
it_IT: Il tuo link per la conferma è scaduto, per favore sottoscrivi nuovamente.

en: Your daily newsletter stats
it_IT: Le tue statistiche giornaliere.

en: Your email could not be saved
it_IT: La tua mail non può essere salvata.

en: Your email has been saved
it_IT: La tua mail è stata salvata.

en: Your email preview has been sent to %1$s
it_IT: L'anteprima della tua mail è stata inviata a %1$s

en: Your form could not be saved.
it_IT: Il tuo modulo non può essere salvato.

en: Your form has been saved.
it_IT: Il tuo modulo è stato salvato.

en: Your latest newsletter is being sent.
it_IT: Le tue ultime Newsletter sono state inviate.

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
it_IT: La tua licenza non consente altri domini. esegui l'upgrade dal tuo [link]account manager[/link].

en: Your lists
it_IT: Le tue liste

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
it_IT: In locale non si può avere un server di posta. Per verificare, si prega di eseguire il logout e fare click sul link "ho perso la password" nella pagina di login. Hai ricevuto l'email di reimpostazione della password dal tuo WordPress?

en: Your new site is not yet launched? Put a coming soon page with a form to capture emails with this Premium plugin.
it_IT: Il tuo nuovo sito non è ancora pubblicato? Crea una pagina cooming soon con un modulo per catturare email con questo plugin Premium.

en: Your own website
it_IT: Tuo sito internet

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
it_IT: La tua ricerca non ha prodotto risultati. Modifica i filtri!

en: Your request has failed
it_IT: Non è stato possibile completare la tua richiesta

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
it_IT: I tuoi settaggi di invio ([settings]) non possono inviare così velocemente a [number] iscritti. Si verificheranno ritardi. [link]Leggi di pi&ugrave;[/link]

en: Your server apparently refuses to send more emails.
it_IT: Il tuo server rifiuta di inviare altre email.

en: Your server cannot run MailPoet.
it_IT: Il tuo server non può eseguire MailPoet.

en: Your server doesn't support remote exchanges.
it_IT: Il tuo server non supporta scambi remoti.

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
it_IT: Sul tuo server non è presente una o molte  funzioni PHP per poter funzionare correttamente: %1$s

en: Your server's configuration doesn't allow us to complete MailPoet's Installation!
it_IT: La configurazione del tuo server non consente di completare l'installazione di MailPoet!

en: Your settings are saved.
it_IT: Configurazione salvata.

en: Your subscriber needs at least 2 options to select from
it_IT: Il tuo inscritto deve selezionare almeno 2 opzioni

en: Your vote could not be recorded.
it_IT: Il tuo voto non può essere salvato.

en: Your vote has been recorded.
it_IT: Il tuo voto è stato salvato.

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
it_IT: Il tuo hosting ha dei limiti. Suggeriamo 70 email all&acute;ora per stare tranquilli. [link]Maggiori informazioni[/link].

en: Your website doesn't seem to have a license! Log into your [link]account manager[/link] to add a license for this website.
it_IT: Il tuo sito non sembra avere una licenza! Entra nel tuo [link]account manager[/link] per aggiungere una licenza per questo sito.

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
it_IT: Si, funziona. Adesso puoi iniziare ad inviare Newsletter.

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
it_IT: Sei stato aggiunto alla nostra lista. Ti contatteremo presto.

en: [link]Find out[/link] how you can improve this.
it_IT: [link]Scopri[/link] come migliorare questo.

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
it_IT: [link]Guida[/link] per creare il tuo tema.

en: [link]Read more on support.mailpoet.com[/link].
it_IT: [link]Più informazioni su support.mailpoet.com[/link].

en: [link]Show more details.[/link]
it_IT: [link]Dettagli[/link]

en: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] and [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] versions are also available.
it_IT: Sono disponibili anche le versioni [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] e [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode].

en: [send_method] works with MailPoet
it_IT: [send_method] funziona con MailPoet

en: above content
it_IT: sopra il contenuto

en: above text block and image
it_IT: sopra blocco di testo e immagine

en: after %1$s try | after %1$s tries
it_IT[0]: dopo %1$s tentativi
it_IT[1]: dopo %1$s tentativi

en: alternate left & right
it_IT: alternato destra e sinistra

en: and the footer?
it_IT: e il pi&egrave; di pagina?

en: any role
it_IT: qualsiasi ruolo

en: art
it_IT: arte

en: below content
it_IT: sotto il contenuto

en: bounced
it_IT: respinta

en: business
it_IT: lavoro

en: center
it_IT: Allinea al centro

en: clicked
it_IT: Cliccato

en: day(s)
it_IT: giorno(i)

en: day(s) after.
it_IT: giorno(i) dopo.

