MailPoet - en to pl_PL translation catalogue (1056 entries)

en:  %1$s email(s) scheduled.
pl_PL:  %1$s e-mail(i) zaplanowanych.

en:  %1$s subscriber have been deleted.
pl_PL:  %1$s odbiorców zostało usuniętych.

en:  %1$s subscribers have been deleted.
pl_PL: %1$s odbiorców zostało skasowanych.

en: "%2$s" imported from %1$s
pl_PL: &bdquo;%2$s&rdquo; zaimportowane z %1$s

en: "Read more" text
pl_PL: Tekst "Czytaj więcej"

en: "View in browser"
pl_PL: "Zobacz w przeglądarce"

en: %1$d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
pl_PL: %1$d wiadomości zostało wysłanych do odbiorców, którzy nie potwierdzili subskrypcji.

en: %1$s click | %1$s clicks
pl_PL[0]: %1$s kliknięcie
pl_PL[1]: %1$s kliknięcia
pl_PL[2]: %1$s kliknięć

en: %1$s day | %1$s days
pl_PL[0]: %1$s dzień
pl_PL[1]: %1$s dni
pl_PL[2]: %1$s dni

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
pl_PL: %1$s adresów e-mail występuje więcej niż raz w Twoim pliku: %2$s.

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
pl_PL: %1$s nieprawisłowych adresów e-mail: %2$s.

en: %1$s emails every %2$s
pl_PL: %1$s emaili co %2$s

en: %1$s emails received.
pl_PL: Odebrano %1$s wiadomości.

en: %1$s hour | %1$s hours
pl_PL[0]: %1$s godzina
pl_PL[1]: %1$s godziny
pl_PL[2]: %1$s godzin

en: %1$s minute | %1$s minutes
pl_PL[0]: %1$s minuta
pl_PL[1]: %1$s minuty
pl_PL[2]: %1$s minut

en: %1$s out of %2$s sent.
pl_PL: Wysłano %1$s z %2$s.

en: %1$s second | %1$s seconds
pl_PL[0]: %1$s sekunda
pl_PL[1]: %1$s sekundy
pl_PL[2]: %1$s sekund

en: %1$s subscriber have been added to "%2$s".
pl_PL: %1$s odbiorca został dodany do "%2$s".

en: %1$s subscriber have been confirmed.
pl_PL: %1$s odbiorców zostało potwierdzonych.

en: %1$s subscriber have been moved to "%2$s".
pl_PL: %1$s odbiorca został przeniesiony do "%2$s".

en: %1$s subscriber have been removed from "%2$s".
pl_PL: %1$s odbiorca został usunięty z "%2$s".

en: %1$s subscribers added to %2$s.
pl_PL: %1$s odbiorców zostało dodanych do %2$s.

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
pl_PL: Do &bdquo;%2$s&rdquo; dodano %1$s odbiorców.

en: %1$s subscribers have been confirmed.
pl_PL: %1$s odbiorca został potwierdzony.

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
pl_PL: %1$s odbiorców zostało przeniesionych do "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
pl_PL: %1$s odbiorców zostało usuniętych z "%2$s".

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
pl_PL: Wyeksportowano %1$s odbiorców. Pobierz plik [link]tutaj[/link].

en: %1$s week | %1$s weeks
pl_PL[0]: %1$s tydzień
pl_PL[1]: %1$s tygodnie
pl_PL[2]: %1$s tygodni

en: %1$s year | %1$s years
pl_PL[0]: %1$s rok
pl_PL[1]: %1$s lata
pl_PL[2]: %1$s lat

en: %1$s's import list
pl_PL: Lista importowana %1$s

en: %1$sth
pl_PL: %1$s

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pl_PL: %s przekracza limit maksymalnego rozmiaru dla wysyłu wielu plików przy użyciu przeglądarki.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pl_PL: %s przekracza limit maksymalnego rozmiaru pliku do wysłania dla tej strony.

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
pl_PL: %sTo edit%s, najedź myszką aby wyświetlić poniżej przycisk edytuj.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pl_PL: &#8220;%s&#8221; nie udało się wysłać.

en: &lt; Prev
pl_PL: &lt; Poprzedni

en: (%1$s votes)
pl_PL: (%1$s głosów)

en: , %1$s of which were %2$s
pl_PL: , w tym %1$s o statusie %2$s

en: ... or duplicate one below to copy its design.
pl_PL: ...albo skopiuj jeden z poniższych, żeby wykorzystać gotowy projekt.

en: 1 hour
pl_PL: godzinę

en: 15 minutes
pl_PL: kwadrans

en: 1st
pl_PL: 1-szy

en: 2 hours
pl_PL: dwie godziny

en: 2nd
pl_PL: 2-gi

en: 30 day money back
pl_PL: 30 dniowa gwarancja zwrotu

en: 30 minutes
pl_PL: pół godziny

en: 3rd
pl_PL: 3-ci

en: 5 Minute User Guide
pl_PL: 5 minutowy przewodnik użytkownika

en: 5 minute newbie guide
pl_PL: 5 minutowy poradnik dla początkujących

en: << Back
pl_PL: << Wstecz

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
pl_PL: Nowa lista &bdquo;%1$s&rdquo; została utworzona na bazie tego segmentu odbiorców.

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
pl_PL: Motyw o nazwie %1$s już istnieje. Aby nadpisać istniejący motyw, zaznacz odpowiednie pole podczas wgrywania plików.

en: Action Required
pl_PL: Wymagane działanie

en: Actions & Notifications
pl_PL: Działania i powiadomienia

en: Actions will be executed after %1$s messages
pl_PL: Działania zostaną wykonane po %1$s wiadomościach

en: Activate
pl_PL: Aktywuj

en: Activate bounce and check every...
pl_PL: Aktywuj obsługę maili odrzuconych, oraz sprawdzaj co każde...

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
pl_PL: Włącz jeśli Twoje porty SMTP są zablokowane.

en: Activate now
pl_PL: Aktuwuj teraz

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Add / Edit group of posts
pl_PL: Dodaj / edytuj grupę wpisów

en: Add Images
pl_PL: Dodaj zdjęcia

en: Add Link & Alternative text
pl_PL: Dodaj odnośnik i tekst alternatywny

en: Add List
pl_PL: Dodaj listę

en: Add New Field
pl_PL: Dodaj Nowe Pole

en: Add Subscriber
pl_PL: Dodaj odbiorcę

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
pl_PL: Dodaje linka na dole każdego newslettera, dzięki któremu odbiorcy mogą edytować ich profile oraz subskrybowane listy. 
    [link]Zobacz swój profil odbiorcy.[/link]

en: Add link / Alternative text
pl_PL: Dodaj odnośnik / tekst alternatywny

en: Add list
pl_PL: Dodaj listę

en: Add more themes
pl_PL: Dodaj więcej motywów

en: Add new field
pl_PL: Dodaj nowe pole

en: Add to list
pl_PL: Dodaj do listy

en: Add your [stars] on [link]wordpress.org[/link] and keep this plugin essentially free.
pl_PL: Dodaj swoje [stars] na [link]wordpress.org[/link] i pomóż nam oferować darmową wersję wtyczki.

en: Added
pl_PL: Dodano

en: Address:
pl_PL: Adres:

en: After submit...
pl_PL: Po wysłaniu formularza...

en: Align center
pl_PL: Wyrównaj do środka

en: Align left
pl_PL: Wyrównaj do lewej

en: Align right
pl_PL: Wyrównaj do prawej

en: All
pl_PL: Wszystko

en: All %1$s subscribers are selected.
pl_PL: %1$s wszystkich odbiorców zostało zaznaczonych.

en: All Newsletters
pl_PL: Wszystkie newslettery

en: All Sent
pl_PL: Wszystkie wysłane

en: All subscribers on this page are selected.
pl_PL: Wszyscy odbiorcy na tej stronie są zaznaczeni.

en: Allow HTML edits
pl_PL: Zezwól na edytowanie kodu HTML

en: Allow site admins to change the sending method
pl_PL: Zezwól administratorom stron na zmianę metory wysyłania

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
pl_PL: Zezwól administratorom stron na wyłączenie Potwierdzenia Zapisu

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
pl_PL: Zezwala użytkownikom rejestrującym się na stronie aby zapisali się na subskrupcję do wybranej przez Ciebie listy.

en: Allowed Files
pl_PL: Dozwolone pliki

en: Alphanumerical
pl_PL: Alfanumeryczne

en: Already paid?
pl_PL: Już zapłaciłeś?

en: Already paid? Click here to activate
pl_PL: Zapłaciłeś ? Kliknij aby aktywować

en: Alternative text:
pl_PL: Tekst alternatywny:

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas wysyłania. Spróbuj ponownie później.

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: April
pl_PL: Kwiecień

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
pl_PL: Jesteś pewien że wybrałeś prawidłowy port? Możesz zostawić to pole puste jeśli nie wiesz co wpisać.

en: Are you sure you want to delete this form?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć ten formularz?

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
pl_PL: Jesteś pewien że chcesz ignorować %1$s użytkowników z listy %2$s?

en: Ask for:
pl_PL: Zapytaj o:

en: August
pl_PL: Sierpień

en: Authentication
pl_PL: Uwierzytelnianie

en: Author:
pl_PL: Autor:

en: Auto Newsletters
pl_PL: Automatyczne Newslettery

en: Automatic latest content
pl_PL: Automatyczna ostatnia treść

en: Automatically add paragraphs
pl_PL: Automatycznie dodaj akapity

en: Average rating: %1$s
pl_PL: Średnia ocena: %1$s

en: Back
pl_PL: Wstecz

en: Back to lists
pl_PL: Powrót do list

en: Back to selection
pl_PL: Powrót do wyboru

en: Background
pl_PL: Tło

en: Background color
pl_PL: Tło wiadomości

en: Background color with alternate
pl_PL: Kolor tła (na zmianę)

en: Batch insert options
pl_PL: Opcje wstawiania pakietu.

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
pl_PL: Bądź kreatywny! To jest pierwsza rzecz jaką widzą Twoi czytelnicy. Zachęć ich do przeczytania Twojego e-maila.

en: Become a beta tester
pl_PL: Zostań beta testerem

en: Blocked IP
pl_PL: Zablokowane IP

en: Bookmarks Selection
pl_PL: Wybór zakładek

en: Bounce Email
pl_PL: Wiadomość odrzucona

en: Bounce Handling
pl_PL: Obsługa wiadomości odrzuconych

en: Bounce handling connection test
pl_PL: Test łączności obsługi odrzuceń

en: Bounce handling processing
pl_PL: Obsługa odrzuceń aktywowana

en: Bounced
pl_PL: Zwrócone

en: Bulk Actions
pl_PL: Masowe działania

en: Button label:
pl_PL: Etykieta:

en: Buy Now
pl_PL: Kup teraz

en: CSV file
pl_PL: Plik CSV

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Cancel Upload
pl_PL: Anuluj wysyłanie

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
pl_PL: Dostęp do pliku CSV zablokowany. Sprawdź prawa dostępu do tego katalogu "%1$s"

en: Categories:
pl_PL: Kategorie:

en: Change log
pl_PL: Changelog

en: Charset
pl_PL: Kodowanie znaków

en: Check again what you're trying to import.
pl_PL: Sprawdź ponownie importowany plik.

en: Check out [link]our guide[/link] on how to fill out the form.
pl_PL: Sprawdź [link]nasz przewodnik[/link] jak wypełnić formularz.

en: Check this box if you want transparency
pl_PL: Zaznacz to pole, by uzyskać przezroczystość.

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
pl_PL: Sprawdź skrzynkę, by potwierdzić subskrypcję.

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
pl_PL: Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą lub katalog spamu, aby potwierdzić subskrypcję.

en: Checking license
pl_PL: Sprawdzanie licencji

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
pl_PL: Podaj nazwę nadawcy oraz adres e-mail, dla ustawień wysyłanych powiadomień.

en: Choose files to upload
pl_PL: Wybierz pliki do załadowania

en: Clear selection
pl_PL: Wyczyść zaznaczenie

en: Click
pl_PL: Klik

en: Click here to add a title or text.
pl_PL: Kliknij, aby dodać tytuł lub tekst

en: Click here to subscribe
pl_PL: Kliknij tutaj, by subskrybować newsletter.

en: Click here to view media.
pl_PL: Kliknij, żeby przeglądać media.

en: Clicked
pl_PL: Kliknięte

en: Clicked on
pl_PL: Kliknięto na

en: Clicks
pl_PL: Klika

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Configuration and Permissions
pl_PL: Ustawienia oraz Uprawnienia

en: Configure
pl_PL: Konfiguruj

en: Configure each site manually
pl_PL: Ręczna konfiguracja każdej strony

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
pl_PL: Skonfiguruj Twoje DNS poprzez dodanie klucza/wartości w TXT jak pokazano poniżej.

en: Confirm Reinstallation
pl_PL: Potwierdź usunięcie danych

en: Confirm unconfirmed subscribers
pl_PL: Potwierdź niepotwierdzonych odbiorców

en: Confirm your subscription to %1$s
pl_PL: Potwierdź subskrypcję %1$s

en: Conflict
pl_PL: Konflikt

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
pl_PL: Gratulację, Twoja licancja Premium jest aktywna. Jeszcze jeden ostatni krok...

en: Connection method
pl_PL: Sposób połączenia

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
pl_PL: Skontaktuj się z administratorem, by to zmienić.

en: Content
pl_PL: Treść

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy of
pl_PL: Kopia

en: Copy paste in a text box
pl_PL: Skopiuj i wklej w pole tekstowe.

en: Create a new email
pl_PL: Stwórz nowy e-mail

en: Create a new form
pl_PL: Utwórz nowy formularz

en: Create a new list
pl_PL: Utwórz nową listę

en: Create an email account dedicated solely to bounce handling.
pl_PL: Utwórz skrzynkę e-mailową dedykowaną wyłącznie do obsługi wiadomości odrzuconych.

en: Created on
pl_PL: Utworzony

en: Crunching&hellip;
pl_PL: Chrupanie&hellip;

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
pl_PL: Numer obecnego dnia miesiaca, np. 1-szy, 2-gi, itd.

en: Current day of the month number
pl_PL: Numer obecnego dnia miesiąca

en: Current month number
pl_PL: Numer obecnego miesiąca

en: Custom horizontal line
pl_PL: Niestandardowa linia pozioma

en: DKIM signature
pl_PL: Sugnatura DKIM

en: Daily summary of emails sent
pl_PL: Dzienne podsumowanie wysłanych wiadomości

en: Date
pl_PL: Data

en: Date created
pl_PL: Data utworzenia

en: Day
pl_PL: dobę

en: Debug mode
pl_PL: Tryb programisty

en: December
pl_PL: Grudzień

en: Default style saved.
pl_PL: Domyślny styl zapisany.

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete field
pl_PL: Skasuj pole

en: Delete image for all newsletters?
pl_PL: Usunąć obrazek ze wszystkich newsletterów?

en: Delete subscribers
pl_PL: Usuń odbiorców

en: Delete the user
pl_PL: Usuń odbiorcę

en: Delete these subscribers forever?
pl_PL: Usunąć tych subskrybentów  na zawsze?

en: Delete this newsletter for ever?
pl_PL: Na pewno usunąć ten newsletter?

en: Delete this subscriber forever?
pl_PL: Usunąć tego subskrybenta  na zawsze?

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
pl_PL: Usunięcie listy nie spowoduje usunięcia odbiorców.

en: Delivery method
pl_PL: Sposób dostarczania

en: Description
pl_PL: Opis

en: Details & PSD
pl_PL: Pokaż więcej

en: Device
pl_PL: Urządzenie

en: Did these subscribers ask to be in your list?
pl_PL: Czy użytkownicy sami się zapisują lub proszą aby znaleźć się na Twojej liście?

en: Dismiss
pl_PL: Anuluj

en: Display and insert options
pl_PL: Wyświetl i wstaw opcje

en: Display label within input:
pl_PL: Wyświetlaj etykietę wewnąrz pola:

en: Display labels in inputs
pl_PL: Wyświetlaj etykiety pól tekstowych

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
pl_PL: Problemy z wyświetlaniem? [link]Zobacz ten newsletter w przeglądarce.[/link]

en: Display...
pl_PL: Wyświetl...

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
pl_PL: Dodaje tą opcję na górze Twoich newsletterów. Nie zapomnij aby zamieścić taga z linkiem, np: [link]Klik[/link]

en: Divider
pl_PL: Separator

en: Divider Selection
pl_PL: Wybór linii podziału

en: Dividers Selection
pl_PL: Wybór linii podziału

en: Do nothing
pl_PL: Nic nie rób

en: Do you want to install that version?
pl_PL: Czy chcesz zainstalować tę wersję?

en: Does it work? Try to connect.
pl_PL: Działa? Spróbuj się połączyć.

en: Domain
pl_PL: Domena

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
pl_PL: Nie zapomnij: <br><br>[activation_link]zatwierdzić Twoją subskrypcję.[/activation_link]. <br><br>Opcjonalnie: [lists_to_confirm].

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
pl_PL: Nie wysyłaj do obecnych odbiorców, tylko do tych nowych.

en: Don't wait & send right now.
pl_PL: Nie czekaj i wyślij teraz.

en: Done
pl_PL: Wykonaj

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Download as .zip
pl_PL: Pobierz jako .zip

en: Download original Photoshop file
pl_PL: Pobierz oryginalny plik Photoshopa

en: Downloads: %1$s
pl_PL: Pobrania: %1$s

en: Draft
pl_PL: Szkic

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
pl_PL: Przeciągnij i upiść %1$stekst, wpisy, separatory.%2$s Patrz na prawo!

en: Drag the widgets below into your newsletter.
pl_PL: Przeciągnij poniższe elementy do newslettera.

en: Drop files here
pl_PL: Upuść pliki tutaj

en: Drop your footer image here.
pl_PL: Przeciągnij tutaj obrazek stopki.

en: Drop your logo in this header.
pl_PL: Przeciągnij logo do tego nagłówka.

en: Duplicate
pl_PL: Kopiuj

en: Each time one of our users forgets to write a review, a kitten dies. It's sad and breaks our hearts. [link]Add your own review[/link] and save a kitten today.
pl_PL: Za każdym razem kiedy nasi użytkownicy zapominają napisać swojej opini, kotek umiera. Jest to strasznie smutne i łamie nam serce. [link]Dodaj swoją własną opinię[/link] i uratuj kotka już dziś.

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit Automatic latest content
pl_PL: Edytuj Automatyczną ostatnią treść

en: Edit Lists
pl_PL: Edytuj listy

en: Edit field
pl_PL: Edytuj pole

en: Edit form
pl_PL: Edytuj formularz...

en: Edit lists
pl_PL: Edytuj listy

en: Edit name
pl_PL: Edytuj nazwę

en: Edit subscription page link
pl_PL: Edytuj link strony subskrypcji

en: Edit text
pl_PL: Edytuj tekst

en: Edit your subscriber profile: %1$s
pl_PL: Edytuj swój profil odbiorcy: %1$s

en: Edit your subscription
pl_PL: Edytuj swoją subskrypcję

en: Editing list %1$s
pl_PL: Edytujesz listę %1$s

en: Element has been deleted.
pl_PL: Element został usunięty.

en: Elements deleted
pl_PL: Elementy usunięte

en: Email %1$s already exists.
pl_PL: E-mail %1$s już istnieje.

en: Email Address
pl_PL: Adres email

en: Email Status
pl_PL: Stan wiadomości

en: Email content
pl_PL: Zawartość wiadomości

en: Email notifications
pl_PL: Powiadomienia email

en: Email subject
pl_PL: Tytuł wiadomości

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
pl_PL: E-mail zostanie wysłany do %1$s o %2$s

en: Enabled
pl_PL: Włączony

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
pl_PL: Wymuś na wszystkich stronach, aby wysyłać z unikalnym OD adresem email. Wystarczy tylko raz skonfigurować Zautomatyzowaną Obsługę Odrzuceń (Premium), SPF i DKIM.

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
pl_PL: Podaj adresy e-mail na które mają być wysyłane powiadomienia (oddzielone przecinkami).

en: Error Saving newsletter...
pl_PL: Błąd podczas zachowywania...

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
pl_PL: Błąd podczas wysyłania wiadomości <b><i>%s</i></b> do <b><i>%s</i></b>

en: Error Validating the fields
pl_PL: Błąd podczas walidacji pól

en: Error when inserting emails.
pl_PL: Podczas generowania wiadomości wystąpił błąd.

en: Error when inserting list.
pl_PL: Błąd w trakcie wstawiania listy.

en: Excel for Windows
pl_PL: Excel dla Wundowsa

en: Export
pl_PL: Eksportuj

en: Export Subscribers
pl_PL: Eksportuj odbiorców

en: Export confirmed subscribers only
pl_PL: Eksportuj tylko potwierdzonych odbiorców

en: Export to CSV
pl_PL: Eksportuj do CSV

en: Exporting %1$s subscribers
pl_PL: Eksportuję %1$s odbiorców

en: FROM email address for sites using this method
pl_PL: Z adresu e-mail na witrynach korzystających z tej metody

en: Failed Permanently
pl_PL: Trwały błąd

en: Failed Send
pl_PL: Wysyłanie nie powiodło się

en: February
pl_PL: Luty

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
pl_PL: Pole &bdquo;%1$s&rdquo; jest wymagane dla tabeli &bdquo;%2$s&rdquo;.