en: drop content here
it_IT: rilascia il contenuto qui

en: e.g.:smtp.mydomain.com
it_IT: esempio: smtp.dominio.com

en: education
it_IT: educazione

en: empty
it_IT: vuoto

en: every 10 minutes
it_IT: ogni 10 minuti

en: every 15 minutes
it_IT: ogni 15 minuti

en: every 2 hours
it_IT: ogni 2 ore

en: every 2 minutes
it_IT: ogni 2 minuti

en: every 30 minutes
it_IT: ogni 30 minuti

en: every 5 minutes
it_IT: ogni 5 minuti

en: every hour
it_IT: ogni ora

en: every minute
it_IT: ogni minuto

en: excerpt
it_IT: estratto

en: food
it_IT: cibo

en: full post
it_IT: post intero

en: go back to Step 1
it_IT: torna al passo 1

en: go to page
it_IT: Vai alla pagina

en: government
it_IT: amministrazione

en: has been activated.
it_IT: è stato attivato.

en: has been de-activated.
it_IT: è stato disattivato.

en: heading 1
it_IT: intestazione 1

en: heading 2
it_IT: intestazione 2

en: heading 3
it_IT: intestazione 3

en: health and sports
it_IT: salute e sport

en: hey, click on this text!
it_IT: ehi, clicca su questo testo!

en: hour(s)
it_IT: 2 ore

en: hour(s) after.
it_IT: ora(e) dopo.

en: if there's new content
it_IT: se ci sono nuovi contenuti

en: iframe version
it_IT: versione iframe

en: immediately
it_IT: immediatamente

en: immediately.
it_IT: immediatamente.

en: in any WordPress role
it_IT: in qualunque ruolo WordPress

en: in text block
it_IT: in blocco di testo

en: insurance
it_IT: assicurazione

en: left
it_IT: Allinea a sinistra

en: manufacturing
it_IT: manifatturiero

en: marketing and media
it_IT: marketing e media

en: medium
it_IT: media

en: monthly every...
it_IT: mensilmente ogni...

en: monthly on the...
it_IT: mensilmente il...

en: moved to the trash.
it_IT: spostato nel cestino.

en: new subscriber
it_IT: nuovo iscritto

en: new subscribers
it_IT: nuovi iscritti

en: newest
it_IT: più recente

en: newsletter sent
it_IT: Newsletter inviata

en: newsletters sent
it_IT: Newsletter inviate

en: no image
it_IT: Rimuovi immagine

en: of
it_IT: di

en: of %1$s
it_IT: di %1$s

en: oldest
it_IT: più vecchio

en: once a day at...
it_IT: una volta al giorno alle...

en: opened
it_IT: Aperto

en: or simply [link]go back to design[/link].
it_IT: o [link]torna al design[/link].

en: other
it_IT: altro

en: per year
it_IT: per ann

en: photography
it_IT: fotografia

en: play with this image
it_IT: gioca con questa immagine

en: real estate
it_IT: case vacanza

en: religious
it_IT: religiosa

en: right
it_IT: Allinea a destra

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
it_IT: Per riprendere l'invio [link]Acquista premium adesso![/link]

en: selected
it_IT: selezionato

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
it_IT: Avanzate

[ctx: settings tab title]
en: Basics
it_IT: Fondamentali

[ctx: settings tab title]
en: Forms
it_IT: Moduli

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
it_IT: Invia con...

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
it_IT: Conferma Iscrizione

en: show as list
it_IT: mostra come lista

en: show message
it_IT: Mostra messaggio

en: small
it_IT: piccola

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
it_IT: gli iscritti riceveranno "%1$s" dopo l'importazione.

en: technology
it_IT: tecnologia

en: title only
it_IT: solo titolo

en: total max upload file size : %1$s
it_IT: Totale dimensione massima caricamento file: %1$s

en: travel
it_IT: viaggi

en: undelivered
it_IT: non consegnata

en: underline
it_IT: sottolinea

en: unopened
it_IT: Chiuso

en: unsubscribed
it_IT: Cancellato

en: was not activated as it requires <strong><a href="%s">%s</a></strong> to be installed and active first.
it_IT: non è stato attivato perchè richiede <strong><a href="%s">%s</a></strong> sia installato ed attivato prima.

en: week(s)
it_IT: settimana(e)

en: week(s) after.
it_IT: settimana(e) dopo.

en: weekly on...
it_IT: settimanalmente il...

en: which you have pasted
it_IT: quello che avete incollato

en: yes
it_IT: si

en: you can send as fast as every 15 minutes since Mailpoet guarantees Premium users can send this fast.
it_IT: è possibile inviare a una velocità fino ad ogni 15 minuti, Wysija garantisce agli utenti Premium di poter inviare con questa frequenza.