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
pl_PL: Pole &bdquo;%1$s&rdquo; musi być prawidłowym adresem email.

en: File canceled.
pl_PL: Plik anulowany.

en: Fill out the form below so we can connect to it.
pl_PL: Uzupełnij formularz poniżej, podaj dane do skrzynki e-mailowej, abyśmy mogli się z nią połączyć.

en: Filter
pl_PL: Filtruj

en: Filter by type
pl_PL: Filtruj według typu

en: First Name
pl_PL: Imię

en: First Time? See it in Action
pl_PL: Pierwszy raz? Zobacz Wysiję w Akcji

en: First name
pl_PL: Imię

en: First step: main details
pl_PL: Krok pierwszy: informacje główne

en: Follow us and don't miss anything!
pl_PL: Obserwuj nas i nie przegap niczego!

en: Footer
pl_PL: Stopka

en: Footer background
pl_PL: Tło stopki

en: Footer text
pl_PL: Tekst stopki

en: For example, "Spring email". [link]Read the guide.[/link]
pl_PL: Na przykład, "Spring email". [link]Czytaj przewodnik.[/link]

en: For your own use and never shown to your subscribers.
pl_PL: Dla własnego użytku, nigdy nie pokazuj odbiorcom.

en: Forget about limits
pl_PL: Zapomnij o ograniczeniach

en: Four Sites
pl_PL: Cztery strony

en: Free
pl_PL: Darmowy

en: Friday
pl_PL: piątek

en: Friend recommendation
pl_PL: Rekomendacja przyjaciela

en: From
pl_PL: Od

en: Full name of current day
pl_PL: Nazwa obecnego dnia tygodnia

en: Full name of current month
pl_PL: Nazwa obecnego miesiąca

en: Get Help!
pl_PL: Pomoc

en: Get Premium now
pl_PL: Kup licencję Premium

en: Get all MS users
pl_PL: Pokaż wszystkich użytkowników MultiSite

en: Go Premium!
pl_PL: Kup Premium!

en: Go premium, you cannot send anymore!
pl_PL: Nie możesz już wysyłać newslettera. Wykup wersję Premium.

en: Google Analytics Campaign
pl_PL: Kampania Google Analytics

en: Google campaign
pl_PL: Kampania Google

en: Google or other search engine
pl_PL: Google lub inne wyszukiwarki

en: Great, you'll never hear from us again!
pl_PL: Super, nie będziemy Cię już zanudzać!

en: HTTP error.
pl_PL: Błąd HTTP.

en: Header
pl_PL: Nagłówek

en: Header background
pl_PL: Tło nagłówka

en: Heading 1
pl_PL: Nagłówek 1

en: Heading 2
pl_PL: Nagłówek 2

en: Heading 3
pl_PL: Nagłówek 3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
pl_PL: Witaj!⏎ ⏎ Cieszymy się że zapisałeś się do naszego newslettera.⏎ Teraz musisz jeszcze tylko potwierdzić swoją subskrypcję dla list(y): ⏎ [lists_to_confirm] ⏎ Klikając na poniższy odnośnik: ⏎ ⏎ [activation_link] kliknij tutaj aby potwierdzić swoją subskrypcję.[/activation_link] ⏎ ⏎ Dziękujemy! ⏎

en: Help yourself. Or let us help you.
pl_PL: Pomóż sobie. Lub pozwól nam pomóc Tobe.

en: Here is the list of bounced emails.
pl_PL: Oto lista odbijających emaili.

en: Hey, we're curious! How did you find out about us?
pl_PL: Hej, jesteśmy bardzo ciekawi, jak dowiedziałeś się o nas?

en: Hide!
pl_PL: Ukryj!

en: Horizontal line
pl_PL: Linia pozioma

en: Hostname
pl_PL: Nazwa hosta

en: How about a new list?
pl_PL: Nowa lista?

en: How do you want to import?
pl_PL: W jaki sposób chcesz zaimportować?

en: How does it work?
pl_PL: Jak to działa?

en: How spammy is this newsletter?
pl_PL: Jak spamerski jest ten newsletter?

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
pl_PL: Ustawię zadanie cron na moim serwerze, żeby wykonać je przy częstotliwości, jakiej chcę. Przeczytaj o [link]utworzeniu samodzielnie cron job[/link].

en: IO error.
pl_PL: Błąd wejścia/wyjścia.

en: IP address
pl_PL: Adres IP

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the frequency.
pl_PL: Jeśli chcę, mogę [link]utworzyć dodatkowy cron job[/link] na moim końcu, aby zwiększyć częstotliwość.

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
pl_PL: Jeśli motyw o tej samej nazwie istnieje, nadpisz go.

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
pl_PL: Jeśli odpowiedź to  "nie", uznaj siebie jako spamera.

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
pl_PL: Jeśli potwierdzisz zmianę motywu, nadpisze to twój nagłówek, stopkę, separatory oraz style.

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
pl_PL: Jeśli zostawisz ten obszar pusty, nie zostanie on wyświetlony w wysłanym emailu

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
pl_PL: Jeśli poprzednio wysłano pomyślnie dużą liczbę wiadomości, błędy mogą być wynikiem ograniczeń serwera.

en: If you want to use all capabilities of the uploader, like uploading multiple files at once, please upgrade to lighttpd 1.5.
pl_PL: Jeśli chcesz skorzystać z wszystkich dobrodziejstw mechanizmu ładującego pliki (np. pobieranie wielu plików jednocześnie), dokonaj aktualizacji do lighttpd 1.5.

en: Ignore column...
pl_PL: Ignoruj kolumnę...

en: Ignore current subscribers
pl_PL: Ignoruj obecnych odbiorców

en: Image
pl_PL: Obrazek

en: Image Parameters
pl_PL: Właściwości obrazka

en: Image alignment
pl_PL: Wyrównanie obrazka

en: Image has been deleted.
pl_PL: Obrazek został usunięty.

en: Image selection has been saved.
pl_PL: Wybór obrazka został zachowany.

en: Image selection has not been saved.
pl_PL: Wybór obrazka nie został zachowany.

en: Image width
pl_PL: Szerokość obrazka

en: Images
pl_PL: Obrazki

en: Import
pl_PL: Importuj

en: Import Subscribers
pl_PL: Importuj odbiorców

en: Import from %1$s
pl_PL: Importuj z %1$s

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
pl_PL: Anulowano import z wtyczki %1$s.

en: Import from plugin %1$s has been completed.
pl_PL: Zakończono import z wtyczki %1$s.

en: Import subscribers from plugins
pl_PL: Importuj odbiorców z wtyczek.

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
pl_PL: Importuj %1$s odbiorców z wtyczki %2$s

en: In Queue
pl_PL: W kolejce

en: In queue
pl_PL: W kolejce

en: Include author
pl_PL: Dołącz autora

en: Include categories
pl_PL: Dołącz kategorie

en: Includes: %1$s
pl_PL: Zawiera: %1$s

en: Industry
pl_PL: przemysł

en: Information is missing.
pl_PL: Brakuje danych

en: Insert Subscription Form
pl_PL: Wstaw Formularz Subskrypcji

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
pl_PL: Wstaw [newsletter:total] aby wyświetlić liczbę wpisów, [newsletter:post_title] aby wyświetlić tytuł ostatniego wpisu & [newsletter:number] aby wyświetlić numer porządkowy newslettera.

en: Insert form
pl_PL: Wstaw formularz

en: Insert selected
pl_PL: Wstaw wybrane

en: Inserting selected articles...
pl_PL: Wstawianie wybranych artykułów ...

en: Install Themes
pl_PL: Instaluj motywy

en: Install from WordPress.org
pl_PL: Zainstaluj z WordPress.org

en: Is this field mandatory?
pl_PL: Czy to pole jest obowiązkowe?

en: Issue number
pl_PL: Numer porządkowy

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
pl_PL: Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, prawda? Mamy jednak [link]stronę wsparcia[/link] z dokumentacją i systemem obsługi zapytań (po angielsku).

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
pl_PL: Wygląda na to że Twój widget został usunięty z [link]ustawień widgetów[/link].

en: January
pl_PL: Styczeń

en: July
pl_PL: Lipiec

en: June
pl_PL: Czerwiec

en: Keep this plugin essentially free
pl_PL: Zachowaj ten plugin zasadniczo za darmo

en: Key
pl_PL: Klucz

en: Label:
pl_PL: Etykieta:

en: Last
pl_PL: Ostatni

en: Last 180 days
pl_PL: Ostatnie 180 dni

en: Last 30 days
pl_PL: Ostatnie 30 dni

en: Last 365 days
pl_PL: Ostatnie 365 dni

en: Last 7 days
pl_PL: Ostatnie 7 dni

en: Last 90 days
pl_PL: Ostatnie 90 dni

en: Last Name
pl_PL: Nazwisko

en: Last month
pl_PL: Ostatni miesiąc

en: Last name
pl_PL: Nazwisko

en: Last updated: %1$s
pl_PL: Ostatnia aktualizacja: %1$s

en: Latest content already sent.
pl_PL: Najnowsza treść została już wysłana.

en: Latest post title
pl_PL: Tytuł ostatniego wpisu

en: Learn more.
pl_PL: Dowiedz się więcej.

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
pl_PL: Zalecana opcja to Tak. Tylko niewielka liczba dostawców usług SMTP wymaga wyłączenia uwierzytelniania.

en: Let subscribers select their lists:
pl_PL: Pozwól odbiorcom wybrać ich listy:

en: Letters only
pl_PL: Tylko litery

en: Line is empty
pl_PL: Wiersz jest pusty

en: Link to browser version
pl_PL: Link do newslettera przez przeglądarkę

en: Links
pl_PL: Odnośniki

en: List "%1$s" has been deleted.
pl_PL: Lista &bdquo;%1$s&rdquo; została usunięta.

en: List "%1$s" has been duplicated.
pl_PL: Lista &bdquo;%1$s&rdquo; została skopiowana.

en: List "%1$s" has been synchronised.
pl_PL: Lista &bdquo;%1$s&rdquo; została zsynchronizowana.

en: List created based on a newsletter segment.
pl_PL: Lista utworzona na bazie segmentu odbiorców newslettera.

en: List has been updated.
pl_PL: Lista została zaktualizowana.

en: List of fields to export
pl_PL: Lista pól do wyeksportowania

en: List of forms
pl_PL: Lista formularzy

en: List selection
pl_PL: Wybór list

en: Lists
pl_PL: Listy

en: Lists and Subscribers
pl_PL: Odbiorcy i ich listy

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
pl_PL: Listy do których czytelnik zostanie zapisany.

en: Loading more Results...
pl_PL: Załaduj więcej Wyników .....

en: Loading results...
pl_PL: Wyniki ładowania...

en: Loading...
pl_PL: Ładuję...

en: Local time is <code>%1$s</code>
pl_PL: Czas lokalny: <code>%1$s</code>

en: Login
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
pl_PL: Szukasz szybszej metody wysyłki? [link]Poczytaj więcej[/link] o użyciu profesjonalnego serwera SMTP.

en: Love kittens?
pl_PL: Kochasz małe kotki?

en: MailPoet Version:
pl_PL: Wersja MailPoet :

en: MailPoet page
pl_PL: strona MailPoet

en: MailPoet says:
pl_PL: MailPoet mówi:

en: Mailbox Full
pl_PL: Skrzynka pełna

en: Mailbox not available
pl_PL: Skrzynka jest nieosiąglna

en: March
pl_PL: Marzec

en: Maximum of posts to show
pl_PL: Maksymalna ilość wpisów do wyświetlenia

en: Maximum upload file size: %d%s
pl_PL: Maksymalna wielkość pliku do załadowania: %d%s

en: Maximum upload file size: %d%s.
pl_PL: Maksymalny rozmiar przesyłanego pliku: %d%s.

en: May
pl_PL: Maj

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pl_PL: Przekroczony limit pamięci. Spróbuj użyć mniejszego pliku.

en: Message delayed
pl_PL: Wiadomość opóźniona

en: Method set by the network admin.
pl_PL: Metoda ustawiona przez administratora sieci.

en: Modified On
pl_PL: Zmodyfikowany

en: Modify
pl_PL: Zmień

en: Monday
pl_PL: poniedziałek

en: Month
pl_PL: Miesiąc

en: Month (January, February,...)
pl_PL: Miesiąc (Styczeń, Luty, .....)

en: More stats
pl_PL: Więcej statystyk

en: Move to list
pl_PL: Przenieś do listy

en: Multisite ready.
pl_PL: Gotowy to multisite WP

en: My first list
pl_PL: Moja pierwsza lista

en: My rating: %1$s
pl_PL: Moja ocena: %1$s

en: N/A
pl_PL: N/D

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name & email of yourself or your company.
pl_PL: Twoje imię i nazwisko, lub nazwa firmy, oraz adres e-mail. Te dane zostaną uzyte jako nadawca e-maila.

en: Need help?
pl_PL: Potrzebna pomoc?

en: Network's Default Sending Method
pl_PL: Domyślna Metoda Wysyłania w Sieci

en: Network's Method
pl_PL: Metoda Sieci

en: New Form
pl_PL: Nowy Formularz

en: New form
pl_PL: Nowy formularz

en: New list
pl_PL: Nowa lista

en: New subscriber to %1$s
pl_PL: Nowy odbiorca na liście %1$s

en: Newsletter Images
pl_PL: Obrazki newslettera

en: Newsletter Pro (by Satollo)
pl_PL: Newsletter Pro (autor: Satollo)

en: Newsletter Subject
pl_PL: Temat newslettera

en: Newsletter can't be deleted.
pl_PL: Newsletter nie może być usunięty.

en: Newsletter deleted.
pl_PL: Newsletter został usunięty.

en: Newsletter has been saved as a draft.
pl_PL: Newsletter zachowano jako szkic.

en: Newsletter has been saved.
pl_PL: Newsletter został zachowany.

en: Newsletter has been scheduled.
pl_PL: Newsletter został zaplanowany.

en: Newsletter profile has been updated.
pl_PL: Profil został zaktualizowany.

en: Newsletter successfully created.
pl_PL: Newsletter pomyślnie utworzony.

en: Newsletters
pl_PL: Newslettery

en: Newsletters (by Tribulant)
pl_PL: Newslettery (autor: Tribulant)

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
pl_PL: Inne newslettery są właśnie wysyłane. Twój najnowszy newsletter zostanie wysłany zaraz po nich.

en: Next &gt;
pl_PL: Następny &gt;

en: Next send out in %1$s
pl_PL: Następna wysyłka za %1$s

en: Next send out on %1$s
pl_PL: Następna wysyłka: %1$s

en: Next step
pl_PL: Następny krok

en: Next try in %s minutes.
pl_PL: Kolejna próba za %s minut.

en: No
pl_PL: Nie

en: No list specified
pl_PL: Nie wybrano żadnej listy

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
pl_PL: Nie znaleziono odbiorcy, najprawdopodobniej jego dane zostały już usunięte.

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
pl_PL: Żaden z Twoich oczekujących e-maili nie został wysłany? Wtedy włącz tą opcję.

en: Not Configured!
pl_PL: Nie skonfigurowano!

en: Not active.
pl_PL: Nie aktywny.

en: Not sent
pl_PL: Nie wysłano

en: Not sent yet.
pl_PL: Jeszcze nie wysłany.

en: Note:
pl_PL: Uwaga:

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
pl_PL: Uwaga: Dowiedz się, co ten subskrybent otworzył i kliknął korzystając z naszej [link]wersji Premium.[/link]

en: November
pl_PL: Listopad

en: Numbers only
pl_PL: Tylko cyfry

en: October
pl_PL: Październik

en: Once a week
pl_PL: Raz na tydzień

en: Once every 28 days
pl_PL: Raz na 28 dni

en: Once every fifteen minutes
pl_PL: Raz na kwadrans

en: Once every five minutes
pl_PL: Co pięć minut

en: Once every ten minutes
pl_PL: Co dziesięć minut

en: Once every thirty minutes
pl_PL: Raz na pół godziny

en: Once every two hours
pl_PL: Raz na dwie godziny

en: Once every two minutes
pl_PL: Co dwie minuty

en: One configuration for all sites
pl_PL: Te same ustawienia dla wszystkich stron.

en: One less subscriber to %1$s
pl_PL: Jeden odbiorca mniej na liście %1$s

en: Oops! We could not add you!
pl_PL: Ups! Nie udało się dodać Ciebie.

en: Oops! You're already subscribed.
pl_PL: Jesteś już zapisany!

en: Open
pl_PL: Otwórz

en: Open, clicks, unsubscribed
pl_PL: Otwarte, kliknięte, wypisano

en: Opened
pl_PL: Otwarte

en: Opened & Clicked
pl_PL: Otwarte i Kliknięte

en: Opened date
pl_PL: data otwarcia

en: Opened newsletters
pl_PL: Otwarte biuletyny

en: Opened only
pl_PL: Tylko otwarto

en: Opens
pl_PL: Otwiera

en: Order:
pl_PL: Zamówienie:

en: Ordering
pl_PL: Porządkowanie

en: Our toolbar doesn't load?
pl_PL: Nasz pasek się nie załadował?

en: POP3 without imap extension
pl_PL: POP3 bez IMAP

en: Page %1$s
pl_PL: Strona %1$s

en: Page does not exist.
pl_PL: Strona nie istnieje.

en: Page is not accessible.
pl_PL: Nie można otworzyć strony.

en: Pages
pl_PL: Strony

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Pause
pl_PL: Pauza

en: Paused
pl_PL: Pauza

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
pl_PL: Plik Photoshopa jest dostępny jako jedna z opcji [link]wersji  Premium[/link].

en: Pick a date
pl_PL: Wybierz datę

en: Pick a list
pl_PL: Wybierz listę

en: Pick one or many lists
pl_PL: Wybierz jedną lub więcej list

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
pl_PL: Wybierz listy do których chcesz zaimportować odbiorców.

en: Pick your prefered configuration?
pl_PL: Użyć Twoich preferowanych ustawień?

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
pl_PL: Skontaktuj się proszę z Twoim dostawcą serwera i poproś ich aby to naprawili.

en: Please enter first name
pl_PL: Wpisz imię

en: Please enter last name
pl_PL: Wpisz nazwisko

en: Please enter the address where you've found out about us
pl_PL: Proszę wpisz adres, gdzie Ty dowiedziałeś się o nas

en: Please make a selection first!
pl_PL: Najpierw wybierz element!

en: Please select a newsletter.
pl_PL: Wybierz newsletter

en: Please select an article.
pl_PL: Proszę wybrać artykuł.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pl_PL: Spróbuj proszę przesłać ten plik używając %1$sbrowser uploader%2$s.

en: Please update your WordPress to the latest version, in order to get the latest uploading system.
pl_PL: Zaktualizuj WordPressa do najnowszej wersji, aby dostać najnowszy system wysyłania.

en: Please verify your link to this page.
pl_PL: Sprawdź odnośnik do tej strony.

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
pl_PL: Sprawdź konfigurację wysyłania wiadomości i upewnij się, że możesz wysłać wiadomość testową.

en: Position your mouse over the image to the left.
pl_PL: Ustaw kursor myszy nad zdjęciem po lewej stronie.

en: Post Notifications
pl_PL: Powiadomienie o Wpisach

en: Post Selection
pl_PL: Wybór wpisów

en: Posts
pl_PL: Wpisy

en: Preceded by:
pl_PL: Poprzednik

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
pl_PL: Nie istnieje licencja premium dla Twojej strony. Kup ją [link]tutaj[/link].

en: Premium version is valid for your site.
pl_PL: Wersja Premium aktywna

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Preview in new tab
pl_PL: Podgląd w nowym oknie

en: Preview page
pl_PL: Podgląd strony

en: Preview without images
pl_PL: Podgląd bez obrazków

en: Process bounce handling now!
pl_PL: Aktywuj obsługę odrzuceń teraz!

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
pl_PL: Proces zaktualizowany, aby uniknąć możliwej utraty połączenia.

en: Process refreshed to avoid a time limit.
pl_PL: Proces zaktualizowany, aby uniknąć przekroczenia limitu czasu.

en: Purchase
pl_PL: Kup

en: Purchase the premium version.
pl_PL: Zakup licencję Premium

en: Queue is empty!
pl_PL: Kolejka jest pusta!

en: Radio buttons
pl_PL: Przyciski opcji

en: Random text or HTML
pl_PL: Dowolny tekst lub kod HTML

en: Random text or instructions
pl_PL: Losowy tekst lub instrukcje

en: Read More
pl_PL: Czytaj więcej

en: Read documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Read more
pl_PL: Czytaj dalej

en: Read more.
pl_PL: Czytaj więcej.

en: Read online.
pl_PL: Czytaj online.

en: Read our simple and easy [link]terms and conditions.[/link]
pl_PL: Przeczytaj nasze proste i łatwe [link]warunki i zasady.[/link]

en: Refresh the page you current are!
pl_PL: Odśwież stronę na której się znajdujesz!

en: Registration is disabled on this site.
pl_PL: Rejestracja jest wyłączona na tej stronie.

en: Reinstall
pl_PL: Instaluj ponownie

en: Reinstall MailPoet?
pl_PL: Reinstalować  MailPoet?

en: Reinstall from scratch
pl_PL: Instaluj od początku

en: Reinstall now...
pl_PL: Instaluj ponownie...

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove from all lists
pl_PL: Usuń ze wszystkich list

en: Remove from list
pl_PL: Usuń z listy

en: Remove from the queue
pl_PL: Usuń z kolejki

en: Remove image
pl_PL: Usuń obrazek

en: Remove link
pl_PL: Usuń odnośnik

en: Remove text
pl_PL: Usuń tekst

en: Reply-to name & email
pl_PL: Odpowiedz-do imię oraz email

en: Resend the email with safe links!
pl_PL: Wyślij ponownie emaila z bezpiecznymi linkami!

en: Resume
pl_PL: Wznów

en: Return to MailPoet
pl_PL: Wróć do MailPoet

en: Roles and permissions
pl_PL: Role i uprawnienia

en: SMTP Hostname
pl_PL: Nazwa hosta SMTP

en: SMTP port
pl_PL: Port SMTP

en: SPF and DKIM
pl_PL: SPF oraz DKIM

en: Saturday
pl_PL: sobota

en: Save
pl_PL: Zachowaj

en: Save & close
pl_PL: Zapisz i zamknij

en: Save and reactivate
pl_PL: Zapisz i aktywuj ponownie

en: Save as draft and close
pl_PL: Zapisz jako szkic i zamknij

en: Save changes
pl_PL: Zapisano zmiany

en: Save settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Saved! The changes are already active in your widget.
pl_PL: Zapisano! Zmiany są już widoczne w Twoim widgecie.

en: Saved.
pl_PL: Zachowane

en: Saving default style...
pl_PL: Zapisuję domyślny styl...

en: Saving form...
pl_PL: Zapisywanie formularza...

en: Saving newsletter...
pl_PL: Zachowuję newsletter

en: Schedule
pl_PL: Zaplanuj

en: Schedule it
pl_PL: Zaplanuj to

en: Scheduled
pl_PL: Zaplanowany

en: Scheduled to be sent in %1$s
pl_PL: Zaplanowany do wysłania za %1$s

en: Scheduled to be sent on %1$s
pl_PL: Zaplanowany do wysłania: %1$s

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search newsletters
pl_PL: Szukaj newslettera

en: Search recipients
pl_PL: Szukaj odbiorców

en: Search subscribers
pl_PL: Szukaj odbiorców

en: Searching...
pl_PL: Szukam ....

en: Second step:  "%1$s"
pl_PL: Krok drugi: "%1$s"

en: Secure connection
pl_PL: Bezpieczne połączenie

en: Secure connection(SSL)
pl_PL: Bezpieczne połączenie (SSL)

en: Security error.
pl_PL: Błąd bezpieczeństwa.

en: Segment of %1$s
pl_PL: Segment odbiorców %1$s

en: Select Files
pl_PL: Wybierz pliki

en: Select a form:
pl_PL: Wybierz formularz:

en: Select all %1$s subscribers.
pl_PL: Zaznacz wszystkich %1$s odbiorców.

en: Select at least 1 subscriber!
pl_PL: Wybierz przynajmniej 1 czytelnika!

en: Select list(s):
pl_PL: Wybierz listę(y):

en: Select the list you want to add:
pl_PL: Wybierz listę którą chcesz dodać:

en: Select your industry.
pl_PL: Wybierz swoją branżę.

en: Selection options
pl_PL: Wybierz opcje

en: Self-signed certificates
pl_PL: Własne certyfikaty

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: Send Process
pl_PL: Proces wysyłania

en: Send a test mail
pl_PL: Wyślij wiadomość testową

en: Send immediately.
pl_PL: Wyślij natychmiast.

en: Send later
pl_PL: Wyślij później

en: Send preview
pl_PL: Wyślij podgląd

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
pl_PL: Wysyłaj z profesjonalnym usługodawcą SMTP, świetny wybór zarówno dla dużych jak i małych list. Z kilkoma usługodawcami mamy uzgodnione oferty promocyjne dla Was.

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
pl_PL: Wyślij do siebie kilka wiadomości testowych, żeby sprawdzić, która metoda działa na twoim serwerze.

en: Send...
pl_PL: Limit wysyłania ...

en: Sender
pl_PL: Nadawca

en: Sender of notifications
pl_PL: Nadawca zgłoszeń

en: Sending
pl_PL: Wysyłanie

en: Sending a test email
pl_PL: Wysyłanie testowego emaila...

en: Sending batch of emails...
pl_PL: Wysyłanie emaili...

en: Sending has resumed.
pl_PL: Wysyłanie wznowione

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
pl_PL: Wyślij natychmiast jeśli ktoś zapisze się do listy %1$s

en: Sending is now paused.
pl_PL: Wysyłanie wstrzymane

en: Sending per event
pl_PL: Wysyłaj na zdarzenie

en: Sending preview...
pl_PL: Wysyłanie podglądu...

en: Sending suspended.
pl_PL: Wysyłanie zawieszone.

en: Sendmail path
pl_PL: Ścieżka Sendmail

en: Sent
pl_PL: Wysłane

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
pl_PL: Wyślij %2$s po tym jak nowy użytkownik zostanie dodany do Twojej strony jako %1$s.

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
pl_PL: Wyślij %2$s po tym jak ktoś zapisze się do listy %1$s

en: Sent On
pl_PL: Wysłany

en: Sent daily at %1$s.
pl_PL: Wysyłaj codziennie o %1$s.

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
pl_PL: Wyślij natychmiast po tym jak nowy użytkownik zostanie dodany do Twojej storny jako %1$s.

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
pl_PL: Wysyłaj co miesiąc, każdego %1$s %2$s o %3$s

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
pl_PL: Wysyłaj co miesiąc, dnia %1$s o %2$s

en: Sent to %1$s out of %2$s
pl_PL: Wyślij do %1$s z %2$s

en: Sent to %1$s subscribers.
pl_PL: Wyślij do %1$s odbiorców.

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
pl_PL: Wysyłaj co tydzień w %1$s o %2$s

en: September
pl_PL: Wrzesień

en: Set as default style.
pl_PL: Ustaw jako domyślny styl.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Share anonymous data
pl_PL: Udostępniaj anonimowe statystyki

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
pl_PL: Udostępniaj anominowo statystyki aby pomóc nam ulepszać wtyczkę. [link]Czytaj więcej[/link].

en: Share your data
pl_PL: Udostępnij swoje statystyki

en: Shortcode to display total number of subscribers
pl_PL: Krótki kod, aby wyświetlić całkowitą liczbę subskrybentów

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: Show all months
pl_PL: Pokaż wszystkie miesiące

en: Show all themes
pl_PL: Pokaż wszystkie motywy

en: Show divider between posts
pl_PL: Wyświetl separatory między wpisami

en: Single Site
pl_PL: Pojedyńcza strona

en: Size:
pl_PL: Rozmiar:

en: Social Bookmark Selection
pl_PL: Wybór zakładek społecznościowych

en: Social bookmarks
pl_PL: Zakładki społecznościowe

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
pl_PL: Wygląda na to, że przekroczyłeś limit miejsca na serwerze (%s MB).

en: Sort by
pl_PL: Sortuj według

en: Spam test results
pl_PL: Wyniki testu spamu

en: Split subscribers into %1$s pages.
pl_PL: Podziel wykaz odbiorców na %1$s stron.

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
pl_PL: W Twoich e-mailach pojawiają się kwadraty lub dziwne znaki? Ustaw prawidłowe kodowanie dla Twojego języka.

en: Standard Newsletters
pl_PL: Zwykłe Newslettery

en: Standard newsletter
pl_PL: Zwykły Newsletter

en: Statistics
pl_PL: Statystyki

en: Stats
pl_PL: Statystyki

en: Stats : %1$s
pl_PL: Statystyka: %1$s

en: Stats dashboard
pl_PL: Statystyki kokpitu

en: Status
pl_PL: Stan

en: Step %1$s
pl_PL: Krok %1$s

en: Step 1:
pl_PL: Krok 1:

en: Step 2:
pl_PL: Krok 2:

en: Step 3:
pl_PL: Krok 3:

en: Step 4:
pl_PL: Krok 4:

en: Styles
pl_PL: Style

en: Styles could not be saved
pl_PL: Style nie mogły być zachowane.

en: Styles have been saved
pl_PL: Style zostały zachowane.

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Subject line
pl_PL: Tytuł

en: Submit
pl_PL: Wyślij

en: Subscribe in comments
pl_PL: Subskrypcja poprzez komentarze

en: Subscribe in registration form
pl_PL: Subskrypcja w formularzu rejestracji

en: Subscribe to our Newsletter
pl_PL: Zapisz się do naszego newslettera

en: Subscribe!
pl_PL: Zapisz się!

en: Subscribed
pl_PL: Potwierdzone

en: Subscribed on
pl_PL: Subskrybowano dnia

en: Subscribed since
pl_PL: Subskrybowane od

en: Subscriber
pl_PL: Odbiorca

en: Subscriber Status
pl_PL: Stan odbiorcy

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
pl_PL: Czetelnik już istnieje. [link]Kliknij aby edytować[/link].

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
pl_PL: Czytelnik został edytowany. [link]Edytuj ponownie[/link].

en: Subscriber has been saved.
pl_PL: Dane odbiorcy zostały zapisane.

en: Subscriber has not been modified.
pl_PL: Nie zmodyfikowano danych odbiorcy.

en: Subscriber has not been saved.
pl_PL: Dane odbiorcy nie zostały zapisane.

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
pl_PL: Nie znaleziono odbiorcy: <b><i>%s</i></b>

en: Subscribers
pl_PL: Odbiorcy

en: Subscribers can choose from these lists :
pl_PL: Odbiorcy mogą wybrać spośród tych list:

en: Subscribers can edit their profile
pl_PL: Subskrybencie mogą edytować swoje profile

en: Subscribers in no list
pl_PL: Odbiorcy bez listy

en: Subscribers per page:
pl_PL: Odbiorców na stronie:

en: Subscribers to show per page:
pl_PL: Odbiorców na stronie:

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
pl_PL: Odbiorcy będą musieli potwierdzić subskrypcję, by otrzymać newsletter. Ta opcja jest zalecana.

en: Subscription confirmation
pl_PL: Potwierdzenie subskrypcji

en: Subscription date
pl_PL: Data subskrypcji

en: Subscription form for your newsletters.
pl_PL: Formularz subskrypcji dla newsletterów

en: Subscription without JavaScript is disabled.
pl_PL: Subskrypcja bez JavaScriptu jest wyłączona.

en: Subscriptions by form
pl_PL: Zapis przez formularz

en: Subscriptions by list
pl_PL: Zapis przez listę

en: Success message:
pl_PL: Informacja o powodzeniu operacji:

en: Successfully connected to %1$s
pl_PL: Połączono z %1$s

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
pl_PL: Pomyślnie wysłano do <b><i>%s</i></b>

en: Sunday
pl_PL: niedziela

en: Switch to beta
pl_PL: Przełącz na betę

en: Tags: %1$s
pl_PL: Tagi: %1$s

en: Take it easy, the plugin does the rest.
pl_PL: Spokojnie, wtyczka zrobi resztę.

en: Test email successfully sent to %s
pl_PL: Emal testowy został pomyśnie wysłany do %s

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Text of "Unsubscribe" link
pl_PL: Etykieta odnośnika "Wypisz"

en: Thanks!
pl_PL: Dzięki!

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
pl_PL: Adres email wprowadzony w polu <strong>Email nadawcy</strong> (%1$s) nie jest prawidłowy.

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
pl_PL: Adres email wprowadzony w polu <strong>Odpowiedź do</strong> (%1$s) nie jest prawidłowy.

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
pl_PL: Rozszerzenie PHP openssl nie jest włączone na twoim serwerze. Poproś dostawcę usług o włączenie, jeśli chcesz używać połączenia SSL.

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
pl_PL: Proces wysyłania zatrzymany, ponieważ wystąpiło zbyt wiele błędów.

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
pl_PL: Adres który będzie dodany w stopce twoich newsletterów. Opcja ta pomaga unikać filtrów antyspamowych.

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
pl_PL: Adres zwrotny &bdquo;%1$s&bdquo; mógł spowodować błąd. Pozostaw pole puste i spróbuj ponownie.

en: The email ID %s is not published
pl_PL: Wiadomość o ID %s nie jest opublikowana.

en: The email is not valid!
pl_PL: Ten adres email nie jest poprawny!

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
pl_PL: Pierwszy wiersz pliku CSV powinien zawierać nagłówki kolumn: "email", "nazwisko", "imię".

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
pl_PL: Pierwsza rzecz jaką widzą Twoi czytelnicy. Bądź kreatywny, i dzięki temu zwiększ współczynnik przeczytanych e-maili.

en: The form named "%1$s" has been created.
pl_PL: Formularz o nazwie "%1$s" został utworzony.

en: The form named "%1$s" has been deleted.
pl_PL: Formularz o nazwie "%1$s" został usunięty.

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
pl_PL: Lista utworzona automatycznie podczas importu odbiorców wtyczki: &bdquo;%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
pl_PL: Ta lista jest tworzona automatycznie w czasie instalacji MailPoet.

en: The list does not exists or cannot be deleted.
pl_PL: Lista nie istnieje albo nie może być usunięta.

en: The list does not exists or cannot be synched.
pl_PL: Lista nie istnieje albo nie może być zsynchronizowana.

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
pl_PL: Lista znaleziona w &bdquo;%1$s&rdquo; została automatycznie zaimportowana.

en: The list has been deleted.
pl_PL: Lista została usunięta.

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
pl_PL: Lista, którą wkleiłeś, jest za duża dla przeglądarki. Wybierz raczej opcję <strong>Wgraj plik</strong>.

en: The newsletter doesn't exist.
pl_PL: Newsletter nie istnieje.

en: The newsletter has been duplicated.
pl_PL: Kopia newslettera wykonana.

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
pl_PL: Ten newsletter zostanie dezaktywowany, będzie trzeba go ponownie aktywować po zakończeniu edycji. Chcesz kontynuować?

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
pl_PL: Poniższe wpisy zostały dodane za pomocą widgetu %sAutomatic latest content%s

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
pl_PL: Drugi wiersz pliku CSV powinien być zestawem wartości: "jankowalski@przyklad.pl", "Kowalski", "Jan".

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
pl_PL: Segment odbiorców został usunięty z kolejki tego newslettera.

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
pl_PL: Najłatwiejsze rozwiązanie dla małych list. Administrator Twojego serwera ustala dzienny limit e-maili.

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
pl_PL: Lista odbiorców która zostanie użyta w tej kampani.

en: The theme %1$s has been installed on your site.
pl_PL: Motyw %1$s został zainstalowany.

en: The theme is available in Premium version only. [link]12 good reasons to upgrade.[/link]
pl_PL: Ten szablon jest dostępny tylko dla użytkowników Premium. [link]12 dobrych powodów dlaczego zostać użytkownikiem Premium.[/link]

en: The theme you selected could not be loaded.
pl_PL: Wybrany motyw nie mógł być załadowany.

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
pl_PL: Dwa pierwsze wiersze w pliku, który wgrałeś, wyglądają tak:

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
pl_PL: Przeglądarka internetowa w Twoim urządzeniu nie może zostać użyta do wysyłu plików. Być może będziesz w stanie użyć <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">dodatku dla urządzeń mobilnych</a>.

en: Theme %1$s could not be deleted.
pl_PL: Motyw %1$s nie mógł być załadowany.

en: Theme %1$s has been deleted.
pl_PL: Motyw  %1$s został usunięty.

en: Themes
pl_PL: Motywy

en: Then paste your list here
pl_PL: Wklej listę tutaj

en: There are %1$s messages in your mailbox
pl_PL: Liczba wiadomości w twojej skrzynce: %1$s

en: There are %1$s pending email(s)
pl_PL: Istnieje %1$s oczekujących maili.

en: There are no bounced messages to process right now!
pl_PL: W tej chwili nie ma żadnych odrzuconych wiadomości.

en: There are no list to send to.
pl_PL: Nie ma list do których wysłać.

en: There are no messages
pl_PL: Brak wiadomości

en: There are no newsletters.
pl_PL: Nie ma żadnych newsletterów.

en: There are no posts corresponding to that search.
pl_PL: Nie znaleziono wpisów.

en: There are plenty of reasons for bounces. Configure what to do in each scenario.
pl_PL: Przyczyny odrzuceń mogą być różne. Ustal, co robić w każdej sytuacji.

en: There is no plugin to import from.
pl_PL: Nie ma wtyczki, z której można by zaimportować.

en: There is no subject or body in this email
pl_PL: Nie wpisano tematu lub treści w emailu

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
pl_PL: Misi być jakiś konflikt z inną wtyczką lub szablonem co plsuje nasz interfejs. [link]Czytaj więcj.[/link]

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
pl_PL: W trakcie importowania listy wystąpił błąd.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pl_PL: Wystąpił błąd konfiguracji. Skontaktuj się z administratorem serwera.

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
pl_PL: Nie ma przypisanej żadnej licencji do "%1$s". Jeśli jesteś użytkownikiem pramium, dodaj tą domeną w ustawieniahch [link]Twojego konta[/link].

en: These tables could not be created on installation: %1$s
pl_PL: Te tablice nie mogły być utworzone w trakcie instalacji: %1$s

en: Third party
pl_PL: Strony trzecie

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
pl_PL: Pozwoli Ci to na edytowanie kodu HTML widgetów tekstowych w edytorze wizualnym.

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
pl_PL: Tutaj możesz zmienić etykietę odnośnika wypisania się z subskrypcji, umieszczonego w stopce newslettera. Zostaw to pole puste jeśli nie chcesz dodawać w stopce linka z opcją wypisania się.

en: This email engine works on 95&#37; of servers
pl_PL: Ten sposób wysyłki działa na 95&#37; serwerów

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
pl_PL: Ta funkcja nie może zostać użyta ponieważ komentarze są obsługiwane przez wtyczkę JetPack.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
pl_PL: Ta opcja wymaga zastosowania wewnętrznych ramek (inline frame). Ramki są wyłączone, albo przeglądarka ich nie obsługuje.

en: This field contains no values
pl_PL: To pole nie zawiera żadnych wartości

en: This field does not exist
pl_PL: Te pole nie istnieje

en: This file is empty. Please try another.
pl_PL: Ten plik jest pusty. Spróbuj użyć innego.

en: This file is not an image. Please try another.
pl_PL: Ten plik nie jest obrazkiem. Spróbuj innego.

en: This file type is not allowed. Please try another.
pl_PL: Ten typ pliku nie jest dozwolony. Spróbuj innego.

en: This form adds subscribers to these lists:
pl_PL: Ten formularz dodaje odbiorców do tych list:

en: This form does not exist
pl_PL: Ten formularz nie istnieje

en: This form does not exist.
pl_PL: Ten formularz nie istnieje.

en: This form has already been deleted.
pl_PL: Ten formularz został już usunięty.

en: This image might be in an article. Delete anyway?
pl_PL: Ten obrazek może być dołączony do wpisu. Usunąć mimo to?

en: This is fast!
pl_PL: To jest naprawdę szybko!

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pl_PL: To jest większe od maksymalnego dozwolonego rozmiaru. Spróbuj czegoś innego.

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
pl_PL: To jest tytuł emaila. Bądź kreatywny, gdyż jest to pierwsza rzecz jaką zobaczą Twoi odbiorcy.

en: This method works on 5&#37; of servers
pl_PL: Ta metoda działa na 5&#37; serwerów

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
pl_PL: Zawartość musi być sformatowana jako CSV albo pochodzić z listy usług Gmail, Hotmail lub Yahoo. Zobacz [link]przykłady na stronie wsparcia technicznego [/link].

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
pl_PL: Dane muszą być w formacie CSV. Zobacz [link]przykłady na stronie wsparcia technicznego[/link].

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
pl_PL: Ta zakładka będzie wypełniona obrazkami załączonymi do aktualnego i poprzednich newsletterów.

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
pl_PL: Ten tekst jest wyświetlany zamiast obrazka, jeśli klient poczty odbiorcy blokuje jego pobranie (co zdarza się najczęściej).

en: Thursday
pl_PL: czwartek

en: Time remaining: %1$s
pl_PL: Pozostało: %1$s

en: Tip
pl_PL: Porada

en: Tired of waiting more than 48h to send your emails?
pl_PL: Zmęczony czekaniem ponad 48h na wysłanie Twoich e-maili?

en: Title alignment
pl_PL: Wyrównanie tytułu

en: Title format
pl_PL: Format tytułu

en: Title position
pl_PL: Pozycja tytułu

en: Title:
pl_PL: Tytuł:

en: Titles & text
pl_PL: Tytuł & tekst

en: To
pl_PL: Do

en: To edit, simply click on this block of text.
pl_PL: Aby edytować, po prostu kliknij na ten tekst.

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
pl_PL: Aby wznowić wysyłanie [link]przejdź na wersję Premium![/link]

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
pl_PL: Aby zapisać się do newslettera, wpisz swój adres email poniżej. Otrzymasz email z informacją, jak potwierdzić subskrypcję.

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
pl_PL: Adres, na który powinny trafiać odrzucone wiadomości. Zakup [link]licencję Premium[/link] aby włączyć automatyczną obsługę zwrotów.

en: Today you have sent %1$s emails
pl_PL: Dziś wysłano %1$s newsletterów

en: Today's statistics
pl_PL: Dzisiejsze statystyki

en: Top domains
pl_PL: Top domeny

en: Top links
pl_PL: Najlepsze linki

en: Top subscribers
pl_PL: Najlepsi subskrybenci

en: Total clicks
pl_PL: Wszystkie kliknięcia

en: Total number of posts or pages
pl_PL: Całkowita liczba wpisów lub stron

en: Total of %1$s clicks:
pl_PL: Ogólna suma %1$s kliknięć:

en: Total of batch
pl_PL: Ilość partii

en: Total of subscribers
pl_PL: Liczba subskrybentów

en: Tuesday
pl_PL: wtorek

en: Twice daily
pl_PL: dwanaście godzin

en: Type name of your new list
pl_PL: Wpisz nazwę Twojej nowej listy

en: Unconfirmed
pl_PL: Niepotwierdzone

en: Unlimited Sites
pl_PL: Nielimitowana ilość stron

en: Unlisted
pl_PL: Niewymienione

en: Unopened
pl_PL: Nieotwarte

en: Unsubscribe
pl_PL: Wypisz

en: Unsubscribe from all lists
pl_PL: Wypisz ze wszystkich list

en: Unsubscribe from list: %1$s
pl_PL: Wypisz z listy %1$s

en: Unsubscribe link
pl_PL: Link do wypisania

en: Unsubscribe the user
pl_PL: Wypisz odbiorcę

en: Unsubscribe the user and add him to the list "%1$s"
pl_PL: Wypisz odbiorcę i dodaj go do listy &bdquo;%1$s&rdquo;

en: Unsubscribed
pl_PL: Wypisz

en: Unsubscribed on %1$s
pl_PL: Anulowano subskrybcję %1$s

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: Update Plugin
pl_PL: Aktualizuj wtyczkę

en: Update list
pl_PL: Aktualizuj listę

en: Upgrade DKIM key
pl_PL: Uaktualnij klucz DKIM

en: Upload
pl_PL: Wyślij

en: Upload Theme (.zip)
pl_PL: Wyślij motyw (.zip)

en: Upload a file
pl_PL: Załaduj plik na serwer

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
pl_PL: Błąd wgrywania na serwer, plik %1$s jest zbyt duży! Dopuszczalny limit to %2$s .

en: Upload failed.
pl_PL: Wysyłanie nie powiodło się.

en: Upload stopped.
pl_PL: Wysyłanie zatrzymane.

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
pl_PL: lub

en: Use an email from your domain, like <strong>info@%s</strong> to avoid the spam folder, or even be blocked.
pl_PL: Użyj adresu e-mail w swojej domenie, jak np. <strong>info@%s</strong> aby uniknąć zakwalifikowania jako spam lub blokady.

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
pl_PL: Użyj tego adresu URL w Twojej pracy cron: [cron_url]

en: User choice: %s
pl_PL: Wybór użytkowników: %s

en: User has been inserted.
pl_PL: Odbiorca utworzony

en: User has been updated.
pl_PL: Dane odbiorcy zostały zaktualizowane

en: User has not been inserted.
pl_PL: Odbiorca nie został utworzony

en: User has not been updated.
pl_PL: Dane odbiorcy nie zostały zaktualizowane

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
pl_PL: Użytkownicy mogą wciąż zmienić adres zwrotny na ich newsletterze. Administratorzy sieci mogą nadal edytować metodę wysyłania dla każdej witryny.

en: Value
pl_PL: Wartość

en: View
pl_PL: Zobacz

en: View all
pl_PL: Pokaż wszystko

en: View all lists
pl_PL: Wyświetl wszyskie listy

en: View all themes by %1$s
pl_PL: Zobacz wszystkie motywy autorstwa %1$s

en: View author's website
pl_PL: Odwiedź stronę autora

en: View by lists
pl_PL: Pokaż według list

en: View in browser link
pl_PL: Link wyświetl w przeglądarce

en: View newsletter
pl_PL: Zobacz newsletter

en: View stats or edit
pl_PL: Zobacz statystyki lub edytuj

en: View subscribers
pl_PL: Zobacz subskrybentów

en: View your score
pl_PL: Zobacz twój wynik

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
pl_PL: Odwiedzający którzy dodają komentarze do wpisów, będą mogli zaznaczyć pole wyboru aby się zapisać do newslettera.

en: Visual
pl_PL: Wizualny

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
pl_PL: Uwaga! Jeśli ponownie zainstalujesz ten motyw, wszystkie pliki w folderze /wp-content/uploads/wysija/templates/%1$s zostaną nadpisane. Jesteś pewien?

en: We cannot safely say that you clicked that linked.
pl_PL: Nie możemy z całą pewnoścą powiedzieć że to Ty kliknałeś w tego linka.

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
pl_PL: Instalacja motywu nie powiodła się. Najwyraźniej ma on nieprawidłowy format.

en: We couldn't find any valid addresses in the first 10 rows.
pl_PL: Nie udało się rozpoznać żadnego poprawnego adresu w pierwszych 10 liniach.

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
pl_PL: Wszystkie niedoręczone wiadomości są umieszczane w kolejce, aby można było wznowić proces wysyłania później.

en: We know too little about our users. We're looking for [link]anonymous data[/link] to build a better plugin. [ajaxlink]Yes, count me in![/ajaxlink]
pl_PL: Wiemy zbyt mało o naszych użytkownikach. Dlatego też, zbieramy [link]anonimowe dane[/link] by stworzyć lepszy plugin. [ajaxlink]Tak, liczcie na mnie![/ajaxlink]

en: We love stars...
pl_PL: Kochamy gwiazdki...

en: We received %1$s messages from the user %2$s
pl_PL: Otrzymano %1$s wiadomości od użytkownika %2$s

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
pl_PL: Nie można połączyć się z API, strona może być wyłączona. Spróbuj ponownie za chwilę.

en: Website
pl_PL: Witryna

en: Wednesday
pl_PL: środa

en: Welcome Page!
pl_PL: Strona Powitalna!

en: What You Can Do
pl_PL: Co Możesz Zrobić

en: What type of newsletter is this?
pl_PL: Jaki to rodzaj newslettera?

en: What's new?
pl_PL: Co nowego?

en: When a new WordPress user is added to your site...
pl_PL: Kiedy nowy użytkownik WordPress doda się  do twojej strony witryny ...

en: When failed permanently
pl_PL: Kiedy wystąpi trwały błąd doręczenia

en: When mailbox is full
pl_PL: Kiedy skrzynka jest pełna

en: When mailbox is not available
pl_PL: Kiedy skrzynka jest nieosiągalna

en: When message is delayed
pl_PL: Kiedy wiadomość jest opóźniona

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
pl_PL: Konfigurując obsługę odrzuceń, powinieneś podać odrębne adresy dla wysyłki i przekazywania.

en: When someone subscribes
pl_PL: Kiedy ktoś zapisze się do newslettera

en: When someone subscribes to the list...
pl_PL: Gdy ktoś dopisał się na listę

en: When someone unsubscribes
pl_PL: Kiedy ktoś wypisze się z newslettera

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
pl_PL: Kiedy zapisujący się kliknie w link aktywujący zostanie przekierowany na wybraną przez ciebie stronę

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
pl_PL: Kiedy błędu nie można zidentyfikować, wyślij odrzuconą wiadomość do:

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
pl_PL: Kiedy Twój czytelnik kliknie w "odpowiedz", zostanie ona wysłana na tego e-maila.

en: When there's new content...
pl_PL: Kiedy pojawią się nowa treść/wpisy  ...

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
pl_PL: Kiedy zostaniesz oznaczony jako spamer, prześlij odrzuconą wiadomość do

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
pl_PL: Gdy trzeba potwierdzić, że nie jest się automatem wysyłkowym, prześlij do:

en: When...
pl_PL: Gdy...

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
pl_PL: Który wypis jest używany? [link]Czytaj więcej[/link]

en: Who can create newsletters?
pl_PL: Kto może tworzyć newslettery?

en: Who can manage subscribers?
pl_PL: Kto może zarządzać odbiorcami?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
pl_PL: Kto może zoaczyć zakładkę style w edytorze wizualnym?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
pl_PL: Kto może zoaczyć zakładkę motywy w edytorze wizualnym?

en: Widget Settings
pl_PL: Ustwienia Widgeta

en: With this segment
pl_PL: Z tego segmentu

en: WordPress Posts' Images
pl_PL: Obrazki wpisów

en: WordPress Users
pl_PL: Użytkownicy WordPresa

en: WordPress post
pl_PL: Wpis

en: WordPress.org plugin repository
pl_PL: Repozytorium wtyczek WordPress.org

en: Year
pl_PL: Rok

en: Year, month
pl_PL: Rok, miesiąc

en: Year, month, day
pl_PL: Rok, miesiąc, dzień

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Yes, add me to your mailing list.
pl_PL: Zapisz mnie do listy mailingowej.

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
pl_PL: Yikes! Nie znaleziono żadnego odbiorcy.

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
pl_PL: Yikes! Twoja przeglądarka może nie być wspierana. Pobierz najnowszą wersję przeglądarki [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linksafari]Safari[/linksafari] lub ewentualnie [linkie]Internet Explorer[/linkie]. Wydaje się że działa? [link_ignore]Ignoruj[/link_ignore].

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
pl_PL: Zamierzasz usunąć motyw: %1$s. Czy na pewno chcesz dokończyć tę operację?

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
pl_PL: Zamierzasz wysłać newsletter. Proszę potwierdź.

en: You are already subscribed to : %1$s
pl_PL: Jesteś już zapisany do: %1$s

en: You are already subscribed.
pl_PL: Już potwierdziłeś subskrypcję newslettera.

en: You are already unsubscribed.
pl_PL: Wypisałeś się już z listy odbiorców newslettera.

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
pl_PL: Możesz dodać tę domenę w swoim [link]menadżerze konta[/link].

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
pl_PL: Możesz zmienić domyślną nazwę i adres nadawcy dla odpowiedzi. Te dane są wykorzystywane również do tworzenia wiadomości z odnośnikiem aktywującym subskrypcję i powiadomień (w zakładce Podstawy).

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
pl_PL: Możesz łatwo dodać ten formularz do Twoich [link]obszarów widżetów[/link] w szablonie.

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
pl_PL: Możesz także użyć takie %1$ssocial bookmarks%2$s :

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
pl_PL: Przy tworzeniu powiadomienia o opublikowanym wpisie, możesz dodać tylko jeden taki widget.

en: You can start by watching this video by one of our users.
pl_PL: Możesz zacząć poprzez obejrzenie tego nagrania autorswa jednego z naszych użytkowników.

en: You cannot use the DKIM signature option...
pl_PL: Nie można korzystać z opcji podpisu DKIM...

en: You have attempted to queue too many files.
pl_PL: Próbowano dodać do kolejki zbyt wiele plików.

en: You have to select at least 1 list
pl_PL: Musisz wybrać przynajmniej 1 listę

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
pl_PL: Popełniłeś(aś) błąd? [link]Cofnij wypisanie[/link].

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
pl_PL: Możesz potrzebować włączyć opcję <i>Certyfikaty z własnym podpisem</i>

en: You may only upload 1 file.
pl_PL: Możesz wysłać tylko 1 plik.

en: You need to select at least one list.
pl_PL: Musisz wybrać przynajmniej jedną listę.

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
pl_PL: Zaktualizowane! To tak, jakby mieć nowy, lepszy gadżet.

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
pl_PL: Będziesz musiał zaktualizować swoje DNSy po uaktualnieniu.

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
pl_PL: Wszystko gra! Email został pomyślnie wysłany przez Gmail.

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
pl_PL: To już prawie koniec. Kliknij [link]tutaj[/link], aby aktywować zakupioną licencję.

en: You're import file is not valid.
pl_PL: Twój importowany plik nie jest poprawny.

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
pl_PL: Uzywasz starszej wersji klucza DKIM która nie jest już wspierana przez Gmaila.

en: You've been subscribed!
pl_PL: Zostałeś zapisany(a)!

en: You've subscribed to: %1$s
pl_PL: Zostałeś zapisany do: %1$s

en: You've successfully subscribed.
pl_PL: Zostałeś zapisany.

en: You've unsubscribed!
pl_PL: Zostałeś usunięty z listy odbiorców!

en: Your Premium licence has expired.
pl_PL: Twoja licencja Premium wygasła.

en: Your SPF record
pl_PL: Twój rekord SPF

en: Your auto newsletter has been activated.
pl_PL: Twój automatyczny newsletter został aktywowany.

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
pl_PL: Twoja nowa lista oczekuje na pierwszych odbiorców.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
pl_PL: Twoja przeglądarka internetowa ma ograniczenia w wielkości przesyłanych plików. Użyj przeglądarki która zezwala na wysyłanie plików większych niż 100MB.

en: Your company's address
pl_PL: Twój adres

en: Your daily newsletter stats
pl_PL: Statystyki Twojego codziennego newslettera.

en: Your email could not be saved
pl_PL: Twój email nie mógł być zachowany.

en: Your email has been saved
pl_PL: Twój newsletter został zachowany.

en: Your email preview has been sent to %1$s
pl_PL: Podgląd newslettera został wysłany do %1$s

en: Your form could not be saved.
pl_PL: Twój formularz  nie został zapisany.

en: Your form has been saved.
pl_PL: Twój formularz został zapisany.

en: Your latest newsletter is being sent.
pl_PL: Najnowszy newsletter jest właśnie wysyłany.

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
pl_PL: Twoja licencja nie pozwala posiadać Ci kolejnych domen. Ulepsz ją w ustawieniach [link]Twojego konta[/link].

en: Your lists
pl_PL: Twoje listy

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
pl_PL: Twój serwer może nie obsługiwać wysyłania wiadomości. Aby to sprawdzić, wyloguj się i kliknij odnośnik <strong>Nie pamiętasz hasła?</strong>. Zobacz, czy otrzymasz email z linkiem do resetowania hasła Wordpressa.

en: Your own website
pl_PL: Twoja własna strona

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
pl_PL: Nie znaleziono odbiorców. Zmień kryteria wyszukiwania.

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
pl_PL: Twoje ustawienia wysyłania ([settings]) nie pozwalają na tak szybką wysyłkę do [number] odbiorców. Spodziewaj się opóźnień w dostraczeniu. [link]Dowiedz się więcej[/link]

en: Your server apparently refuses to send more emails.
pl_PL: Twój serwer najwyraźniej odmówił wysyłania dalszych wiadomości.

en: Your server doesn't support remote exchanges.
pl_PL: Twój serwer nie obsługuje zdalnej wymiany danych.

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
pl_PL: Twój serwer nie posiada jednej z wielu ważnych funkcji PHP która uniemożliwia poprawne działanie wtyczki :  %1$s

en: Your settings are saved.
pl_PL: Twoje ustawienia zostały zapisane.

en: Your vote could not be recorded.
pl_PL: Twój głos nie mógł być zachowany.

en: Your vote has been recorded.
pl_PL: Twój głos został zachowany.

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
pl_PL: Twój serwer ma limity. Dla bezpieczeństwa proponujemy ustawić wysyłanie 70 e-maili na godzinę. [link]Dowiedz się więcej[/link].

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
pl_PL: Tak, to działa! Możesz zacząć wysyłać newslettery.

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
pl_PL: Zostałeś dodany do listy odbiorców. Wkrótce damy o sobie znać!

en: [link]Find out[/link] how you can improve this.
pl_PL: [link]Dowiedz się[/link] jak możesz to ulepszyć.

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
pl_PL: [link]Poradnik[/link] jak stworzyć Twój własny motyw.

en: [link]Show more details.[/link]
pl_PL: [link]Pokaż więcej szczegółów.[/link]

en: above content
pl_PL: powyżej treści

en: above text block and image
pl_PL: powyżej bloku tekstu i obrazka

en: after %1$s try | after %1$s tries
pl_PL[0]: po %1$s próbie
pl_PL[1]: po %1$s próbie
pl_PL[2]: po %1$s próbach

en: alternate left & right
pl_PL: wyjustowane do lewej i prawej

en: and the footer?
pl_PL: a stopka?

en: any role
pl_PL: dowolna rola

en: art
pl_PL: sztuka

en: below content
pl_PL: poniżej treści

en: bounced
pl_PL: zwrócone

en: business
pl_PL: biznes

en: center
pl_PL: do środka

en: clicked
pl_PL: kliknięte

en: day(s)
pl_PL: dni

en: day(s) after.
pl_PL: dni potem.

en: drop content here
pl_PL: tutaj upuść treść

en: e-commerce
pl_PL: manufacturing

en: e.g.:smtp.mydomain.com
pl_PL: np. smtp.mojastrona.pl

en: education
pl_PL: edukacja

en: emails
pl_PL: e-maile

en: empty
pl_PL: puste

en: every 10 minutes
pl_PL: co 10 minut

en: every 15 minutes
pl_PL: co 15 minut

en: every 2 hours
pl_PL: co 2 godziny

en: every 2 minutes
pl_PL: co 2 minuty

en: every 30 minutes
pl_PL: co 30 minut

en: every 5 minutes
pl_PL: co 5 minut

en: every hour
pl_PL: co godzinę

en: every minute
pl_PL: co minutę

en: excerpt
pl_PL: wypis

en: food
pl_PL: żywność

en: full post
pl_PL: pełny wpis

en: go back to Step 1
pl_PL: wróć do kroku nr 1

en: go to page
pl_PL: idź do strony

en: government
pl_PL: działalność rządowa

en: heading 1
pl_PL: Nagłówek 1

en: heading 2
pl_PL: Nagłówek 2

en: heading 3
pl_PL: Nagłówek 3

en: health and sports
pl_PL: zdrowie i sport

en: hey, click on this text!
pl_PL: hej, kliknij na ten tekst!

en: hour(s)
pl_PL: godzin

en: hour(s) after.
pl_PL: godzin potem.

en: if there's new content
pl_PL: jeśli będzie nowa treść

en: iframe version
pl_PL: wersja iframe

en: immediately
pl_PL: natychmiast

en: immediately.
pl_PL: natychmiast.

en: in text block
pl_PL: w bloku tekstu

en: insurance
pl_PL: ubezpieczenia

en: left
pl_PL: do lewej

en: manufacturing
pl_PL: produkcja

en: marketing and media
pl_PL: marketing

en: medium
pl_PL: średni

en: monthly every...
pl_PL: co miesiąc, w każdy...

en: monthly on the...
pl_PL: co miesiąc, w dzień...

en: moved to the trash.
pl_PL: przeniesiony do kosza.

en: newest
pl_PL: Najnowsze

en: no
pl_PL: nie

en: no image
pl_PL: bez obrazka

en: of
pl_PL: z

en: of %1$s
pl_PL: z %1$s

en: oldest
pl_PL: Najstarsze

en: once a day at...
pl_PL: raz dziennie, o...

en: opened
pl_PL: otwarte

en: or simply [link]go back to design[/link].
pl_PL: albo po prostu [link]wróć do projektowania[/link].

en: other
pl_PL: inne

en: photography
pl_PL: fotografia

en: play with this image
pl_PL: zarządzaj zdjęciem

en: real estate
pl_PL: nieruchomości

en: religious
pl_PL: religia

en: right
pl_PL: do prawej

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
pl_PL: zobacz linki z [link]licencją Premium[/link].

en: selected
pl_PL: wybrany

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

[ctx: settings tab title]
en: Basics
pl_PL: Podstawy

[ctx: settings tab title]
en: Forms
pl_PL: Formularze

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
pl_PL: Opcja Wysyłania

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
pl_PL: Potwierdzenie Zapisu

en: show as list
pl_PL: pokaż jako listę

en: show message
pl_PL: wyświetl wiadomość

en: small
pl_PL: mały

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
pl_PL: Subskrybenci otrzymają "%1$s" po imporcie.

en: technology
pl_PL: technologia

en: title only
pl_PL: tylko tytuł

en: total max upload file size : %1$s
pl_PL: maksymalny rozmiar pliku: %1$s

en: travel
pl_PL: podróże

en: undelivered
pl_PL: niedostarczone

en: underline
pl_PL: podkreślenie

en: unopened
pl_PL: nieotwarte

en: unsubscribed
pl_PL: wypisano

en: week(s)
pl_PL: tygodni

en: week(s) after.
pl_PL: tygodni potem.

en: weekly on...
pl_PL: co tydzień, w...

en: which you have pasted
pl_PL: które wkleiłeś

en: yes
pl_PL: tak
